Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Nadciąga ulewa stulecia, właśnie się zaczyna. IMGW bije na alarm, służby w gotowości
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.09.2024 07:40

Nadciąga ulewa stulecia, właśnie się zaczyna. IMGW bije na alarm, służby w gotowości

ulewa
fot. Marek BAZAK/East News

Najbliższe dni w pogodzie będą bardzo niespokojne i niebezpieczne. Władze wielu miast przygotowują się na najbardziej intensywne opady deszczu od lat. Dziś do Wrocławia ma przyjechać premier Donald Tusk, aby wziąć udział w odprawie służb w związku z zagrożeniem powodziowym. Wszystkiemu winny jest niż genueński Boris, który powoli dociera do Polski. IMGW najbardziej ostrzega mieszkańców regionów południowych.

Boris dociera do Polski. Niebezpieczny weekend w pogodzie

Niż, który dotrze do Polski, przyniesie ze sobą silny wiatr i prognozowane bardzo obfite opady deszczu. Eksperci ostrzegają, że w związku z tym istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi. W wielu miastach władze przygotowują się do nagłej zmiany pogody i długotrwałej ulewy zwołując sztaby kryzysowe. IMGW informuje, że najbardziej zagrożona jest południowa część Polski. Tam w wielu regionach wydano ostrzeżenia III stopnia. W innych częściach kraju pojawiły się alerty II i I stopnia.

Dziś do Wrocławia ma przyjechać premier Donald Tusk, aby wziąć udział w odprawie służb w związku z zagrożeniem powodziowym. Wojewoda dolnośląski apelował do mieszkańców, by zaopatrzyć się w zapasy żywności, odbiorniki działające na baterie i naładować telefony. Południowe regiony Polski przygotowują się na najgorsze.

Opady mają w piątek 13 września przybrać na sile. Z każdą godziną będzie ich coraz więcej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed lokalnymi powodziami i wezbraniami rzek. Są najnowsze alerty.

Zwołano sztab kryzysowy. "Przygotujcie zapas żywności", nadchodzi ulewa stulecia

Ostrzeżenia IMGW dla tych regionów. Będzie niebezpiecznie

IMGW jako przyczynę nadchodzących potężnych opadów i trudnych warunków atmosferycznych wskazują niż genueński Boris. Ostrzeżenia najwyższego stopnia przed ulewami dotyczą województw: 

  • dolnośląskiego,
  • opolskiego,
  • śląskiego,
  • małopolskiego.

Według szacunków ekspertów, suma opadów od godz. 7.00 w piątek do godz. 7 w sobotę wyniesie od 80 do 120 l/mkw. Podobnie ma być w weekend, lokalnie nawet do 150 l/mkw. Sytuacja ma się poprawić dopiero w poniedziałek. 

ZOBACZ: Zaczęło się. W Polsce spadł już pierwszy śnieg, nagrania obiegły niemal cały kraj

Ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla województw:

  • wielkopolskiego, dla powiatów: kolskiego, konińskiego, Konin, słupeckiego, gnieźnieńskiego, wrzesińskiego, średzkiego, śremskiego, leszczyńskiego, Leszno, rawickiego, gostyńskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, jarocińskiego, pleszewskiego, ostrzeszowskiego, kaliskiego, Kalisz, tureckiego,
  • łódzkiego, dla powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego, poddębickiego, sieradzkiego, zduńskowolskiego, wieluńskiego, wieruszowskiego.

Z kolei ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia w związku z intensywnymi opadami deszczu wydano dla województwa kujawsko-pomorskiego, powiatów: grudziądzkiego, Grudziądz, brodnickiego, wąbrzeskiego, chełmińskiego, rypińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, toruńskiego, Toruń, lipnowskiego, włocławskiego, Włocławek, radziejowskiego, mogileńskiego, inowrocławskiego, aleksandrowskiego.

Tak prezentuje się graficznie mapa, gdzie silne ulewy będą najbardziej odczuwalne w najbliższych godzinach:

Eksperci ostrzegają również przed gwałtownym wzrostem poziomów wielu rzek.

Polska w stanie gotowości przed zapowiadanymi ulewami

W związku z zapowiadanymi intensywnymi opadami deszczu IMGW ostrzega również o zagrożeniach hydrologicznych dot. możliwych gwałtownych wezbrań rzek i przekroczenia stanów ostrzegawczych. Niebezpiecznie będzie w zlewniach Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, górnego Bobru i Kwisy oraz Oławy, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy.

ZOBACZ: Dramat na Orlenie. Zaatakował policjantów, wszystkim groziło ogromne niebezpieczeństwo

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz potwierdził gotowość wojsk obrony terytorialnej do pomocy, w związku zagrożeniem powodziowym. Podczas uroczystości z okazji Święta Wojsk Lądowych w Warszawie przyznał, że Wojska Obrony Terytorialnej "są w pełnej gotowości i są przygotowane do pomocy".

Uważnie monitorujemy sytuację na południu i w zachodniej części Polski. Amfibie transportowane są na południe kraju, gdzie jeśli będzie taka konieczność, zostaną użyte - zapewnił. 

Południowe regiony Polski przygotowują się na bardzo niebezpieczny i niespokojny weekend w pogodzie. Na bieżąco będziemy monitorować sytuację.