Potężny orkan uderzy w Europę. Wiatr nawet 200 km/h, zaczyna się zamykanie szkół
Niepokojące informacje napływają z zachodu. Wszystko wskazuje na to, że takiej pogody nie było w Europie od dłuższego czasu. Synoptycy ostrzegają przed orkanem Éowyn, który ma uderzyć już w najbliższych dniach. Pojawiły się apele o pozostanie w domach oraz ostrzeżenia przed zniszczeniami i przerwaniem linii energetycznych w wielu regionach.
Niebezpieczne zjawisko w pogodzie
Ostatnie dnie upłynęły wyjątkowo spokojnie pod względem pogody. Zgniły wyż sprowadzał dużo chmur i mgieł do naszego kraju, ale już w czwartek rozpocznie się kolejna zmiana. Wszystko za sprawą niżu Erwin, który po długiej przerwie pojawi się tuż koło Polski. Wiadomo już, gdzie uderzy orkan Éowyn, meteorolodzy wydali pilne ostrzeżenia. Poniżej znajdziesz prognozę pogody dla Polski na koniec stycznia i początek lutego.
ZOBACZ: Od 1 marca ogromne zmiany dla emerytów. Chodzi o dodatek do emerytury
Witek manipulowała w sprawie męża? Mocne słowa lekarkiNadchodzi nagła zmiana w pogodzie
W czwartek w Polsce przeważać będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Postępować od zachodu będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. Na południu i zachodzie możliwe są opady marznące, powodujące gołoledź. Termometry wskażą maksymalnie od 1°C, 2°C na północnym wschodzie i w kotlinach górskich do 6°C, 7°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem także dość silny i silny do 45 km/h, okresami porywisty, na północy i zachodzie w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych. Wysoko w Sudetach porywy osiągną nawet do 90 km/h, w Tatrach do 60 km/h.
Już za chwilę czeka nas znaczna zmiana w pogodzie. Alarmujące prognozy mnożą się dla kolejnych regionów. Orkan ma uderzyć w tym miejscu z siłą większą niż kiedykolwiek wcześniej.
ZOBACZ: Morze łez podczas studniówki. Nie żyje młody chłopak, szczegóły łamią serca
Orkan uderzy już za chwilę, mnożą się alarmy
Pierwsze oznaki zmiany w pogodzie odczujemy już w nocy z czwartku na piątek. Jak wskazuje Onet, to właśnie wtedy przez Polskę przemieszczać mają się kolejne fronty ze sporą ilością chmur oraz niewielkimi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie, zwłaszcza w górach, należy przygotować się także na śnieg. Z początku mokro będzie przeważnie na wschodzie i północy, a następnie, dla odmiany, w województwach zachodnich. Możliwe są opady marznące, powodujące gołoledź. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że temperatura spadnie od -1°C do 2°C, chłodniej lokalnie na południu, około -4°C. Cieplej będzie jedynie w rejonie Półwyspu Helskiego – tam 3°C.
Tymczasem pojawiły się alarmujące prognozy dla Wysp Brytyjskich. Meteorolodzy z Met Office ostrzegają, że bardzo groźny niż znad Atlantyku sprawi, że w Irlandii wystąpi orkan tak silny, jak być może nigdy dotąd. Nadano mu nazwę Éowyn, a według najnowszych prognoz na zachodnim wybrzeżu wiatr osiągnie prędkość nawet 200 km/h. Nie ma wątpliwości co do tego, że może on przynieść katastrofalne skutki.
W piątek dla całej Irlandii będą obowiązywać czerwone alarmy. Żółty alert został wydany przez Met Office dla Irlandii Północnej. W komunikacie podkreślono, że orkan Éowyn ma przynieść bardzo silne porywy wiatru i powszechne zakłócenia. Czerwone ostrzeżenie obowiązuje dla miast Carlow, Kilkenny, Wexford, Cork, Kerry, Limerick i Waterford od piątku o godz. 2 i potrwa do 10. Hrabstwa Clare i Galway zostaną objęte alertem od godz. 3 do południa, a hrabstwa Leitrim, Mayo i Sligo od 4 do południa. Jak podaje Radio Zet, alarmy obejmą Cavan, Monaghan, Dublin, Kildare, Laois, Longford, Louth, Meath, Offaly, Westmeath, Wicklow, Roscommon i Tipperary od 6 do południa. W tym samym czasie czerwone ostrzeżenie pogodowe przed wiatrem będzie obowiązywać dla hrabstwa Donegal, jednak pozostanie ono w mocy do godz. 15.
Siła orkanu może przewyższyć dotychczasowe pomiary. Przewodniczący National Emergency Co-ordination Group Keith Leonard stwierdził, że orkan Éowyn prawdopodobnie będzie jednym z najpoważniejszych, jakie kiedykolwiek widziała Irlandia i spowoduje "bardzo trudne warunki dla wszystkich". Skutki mogą być katastrofalne, od zakłoceń w transporcie po znaczne przerwy w dostawach prądu. Jak wskazuje, liczba osób, które go stracą, przekroczy najpewniej 385 tys. z czasów huraganu Ophelia w 2017 roku i może wynieść ponad 400 tys.
Wszystkie osoby, które znajdują się na obszarach objętych alarmami, powinny się schronić, dopóki ostrzeżenie nie zostanie odwołane. Zapowiedziano już zamknięcie szkół, a pracodawcy powinni rozważyć umożliwienie pracownikom wykonywanie obowiązków z domu. Keith Leonard dodał, że ci, którzy mogą, powinni udać się do pracy przed wejściem w życie ostrzeżenia i pozostać tam aż do jego wygaśnięcia.
Meteorolodzy zwracają uwagę na ryzyko gwałtownych opadów deszczu i śniegu, co w połączeniu z silnym wiatrem będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne w Wielkiej Brytanii.
W Polsce piątek upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na południu. Przemieszczać będą się z zachodu na wschód opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 2°C do 7°C, chłodniej lokalnie na terenach podgórskich – tam od 0°C do 2°C. Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany, nad morzem także dość silny, okresami porywisty, na krańcach południowo-zachodnich wieczorem w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w Tatrach porywy sięgną do 70 km/h, w Sudetach do 60 km/h.
Tylko 1 na 10 osób potrafi stwierdzić, co różni dwa poniższe obrazki. Podejmij wyzwanie i daj znać, jak ci poszło!