GIS zamknął tymczasowo trzy kąpieliska nad morzem. Powodem bakterie coli i enterokoki
Sanepid orzekł zakaz wchodzenia do wody na kąpieliskach morskich w Sianożętach i Ustroniu Morskim w związku z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia bakterii Escherichia coli. Z kolei w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim zakazano kąpieli przez enterokoki.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o problemach na kąpieliskach wodnych w Serwisie Kąpieliskowym. Do wody nie można wchodzić we wskazanych w komunikacie miejscach, bowiem stwierdzono tam przekroczenia parametrów mikrobiologicznych.
GIS zamknął czasowo trzy kąpieliska
Sanepid zamknął dwa kąpieliska morskie: „Neptun” w Sianożętach i „Centralna” w Ustroniu Morskim. Przyczyną tej decyzji jest wykrycie w wodzie przekroczenia dopuszczalnego stężenia bakterii z grupy E. coli, która może wywołać m.in. problemy z żołądkiem.
Bakterie E. coli może doprowadzić nie tylko do zatruć pokarmowych, ale także zakażenia dróg moczowych. Z kolei w Stepnicy nad Zatoką Szczecińską w wodzie sanepid stwierdził podwyższone stężenie enterokoków oraz makroalg lub fitoplanktonu morskiego.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Enterokoki mogą doprowadzić do zatrucia krwi i posocznicy, natomiast woda zawierająca makroalgi jest środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii, mogących wywoływać m.in. podrażnienia skóry.
Oficjalny sezon kąpielowy trwa w Polsce od 1 czerwca do 30 września
Już wcześniej kąpielisko w Stepnicy zostało zamknięte na jeden dzień, bowiem 12 sierpnia br. doszło tam do zakwitu sinic. Toksyny przez nie produkowane mogą być groźne dla ludzkiego organizmu.
Najnowsze informacje dotyczące czynnych i zamkniętych kąpielisk wodnych w Polsce są dostępne w internetowym serwisie kąpieliskowym, prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Jego organy zajmują się pobieraniem próbek wody i oceną jej jakości. - Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecność innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady - informuje GIS na łamach serwisu kąpieliskowego.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Anna Cieślak i Edward Miszczak wzięli ślub. Internauci skrytykowali ubiór panny młodej
Danuta Holecka dostała nową propozycję pracy, zasiądzie w jury
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Onet/Serwis Kąpieliskowy