Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > IMGW wydał pilne ostrzeżenie ws. obfitych opadów. Polacy muszą uważać
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 17.05.2023 22:12

IMGW wydał pilne ostrzeżenie ws. obfitych opadów. Polacy muszą uważać

Deszcz
_Alicja_/pixabay

Dziś (17.05) mieszkańcy dziesięciu powiatów województwa śląskiego zostali powiadomieni o alercie RCB. Synoptycy wydali ostrzeżenie przed spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu, wzrostem stanu rzek i możliwymi podtopieniami. Niebezpieczeństwo dotyczy również województwa opolskiego, gdzie wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

IMGW alarmuje. Chodzi o obfite opady

W środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla dziesięciu powiatów województwa śląskiego dotyczące intensywnych opadów i wezbrania stanu rzek. Mieszkańcy odebrali SMS-a o następującej treści: "Uwaga! Dziś i jutro (17/18.05) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe".

Ostrzeżenie dotyczy powiatów:

  • bielskiego,
  • Bielsko-Biała,
  • bieruńskolędzińskiego,
  • Jastrzębie-Zdrów,
  • Katowice,
  • mikołowskiego,
  • pszczyńskiego, 
  • Ruda Śląska,
  • Tychy,
  • Żory.
Michał Wiśniewski po raz szósty został ojcem. Ujawnił imiona dziecka

Mieszkańcy woj. opolskiego i śląskiego powinni zachować szczególną uwagę

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed ulewnymi opadami deszczu wydane zostało zaś przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. Zgodnie z prognozami, na południu i w centrum województwa może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich opadów oszacowano na 80%.

Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PiB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed wezbraniami wody w rzekach w regionie. Istnieje ryzyko przekroczenia stanów ostrzegawczych, a szczególnie dotyczy to niektórych rzek w regionie opolskim. W mediach społecznościowych pojawiły się również zdjęcia ze Śląska, gdzie już doszło do pierwszych podtopień na ulicach.

Ostrzeżenie obowiązuje od środy do godzin wieczornych w czwartek i obejmuje obszar: Odry, Bierawki, Kłodnicy, Straduni, Osobłogi. Zdaniem hydrologów z IMGW-PIB, w tym czasie, wraz ze spływem wód opadowych, możliwe są wzrosty stanów wody do strefy wysokiej z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Eksperci ocenili prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska na 90%.

Warunki atmosferyczne zagrażają uczestnikom ruchu drogowego

Opady atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy grad, mają duży wpływ na stan nawierzchni drogowej. Gdy pada deszcz, woda gromadzi się na powierzchni drogi, zmniejszając przyczepność kół pojazdów i powodując zwiększenie ryzyka wypadków drogowych. Mokra nawierzchnia może być niebezpieczna dla kierowców, ponieważ hamowanie, skręcanie i przyspieszanie stają się bardziej trudne i wymagają większej ostrożności.

Opady mogą również powodować osunięcia ziemi i lawiny błotne, co zwiększa ryzyko wypadków na drogach w górach i na stromych stokach. Na dodatek, opady atmosferyczne mogą prowadzić do powodzi, co może całkowicie zniszczyć drogi, mosty i tunele, co z kolei prowadzi do poważnych problemów dla transportu i komunikacji.

Aby zminimalizować ryzyko wypadków spowodowanych przez opady, kierowcy powinni być ostrożni i dostosowywać swoją jazdę do warunków panujących na drodze, m.in. zachować większy odstęp od innych pojazdów, zwalniać wcześniej przed skrzyżowaniami i przestrzegać ograniczeń prędkości. Powinni też upewnić się, że opony są w dobrym stanie i posiadają odpowiedni bieżnik, aby zapewnić lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni.

Źródło: IMGW-PIB METEO POLSKA

Tagi: IMGW Pogoda