Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Granat w szkole. Pilna ewakuacja uczniów i nauczycieli, trwa akcja służb
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 22.05.2024 15:36

Granat w szkole. Pilna ewakuacja uczniów i nauczycieli, trwa akcja służb

policja
fot. KPP Włodawa

Pilna ewakuacja uczniów i pracowników w jednej ze szkół podstawowych we Włodawie (woj. lubelskie). 7-letni uczeń przyniósł do placówki granat nasadkowy, pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Na miejscu pracują kontrterroryści. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zostali ewakuowani z budynku.

Włodawa. 7-latek przyniósł do szkoły granat

Do zdarzenia doszło w środę 22 maja w Szkole Podstawowej nr 3 we Włodawie. Jeden z uczniów najmłodszych klas przyniósł ze sobą na zajęcia granat nasadkowy - jak informuje policja - pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. 

Policja otrzymała zgłoszenie przed godziną 10.00. Do szkoły natychmiast zadysponowano patrol.

Na miejscu okazało się, że uczniowie szkoły zostali wyprowadzeni w bezpieczne miejsce, zaś granat został odebrany uczniowi i zabezpieczony.

Kłęby dymu nad Warszawą, przeprowadzono ewakuację. W akcji wielu strażaków

Granat w szkole podstawowej we Włodawie. Ewakuacja budynku

Jak informuje aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa z włodawskiej policji, funkcjonariusze po przeprowadzonych oględzinach stwierdzili, że przyniesiony przez 7-letniego ucznia przedmiot to prawdopodobnie niemiecki granat nasadkowy do karabinu typu mauser.

ZOBACZ: Tragedia na Pomorzu. W pożarze domu zginęła matka z dzieckiem

Ze wstępnych informacji wynika, że chłopiec dostał go od ojca. Na miejsce wezwano Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie w celu neutralizacji granatu - przekazała policjantka.

kpp wlodawa.png
fot. KPP Włodawa

Policja przypomina

Służby w najbliższym czasie zajmą się szczegółowym wyjaśnieniem okoliczności tego zdarzenia. Jednocześnie jak przypomina w komunikacie Komenda Powiatowa Policji we Włodawie, w przypadku znalezienia niewypałów pod żadnym pozorem nie można ich przenosić, dotykać lub rozbrajać.

ZOBACZ: Poszli na cmentarz i zamarli. Natychmiast zadzwonili na policję

Miejsce takiego znaleziska należy zabezpieczyć przed osobami postronnymi, a w szczególności przed dziećmi. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów - informują służby.

Policja podkreśla, że pomimo upływu lat, niewypały z okresu wojennego wciąż są bardzo niebezpieczne.