Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Eksplozja w Zakładach Azotowych "Puławy". Są ranni
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 24.06.2024 21:02

Eksplozja w Zakładach Azotowych "Puławy". Są ranni

Eksplozja w Zakładach Azotowych "Puławy"
fot. Goniec.pl

W poniedziałek wieczorem, 24 czerwca, doszło do groźnego wypadku w Zakładach Azotowych Puławy, zlokalizowanych w województwie lubelskim. Eksplozja, która miała miejsce na instalacji przygotowania gazu w Zakładzie Amoniaku, spowodowała obrażenia u dwóch osób. Szybka reakcja służb ratunkowych i wewnętrznych strażaków zakładowych pozwoliła na ograniczenie skutków wypadku oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia.

Eksplozja w Zakładach Azotowych "Puławy". Dwie osoby ranne

Jak podało RMF FM, do eksplozji doszło podczas uruchamiania podgrzewacza gazu. Pierwsze oględziny miejsca zdarzenia wskazują, że aparatura instalacji nie uległa poważnym uszkodzeniom. W wyniku wybuchu ranne zostały dwie osoby - jedna z nich, w cięższym stanie, została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do specjalistycznego szpitala w Łęcznej, natomiast druga, z lżejszymi obrażeniami, trafiła do szpitala w Puławach.

Na miejsce natychmiast skierowano zespoły ratownictwa medycznego, straż pożarną zarówno z zakładu, jak i z miasta Puławy, oraz policję. Strażacy zabezpieczyli lądowisko dla śmigłowca LPR oraz miejsce wybuchu. Wstępne działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka dalszych incydentów.

Kierowca z impetem wjechał w motocyklistę. Po wszystkim opublikował w sieci nagranie

Eksplozja w Zakładach Azotowych "Puławy". Trwa ustalanie przyczyn

Obecnie trwa szczegółowe badanie przyczyn wybuchu. W związku z tym, że nie doszło do poważnych uszkodzeń aparatury, specjaliści skupiają się na analizie proceduralnych i technicznych aspektów eksplozji podczas uruchamiania podgrzewacza. Wszystkie niezbędne służby, w tym odpowiednie organy nadzoru, zostały powiadomione i współpracują w dochodzeniu.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. jest kluczowym podmiotem w polskim przemyśle chemicznym. Od 2012 roku zakłady te są częścią Grupy Azoty, jednej z największych firm chemicznych w Europie, w której Skarb Państwa posiada 33% akcji. Zakłady Azotowe Puławy zajmują drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz są jedynym producentem melaminy w Polsce. W zakładach wytwarzane są także inne produkty chemicznych, takie jak poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory i biel tytanowa.

Zakłady Azotowe "Puławy" są jedną z najważniejszych firm w regionie. Jakie będą konsekwencje eksplozji?

Zakłady Azotowe "Puławy" działają od 4 czerwca 1966 roku, a obecnie zatrudniają ponad 3,4 tysiąca osób. Firma odgrywa kluczową rolę w regionie, zarówno jako pracodawca, jak i producent istotnych dla rolnictwa i przemysłu chemicznego produktów. Incydent taki jak ten przypomina o wysokim ryzyku związanym z działalnością w sektorze chemicznym, ale także o znaczeniu rygorystycznych standardów bezpieczeństwa i procedur awaryjnych.

Nie da się ukryć, że eksplozja w Zakładach Azotowych Puławy była poważnym incydentem, ale dzięki szybkim i skutecznym działaniom służb ratunkowych oraz wewnętrznych jednostek zakładu, sytuację udało się opanować bez poważniejszych konsekwencji dla infrastruktury zakładu. Trwa dochodzenie mające na celu wyjaśnienie przyczyn zdarzenia, co jest kluczowe dla zapobieżenia podobnym incydentom w przyszłości. Na ten moment nie podano więcej szczegółów.