Goniec.pl Wiadomości Kolęda bez wody święconej? Nie musisz jej mieć, ale ksiądz ma konkretny obowiązek
(zdj. ilustracyjne Parafia Ślesin

Kolęda bez wody święconej? Nie musisz jej mieć, ale ksiądz ma konkretny obowiązek

29 grudnia 2023
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Wierni już za chwilę zaczną przyjmować kolędę. Niewiele jednak osób wie o obowiązkach ciążących na księżach, którzy pukają do drzwi domów parafina. Okazuje się, że nawet nie musisz mieć w domu wody święconej. Wyjaśniamy.

To warto wiedzieć przed kolędą

Kolęda 2024 już niedługo stanie się faktem. Co prawdą w niektórych parafiach ksiądz zaczął odwiedzać wiernych jeszcze pod koniec 2023 r., niemniej tradycyjnie to po świętach Bożego Narodzenia oraz Nowym Roku duszpasterze zaczynają wizytę duszpasterską.

Co warto wiedzieć, zanim ksiądz przyjdzie z kolędą? Wierni najczęściej martwią się o to, ile pieniędzy włożyć do koperty . Ofiara nie jest jednak obowiązkowa, a wynika jedynie z dobrej woli parafian. Inaczej jest w przypadku księdza. Kapłan ma w czasie kolędy konkretne obowiązki.

Awantura w Polsat News, poseł PiS niemal rzucił mikrofonem. Poszło o dziennikarzy TVP

Kolęda: co zrobić, gdy nie masz wody święconej?

Jak przygotować się do wizyty księdza po kolędzie? Warto nie tylko przygotować Pismo Święte, czy krzyż oraz świece stojące na stole. Zazwyczaj wierni kładą również tackę z wodą święconą oraz kropidłem. Niewiele osób wie, iż nie jest konieczne posiadanie wody święconej w swoim domu przed wizytą duszpasterską.

ZOBACZ : Co z kolędą, gdy jedna osoba jest wierząca, a druga nie? Ksiądz stanowczo odpowiada

Chociaż większość osób pobiera wodę święconą z kościoła, to nie każdy może mieć na to czas i sposobność. Co zrobić, kiedy nie ma wody święconej, a ksiądz puka do drzwi z kolędą? Wystarczy nalać do naczynia zwykłej wody i poinformować księdza, iż nie jest to woda święcona. Wówczas kapłan jeszcze zanim pobłogosławi domowników i dom odmówi specjalną modlitwę i poświęci wodę . Coraz częściej również ksiądz przynosi ze sobą własne, podręczne i przenośne kropidło, co zupełnie rozwiązuje problem braku wody święconej podczas kolędy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wierni nawet tego nie wiedzą, a jest to obowiązek księdza

Czy przyjęcie kolędy jest obowiązkowe? Parafianie nie mają obowiązku wpuścić do domu księdza, ale muszą pamiętać o tym, iż mogą mieć problem z uzyskaniem niezbędnych dokumentów do tego, by zostać rodzicami chrzestnymi albo wziąć ślub kościelny. Inaczej jest w przypadku kapłanów.

ZOBACZ : Tadeusz Rydzyk zaprasza na Sylwestra. Cena zaskakuje

Księża są zobligowani do tego, by corocznie ruszać z kolędą. Jest to jeden z ich podstawowych obowiązków . Wynika to z Kodeksu Prawa Kanonicznego. W kodeksie zapisano, iż wizyta duszpasterska ma na celu zapoznanie się z rodzinami z parafii. Wskazuje na to kań. 529 § l KPK: “proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygować”. Kolejnym obowiązkiem jest to, by rozmawiać z parafianami nie tylko o przyjemnych rzeczach, ale pochylić się nad problemami rodziny.

Źródło: goniec.pl, dzienniklodzki.pl

Wielki sukces "19:30" TVP. TVN i Polsat bez szans, Polacy wskazali jasno
Zapytali księdza, czy rozwodnicy mogą przyjmować komunię. Rozpętało się piekło
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport