Goniec.pl
Mieszkańcy Głubczyc zaobserwowali zalążki trąb powietrznych

TwojeGłubczyce.pl/Facebook

Głubczyce: Na niebie pojawiły się zalążki trąb powietrznych

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Niedziela 23 maja przyniosła kolejne załamanie pogodowe w wielu rejonach kraju. W Głubczycach na Opolszczyźnie zaobserwowano dwa leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych. W sieci pojawiły się zdjęcia.

Stacja TVN24 poinformowała, że jeden z odbiorców dostarczył do redakcji nagranie, na którym uchwycił dwa leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych formujących się w Głubczycach w województwie opolskim. Trzeba przyznać, że zjawisko robi przerażające wrażenie.

Mieszkańcy Głubczyc zaobserwowali zalążki trąb powietrznych

Lej kondensacyjny to kolumna wyrastająca z podstawy chmury, o charakterystycznym kształcie odwróconego stożka. Zjawisko to wskazuje na istnienie wiru powietrza o różnej mocy. Może być więc zwiastunem bardzo niekorzystnej sytuacji pogodowej.

Lej kondensacyjny tworzy się na skutek różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Na skutek niższego ciśnienia powietrze wznoszące się wewnątrz leja kondensacyjnego ochładza się szybciej wraz ze wzrostem wysokości niż wznoszące się powietrze o wyższym ciśnieniu, znajdujące się dalej od środka wiru.

Jeśli przyjmie się założenie, że wznoszące się powietrze ma taką samą wilgotność w całej objętości, powietrze bliżej środka leja osiąga punkt rosy na niższej wysokości niż powietrze znajdujące się dalej. Dalsze wznoszenie powietrza doprowadza do kondensacji i powstania widocznej chmury.

Lej kondensacyjny sięgający powierzchni ziemi nazywany jest tornadem lub trąbą powietrzną bądź też wodną, jeśli występuje nad akwenem wodnym. Wszystkie rodzaje tornad powstają w wyniku rozwoju leja kondensacyjnego. Tuba może występować z chmurami Cumulonimbus, rzadziej Cumulus.

Polscy Łowcy Burz w mediach społecznościowych opublikowali wpis, z którego wynika, że leje nie powinny dziś zmienić się w groźniejsze zjawisko. Z prognoz synoptyków wynika, że warunki atmosferyczne w niedzielne popołudnie nie będą sprzyjały powstawaniu trąb powietrznych.

Specjaliści podkreślili jednak, że nie mogą wykluczyć, że lokalnie pojawią się niewielkie trąby powietrzne. Niekorzystne warunki pogodowe będą towarzyszyły także mieszkańcom innych regionów kraju. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla większości kraju.

Niebezpieczne zjawiska pojawiać będą się w pasie od województwa dolnośląskiego i południa lubuskiego, aż po województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. W czasie burz pojawiać mogą się opady deszczu do 40 mm na metr kwadratowy i porywy wiatru do 70-90 kilometrów na godzinę. Alerty IMGW będą obowiązywać aż do godziny 21:00. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 30 maja TVP wyemituje koncert poświęcony twórczości Krawczyka. Na scenie pojawi się jego hologram

  • Ruszyła zbiórka pieniędzy dla syna Krzysztofa Krawczyka

  • Na półwyspie Helskim trwa inwazja owadów

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt/Wikipedia

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >