Goniec.pl
pieniądze

Goniec.pl

Kredyty we frankach. Komu należy się zwrot nadpłaconych rat kredytu?

27 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Redakcja

Mamy fenomenalną wiadomość dla osób, które wciąż borykają się z problemami związanymi z kredytami we frankach. W artykule przedstawiamy sposoby, z których można skorzystać, by zawalczyć z bankiem i zyskać. Materiał powstał przy współpracy z partnerem

Kim są frankowicze?

W języku potocznym frankowiczami nazywa się osoby, które zaciągnęły denominowany lub indeksowany kredyt we frankach szwajcarskich (hipoteczny lub mieszkaniowy). Do podobnych pożyczek dochodziło głównie w latach 2003-2011. Do dziś z konsekwencjami tych decyzji zmaga się około cztery miliony Polaków. 

Frankomat - poznaj nowe narzędzie dla Frankowiczów, dzięki któremu dowiesz się o jaką kwotę możesz walczyć!

Dlaczego kredyty CHF były niekorzystne?

Źródłem problemów związanych z kredytami we frankach były zmiany kursu franka szwajcarskiego, które wpłynęły na zwiększenie wysokości rat i zobowiązań kredytobiorców nawet o kilkadziesiąt procent.

Drugim powodem tak zwanej afery frankowej były klauzule niedozwolone (abuzywne), które znalazły się w "pechowych" umowach kredytowych. Do dziś prowadzone są postępowania przeciwko bankom, w których pokrzywdzeni próbują dochodzić swoich praw.

Przykładem może być prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 30 lipca 2021 roku (sygn. I ACa 349/2), w którym Sąd ustalił nieważność umowy kredytu indeksowanego i zasądził od mBank S.A. na rzecz kredytobiorców kwotę 219 751,93 złote z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Kosztami procesu został obciążony bank. Sprawa ta była prowadzona przez mec. Jacka Barczaka i mec. Tomasza Karlikowskiego z Kancelarii Xaltum, której oferta znajduje się w bezpłatnej wyszukiwarce [tutaj].

O jaką kwotę możesz walczyć z bankiem? [sprawdź]

Podstawowym zapisem Prawa Unii Europejskiej chroniącym frankowiczów jest artykuł 3 ust. 1 dyrektywy 93/13/EWG(2), który przewiduje, że:

„Warunki umowy, które nie były indywidualnie negocjowane, mogą być uznane za nieuczciwe, jeśli stoją w sprzeczności z wymogami dobrej wiary, powodują znaczącą nierównowagę wynikających z umowy, praw i obowiązków stron ze szkodą dla konsumenta”.

Skala problemu jest tak ogromna, że frankowicze niejednokrotnie organizowali manifestacje, a kandydaci na prezydentów przygotowywali programy wyborcze dedykowane właśnie tej grupie. Na temat kredytów we frankach wypowiadali się także: Prezes UOKIK, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Finansowy i reprezentanci partii politycznych. Wiele kancelarii prawnych specjalizuje się w pomocy prawnej dla frankowiczów.    

Co możesz zyskać, jeśli masz problem z kredytem CHF?

Jeśli chcesz dochodzić swoich praw sprawdź, czy spełniasz następujące warunki:

  • Brałeś kredyt w latach 2003-2011?

  • Podpisałeś umowę na denominowany lub indeksowany kredyt we frankach szwajcarskich

  • Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny?

  • W umowie znajdują się niedozwolone zapisy? [tu znajdziesz pomoc w analizie].

Jeżeli spełniasz powyższe warunki, będziesz mógł ubiegać się o:

  • zwrot nadpłaconych rat,

  • odfrankowienie umowy,

  • unieważnienie umowy.

Pomoc kancelarii prawnych specjalizujących się w pomocy frankowiczom, to ogromna szansa dla wielu osób, które do dziś nie mogą ponieść się z dołka finansowego i psychicznego. O załamaniach psychicznych, a nawet o samobójstwach będących konsekwencjami podpisania niekorzystnych umów z bankami mówi m.in. Maciej Pawlicki, czołowy działacz frankowiczów:

"A ci, którzy zostali złapani w pułapkę metodą „na franka”, czyli na toksyczne instrumenty pochodne nazwane kredytami walutowymi, w większości już zdali sobie sprawę z tego, że są bezprawnie pozbawiani swojej własności. Koszty społeczne są ogromne – tysiące załamań nerwowych i chorób, tysiące rozbitych rodzin, emigracja, tysiące zniszczonych firm, zabijane nadzieje, lawinowo wzrastająca liczba samobójstw, to już 8000 rocznie"

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

Tagi:

RedakcjaAutor

Redakcja goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Pieniądze

W czerwcu zmiany w limitach dorabiania do emerytury. ZUS może zawiesić twoje świadczenie

Czytaj więcej >

Pieniądze

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >