Goniec.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

GIF wycofuje z obrotu lek Aribit. Nie spełniał wymogów

13 Października 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofuje z obrotu lek Aribit. W trakcie badań wyszło na jaw, że jeden z parametrów nie spełnia wymogów. Preparat zniknie z aptek w całej Polsce.

GIF poinformował o swojej decyzji za pośrednictwem Twittera. Z wnioskiem o wycofanie wadliwego leku zwrócił się do instytucji podmiot, który odpowiada za jego produkcję.

Materiały prasowe Biedronka - zdjęcie ilustracyjne

GIS ostrzega. Popularne lody mogą zaszkodzić zdrowiu

CZYTAJ DALEJ

Jeden lek znika z aptek. Badania ujawniły poważne braki

Poprzez komunikaty ostrzegawcze GIF stara się dbać o bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów. Tym razem na celowniku instytucji znalazł się lek Aribit.

GIF otrzymał informację od podmiotu odpowiedzialnego za ten produkt, że badania wykazały nieprawidłowości. Okazuje się, że zawartość substancji czynnej arypiprazolu nie spełnia wymagań specyfikacji. Weryfikacja dotyczyła stabilności długoterminowej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W związku z tym GIF podjął decyzję o wycofaniu jednej partii leku Aribit w postaci tabletek (30 mg). Ze wszystkich aptek w Polsce zniknie preparat o numerze serii 011020. Na opakowaniu widnieje data ważności październik 2023 r.


Niektórzy pacjenci muszą szukać zamienników

Lek Aribit jest dostępny wyłącznie na receptę i wykazuje właściwości przeciwpsychotyczne. Mogą go przyjmować zarówno dorośli, jak i młodzież powyżej 15. roku życia. 

Preparat stosuje się przede wszystkim w leczeniu schizofrenii. Czasami jest wykorzystywany w przypadku epizodów maniakalnych o umiarkowanym nasileniu lub przy ciężkim przebiegu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego.

Kuracja rozpoczyna się od przyjmowania małej dawki arypiprazolu. Lekarz może przepisać maksymalnie 30 mg leku na dobę. Pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie w tym zakresie muszą przyjmować Airbit codziennie o tej samej porze.

Lek może wywoływać skutki uboczne. Do najbardziej popularnych należą: cukrzyca, zaburzenia snu, poczucie lęku, niepokoju, bóle głowy, senność, nudności czy niestrawność. Czasami występują także wymioty.

To już drugi wycofany lek w ostatnich tygodniach

Podobny komunikat GIF opublikował pod koniec września. Wówczas podjął decyzję o wycofaniu z obrotu dwóch partii leku Champix. Okazało się, że preparat nie spełnia norm jakościowych.

W tym wypadku na problem z dostępnością preparatu musiały być gotowe osoby palące. Champix zawiera bowiem wareniklinę, która pomaga w zwalczaniu głodu nikotynowego.

Oto czym zajmują się w Sejmie, jak nikt nie patrzy. Osiem najbardziej żenujących wpadek polityków

Slajd 1 z 8

Jarosław Kaczyński nawet w Sejmie czuje sportowego ducha

1 października media obiegły zdjęcia z Sejmu, na których Jarosław Kaczyński jest zaaferowany tym, co pokazuje mu Mariusz Błaszczak. Okazuje się, że prezes PiS, prywatnie wielki fan sportu, oglądał z zaciekawieniem oprawę kibiców na meczu Legii z Leicesterem. / Screen z art. "To nie jest fotomontaż. To Błaszczak pokazywał Kaczyńskiemu" dostępny oryg. pod https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/963161/przypatrz-sie-dobrze-to-blaszczak-pokazywal-kaczynskiemu / fot. Agencja Forum

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: wprost.pl, Twitter

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS

Wiadomości

Co trzeci Polak na L4 stracił prawo do zasiłku chorobowego

Czytaj więcej >
Policja Śląska

Wiadomości

Jacek Jaworek trafił na listę najbardziej poszukiwanych przestępców Unii Europejskiej

Czytaj więcej >
Iwona Hartwich

Wiadomości

Posłanki opozycji domagają się reasumpcji głosowania ws. Instytutu Rodziny i Demografii

Czytaj więcej >
Pomorze

Wiadomości

Niespodziewana śnieżyca na Pomorzu. Na drogach zrobiło się wyjątkowo niebezpiecznie

Czytaj więcej >
liturgia

Wiadomości

Konferencja Episkopatu Polski wprowadza zmiany dla kobiet w kościołach

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News, Flickr/Совет Федерации, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Oskarżenia Łukaszenki dot. wyborów prezydenckich w Polsce. "Zostały sfałszowane"

Czytaj więcej >