Kraje G7 odrzuciły żądania Władimira Putina. "Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze"
Władimir Putin myślał, że przechytrzy wszystkich, ale najpotężniejsze kraje zrzeszone w G7 ponownie pokazały prezydentowi Rosji, że to nie on rozdaje karty. Decyzja dotycząca płatności za rosyjski gaz tylko i wyłącznie w rublach została kategorycznie odrzucona przez "państwa nieprzyjazne". - Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze - powiedział wicekanclerz Niemiec.
Minister gospodarki i ochrony klimatu w Niemczech i jednocześnie zastępca Olafa Scholza wskazał, że Władimir Putin jednoznaczną odpowiedzią na żądanie płatności za gaz w rublach został "przyparty do muru" .
Kiedy pięć dni temu Władimir Putin ogłosił, że "podjął decyzję" nie spodziewał się, że w tak delikatnej i kluczowej kwestii, jak dostawy gazu Zachód krytykujący go za wojnę w Ukrainie ponownie się zjednoczy . Stało się jednak inaczej.
Zachód odrzuca warunki Putina, nie będzie płatności za gaz w rublach
- Podjąłem decyzję o przejściu na płatność rublami za nasze dostawy gazu ziemnego do tzw. państw nieprzyjaznych, zaprzestaniu wykorzystywania skompromitowanych walut w takich transakcjach - deklarował w zeszłym tygodniu Władimir Putin.
W poniedziałek 28 marca kraje wchodzące w skład grupy G7 wysłały prezydentowi Rosji jasny sygnał, że to nie on znajduje się na pozycji, gdzie można dyktować warunki . Okazuje się, że nie tylko odcinanie się kolejnych państw od rosyjskich surowców energetycznych to dla Władimira Putina ogromny problem .
Płatność za gaz w rublach jest niemożliwa . To oficjalne stanowisko ministrów G7. Wszyscy politycy mający głos na poniedziałkowej naradzie G7 zagłosowali przeciwko przychyleniu się do żądań Władimira Putina .
Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck nie pozostawia złudzeń, decyzja jest ostateczna
Minister gospodarki Robert Habeck odniósł się do poniedziałkowych ustaleń G7 . Wicekanclerz, który już wcześniej publicznie ogłaszał, że będzie dążył do jak najszybszego uniezależnienia Niemiec od rosyjskich surowców , wskazał, że stanowisko Władimira Putina jest niemożliwe do zaakceptowania .
Robert Habeck nie miał wątpliwości, że zawarte wcześniej z rosyjską stroną umowy nadal pozostają w mocy . Przedsiębiorstwa, które są nimi zobowiązane do uiszczanie należności za gaz Władimira Putina , nie mają zamiaru łamać postanowień i nadal płacić za surowiec nadal płacić będą wskazaną w dokumencie walutą .
- Oznacza to, że płatność w rublach jest niedopuszczalna, a dotknięte przedsiębiorstwa są nakłaniane do niestosowania się do wymagań - powiedział stanowczo wicekanclerz Niemiec. Dodatkowo padły słowa podobne do niedawnej deklaracji Joe Bidena dotyczącej podzielonego przez kwestie gospodarcze i polityczne Zachodu .
Kraje G7 mówią jednym głosem i gotowe są na zemstę Moskwy
Robert Habeck wskazał, iż próba wymuszenia płatności za rosyjski gaz w rublach to nic innego, ja próba podzielenia Zachodu. Okazuje się, że kraje G7 biorą pod uwagę, że Władimir Putin zdecyduje się "zakręcić kurek z gazem" .
O takiej możliwości otwarcie poinformował po ogłoszeniu decyzji po poniedziałkowej naradzie rosyjski deputowany Iwan Abramow . Niemiecki " Bild " podaje, że Iwan Abramow, który wchodzi w skład Komitetu Ekonomicznego oraz państwowa rosyjska agencja informacyjna RIA podali, iż prezydent Rosji może zdecydować się na taką formę zemsty .
Okazuje się, że decydując się na odrzucenie żądania Władimira Putina, kraje zrzeszone w G7 są gotowe na "wszystkie scenariusze" . Poszczególne państwa mają być przygotowane, że w rurach Gazpromu popłynie mniej gazu lub wcale .
W G7 zrzeszone są: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Japonia, Włochy oraz Niemcy. Obecnie to właśnie zachodni sąsiedzi Polski przewodzą grupi e.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
WSJ: Roman Abramowicz i dwoje członków ukraińskiej delegacji wykazywało objawy otrucia
-
Sędzia wydała wyrok ws. wnuka Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. ma trafić do więzienia
-
Niedzielne ustalenia rozmowy Erdogan-Putin. Spotkanie prezydenta Rosji z Zełenskim coraz bliżej?
Źródło: PAP, bild