Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Już wkrótce podwyżki gazu w Polsce
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 06.05.2021 15:10

Już wkrótce podwyżki gazu w Polsce

ceny gazu kolejne podwyżki
Żródło: Fot. Iberion materiały własne

W ostanim czasie zatwierdzono trzy obniżki cen gazu, które dotyczą odbiorców w gospodarstwach domowych. W związku z tym klienci PGNiG Odbioru Detalicznego mogli liczyć na spadek stawek kolejno o 2,9 procent (od stycznia 2020 roku), o 10,6 procent (od lipca 2020 roku) oraz 4,5 procent (od stycznia 2021 roku).

Niedawno jednak zatwierdzono kolejną zmianę cen gazu – tym razem mowa o wzroście. Wniosek złożony przez PHNiG Obrót Detaliczny, który dotyczył zmiany taryfy dotyczącej obrotu gazem ziemnym, został zaakceptowany przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Będzie zmiana w cenach gazu

Ceny gazu ulegną zmianom w przypadku stawek dla gospodarstw domowych. Jest to jedyna grupa odbiorców PGNiG Odbioru Detalicznego, dla której taryfy za paliwo gazowe są zatwierdzane przez regulatora.

PGNiG Odbiór Detaliczny postanowił złożyć wniosek o zmianę taryfy do Urzędu Regulacji Energetyki w związku ze wzrostem cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, który utrzymuje się od początku roku 2020 roku.

To właśnie Towarowa Giełda Energii jest głównym źródłem pozyskiwania paliwa gazowego przez spółkę PGNiG Odbiór Detaliczny.

Cena gazu wrośnie o 5,6 procent

Z informacji przekazanych przez PGNiG Odbiór Detaliczny wynika, że ceny gazu po zmianie taryfy wzrosną o 5,6 procent. Należy jednak zaznaczyć, że nie wpłynie to na poziom stawek opłat abonamentowych.

To oznacza, że odbiorcy gazów zaazotowanego i wysokometanowego dostarczanych przez PGNiG OD będą płacili w części rachunku średnio 5,1 procent więcej.

Warto pamiętać, że rachunek, którzy płacą odbiorcy gazu, składa się z dwóch części. Jedną z nich jest opłata za towar, czyli gaz oraz usługę dostarczenia go przez dystrybutora. Większość odbiorców jest obsługiwana przez największego w skali kraju operatora, który świadczy usługi polegające na dystrybucji paliw gazowych – Polską Spółkę Gazownictwa.

[EMBED-245]

Wiąże się to natomiast z tym, że wzrost kompleksowych płatności będzie niższy niż wzrost cen gazu. Z wyliczeń wynika, że odbiorcy, którzy zużywają najmniejsze ilości gazu, korzystając z niego przede wszystkim podczas przygotowywania posiłków, zapłacą statystycznie średnio o około 46 groszy więcej miesięcznie.

Odbiorcy korzystający z gazu do podgrzewania wody podwyżka wyniesie około 2,88 złotych na miesiąc, natomiast ci, którzy używają większych ilości gazu, np. ogrzewając dom, zapłacą około o 8,8 złotych więcej miesięcznie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: