Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Kolejni emeryci dostają list od ZUS. Trzeba zwrócić 13. emeryturę
Karol Domański
Karol Domański 23.04.2025 08:15

Kolejni emeryci dostają list od ZUS. Trzeba zwrócić 13. emeryturę

ZUS
Fot. Goniec.pl

Niektórych emerytów czeka niemiła niespodzianka. W ich skrzynkach zaczęły pojawiać się pisma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zamiast kolejnych dodatków - wezwania do zwrotu pieniędzy. O co dokładnie chodzi i kto musi się przygotować na oddanie trzynastki?

List od ZUS zamiast przelewu. 13. emerytura do zwrotu

Zamiast oczekiwanych dodatków na koncie, list z ZUS z wezwaniem do zwrotu pieniędzy. Taka sytuacja dotknęła już pierwszych emerytów w Polsce, a liczba pism rośnie z dnia na dzień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął bowiem akcję odzyskiwania świadczeń, które w myśl przepisów, zostały wypłacone niesłusznie.

Powodem jest niespełnienie jednego z podstawowych warunków otrzymania tzw. trzynastki, czyli dodatkowej emerytury wypłacanej wiosną milionom Polaków. Najczęściej chodzi o sytuację, w których świadczeniobiorca nie spełnił wymaganych ustawowo kryteriów. Działając na podstawie ustawy, ZUS domaga się teraz zwrotu pełnej kwoty świadczenia, czyli 1878,91 złotych brutto.

Sytuacja budzi zaskoczenie u wielu emerytów. Sprawdź kto jest narażony na otrzymanie wezwania do zwrotu trzynastki. 

Kim jest kardynał, który pochowa Franciszka? Nie będzie to pierwszy pogrzeb papieża w jego życiu

Kto musi oddać 13. emeryturę? Nie tylko pracujący emeryci

Choć wielu osobom 13. emerytura wydaje się świadczeniem pewnym i gwarantowanym, rzeczywistość okazuje się bardziej złożona. Obowiązujące przepisy wyraźnie wskazują, że wypłata przysługuje jedynie tym, którzy 31 marca danego roku mają prawo do pobierania emerytury lub renty. Jeżeli ktoś uzyskał to prawo później, musi się liczyć z tym, że nie otrzyma świadczenia za bieżący rok, bądź zostanie wezwany do jego zwrotu. 

ZUS kieruje również wezwania do tzw. młodych emerytów - osób, które przeszły na wcześniejsze świadczenia, ale nadal pracują i uzyskują dochody. Jeśli ich wynagrodzenie przekracza 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tracą prawo do dodatku.

Z trzynastki wykluczone są również niektóre grupy ustawowe, jak prokuratorzy i sędziowie w stanie spoczynku czy sportowcy pobierający emerytury olimpijskie. 

Dla wielu emerytów to prawdziwe zaskoczenie. Nieświadomi przepisów, dziś muszą zwracać pieniądze, które często już dawno przeznaczyli na bieżące potrzeby.

pieniądze
Fot. Goniec.pl

Nie tylko data i dochód. Kiedy ZUS może cofnąć wypłatę?

Specjaliści przypominają, że o prawie do trzynastej emerytury decyduje nie tylko moment nabycia świadczenia, ale również jego charakter i stabilność. Niektórzy seniorzy, mimo wypłaty dodatku, mogą nie spełniać warunków formalnych nawet o tym nie wiedząc. 

Wątpliwości pojawiają się również przy tzw. „zbiegu świadczeń”, np. gdy emerytura łączy się z rentą rodzinną lub zagranicznym świadczeniem. ZUS analizuje indywidualne sytuacje, co może prowadzić do uznania wypłaty za nienależną.

To pokazuje, że nawet osoby, które czują się uprawnione do dodatku, powinny dokładnie sprawdzić, czy ich sytuacja nie podlega wyjątkom przewidzianym w przepisach. Uniknięcie błędów i konsultacja z doradcą ZUS może oszczędzić wielu kłopotów.