Goniec.pl
ceny gazu kolejne podwyżki

Żródło: Fot. Iberion materiały własne

Już wkrótce podwyżki gazu w Polsce

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wzrost cen gazu jest już pewny. Po zatwierdzeniu wniosku PGNiG Obrotu Detalicznego przez Urząd Regulacji Energetyki czekają nas podwyżki rachunków. To pierwsza taka sytuacja od 2019 roku. Ze zmienionej taryfy wynika, że należy spodziewać się podwyż

W ostanim czasie zatwierdzono trzy obniżki cen gazu, które dotyczą odbiorców w gospodarstwach domowych. W związku z tym klienci PGNiG Odbioru Detalicznego mogli liczyć na spadek stawek kolejno o 2,9 procent (od stycznia 2020 roku), o 10,6 procent (od lipca 2020 roku) oraz 4,5 procent (od stycznia 2021 roku).

Niedawno jednak zatwierdzono kolejną zmianę cen gazu – tym razem mowa o wzroście. Wniosek złożony przez PHNiG Obrót Detaliczny, który dotyczył zmiany taryfy dotyczącej obrotu gazem ziemnym, został zaakceptowany przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Będzie zmiana w cenach gazu

Ceny gazu ulegną zmianom w przypadku stawek dla gospodarstw domowych. Jest to jedyna grupa odbiorców PGNiG Odbioru Detalicznego, dla której taryfy za paliwo gazowe są zatwierdzane przez regulatora.

PGNiG Odbiór Detaliczny postanowił złożyć wniosek o zmianę taryfy do Urzędu Regulacji Energetyki w związku ze wzrostem cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, który utrzymuje się od początku roku 2020 roku.

To właśnie Towarowa Giełda Energii jest głównym źródłem pozyskiwania paliwa gazowego przez spółkę PGNiG Odbiór Detaliczny.

Cena gazu wrośnie o 5,6 procent

Z informacji przekazanych przez PGNiG Odbiór Detaliczny wynika, że ceny gazu po zmianie taryfy wzrosną o 5,6 procent. Należy jednak zaznaczyć, że nie wpłynie to na poziom stawek opłat abonamentowych.

To oznacza, że odbiorcy gazów zaazotowanego i wysokometanowego dostarczanych przez PGNiG OD będą płacili w części rachunku średnio 5,1 procent więcej.

Warto pamiętać, że rachunek, którzy płacą odbiorcy gazu, składa się z dwóch części. Jedną z nich jest opłata za towar, czyli gaz oraz usługę dostarczenia go przez dystrybutora. Większość odbiorców jest obsługiwana przez największego w skali kraju operatora, który świadczy usługi polegające na dystrybucji paliw gazowych – Polską Spółkę Gazownictwa.

[EMBED-245]

Wiąże się to natomiast z tym, że wzrost kompleksowych płatności będzie niższy niż wzrost cen gazu. Z wyliczeń wynika, że odbiorcy, którzy zużywają najmniejsze ilości gazu, korzystając z niego przede wszystkim podczas przygotowywania posiłków, zapłacą statystycznie średnio o około 46 groszy więcej miesięcznie.

Odbiorcy korzystający z gazu do podgrzewania wody podwyżka wyniesie około 2,88 złotych na miesiąc, natomiast ci, którzy używają większych ilości gazu, np. ogrzewając dom, zapłacą około o 8,8 złotych więcej miesięcznie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • Kardynał Kazimierz Nycz opuścił szpital

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Opłata

Pieniądze

Enea zapowiedziała, że chciałaby podnieść ceny taryfy. Koszt prądu może wzrosnąć

Czytaj więcej >
czternasta emerytura

Pieniądze

Wypłata 14. emerytur już za chwilę. Pełną kwotę dostanie niemal 8 milionów Polaków

Czytaj więcej >
gaz

Pieniądze

Ceny gazu dostarczanego przez PGNiG Obrót Detaliczny wzrosną od 1 października

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski

Pieniądze

Adam Niedzielski dostał podwyżkę. Portal Money.pl dotarł do szczegółowych rozliczeń

Czytaj więcej >
emeryci

Pieniądze

"Fakt": 74% emerytów w bardzo złej sytuacji materialnej

Czytaj więcej >
Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >