MSWiA poinformowało o przedłużeniu stopni alarmowych. Mateusz Morawiecki podpisał specjalne zarządzenie
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji właśnie poinformowało, iż premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych: BRAVO i CHARLIE-CRP do 30 czerwca 2022 r. - Stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni - podał.
We wtorek późnym wieczorem MSWiA opublikowało ważny komunikat, Mateusz Morawiecki po raz kolejny zdecydował, iż ryzyko oraz zagrożenia są zbyt duże by zrezygnować z obowiązywania w Polsce stopni alarmowych.
Premier podpisał zarządzenie, stopnie alarmowe przedłużone
- Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania na terytorium całego kraju drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP). Stopnie będą obowiązywały do 30 czerwca 2022 r. do godz. 23:59 - podało MSWiA w wieczornym komunikacie.
Szef rządu po raz kolejny podjął taką decyzję. Poprzednio stopnie zostały przedłużone 13 maja i obowiązywały do 31 maja do godziny 23:59. Od północy mocy nabiera nowe zarządzenie Mateusza Morawieckiego.
- Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności - podało MSWiA.
Stopnie alarmowe BRAVO oraz CHARLIE-CRP odpowiedzialne są za inne sfery zagrożenia. Decyzja Mateusza Morawieckiego nie była przypadkowa, a działania rosyjskiej propagandy znacząco się do tego przyczyniły.
Zagrożenie cyberataku wciąż realne
Resort prowadzony przez Mariusza Błaszczaka podkreśla, iż stopień alarmowy BRAVO związany jest bezpośrednio z sytuacją za wschodnią granicą. MSWiA w wieczornym komunikacie określiło przedłużenie tego stopnia alarmowego działaniem prewencyjnym, bezpośrednio związanym również ze wzmożonym ruchem na granicy.
Inaczej sytuacja ma się jednak w przypadku drugiego stopnia alarmowego przedłużonego przez Mateusza Morawieckiego do 30 czerwca. - Stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni - czytamy w rządowej informacji.
CHARLIE-CPR wprowadzany jest w przypadku "wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu".
Decyzja Mateusza Morawieckiego niesie ze sobą szereg decyzji, które pośrednio, a nawet bezpośrednio zmienią życie milionów Polaków i osób przebywających na terenie RP. Największe obowiązki pozostają jednak w gestii służb.
Stopnie alarmowe w całym kraju, oto co musisz wiedzieć
Stopnie alarmowe obowiązujące do 30 czerwca to przede wszystkim dodatkowe obowiązki dla policji, straży pożarnej, czy Straży Granicznej. Nie znaczy to jednak, że zwykły obywatel nie zyskuje nowych powinności.
- Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112 - apeluje MSWiA w komunikacie o stopniach alarmowych przedłużonych przez premiera specjalnym rozporządzeniem.
MSWiA dokładnie tłumaczy, jakie prawa i powinności związane są z obowiązywaniem stopnia alarmowego BRAVO. Oto ich lista:
prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.
W przypadku stopnia alarmowego CHARLIE-CRP lista obowiązków jest równie długa. Oto, co przekazało w komunikacie MSWiA:
całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Szósty pakiet sankcji UE: najsłynniejsza kochanka Putina na liście
Tatry: Pożar schroniska na Hali Kondratowej. Straż miała problem z dojazdem
Źródło: goniec.pl, mswia