Goniec.pl Wiadomości Dostałeś taki "mandat"? Pod żadnym pozorem go nie opłacaj
Fot. PIOTR GRZYBOWSKI/East News (zdj. ilustracyjne)

Dostałeś taki "mandat"? Pod żadnym pozorem go nie opłacaj

3 grudnia 2024
Autor tekstu: Laura Młodochowska

Widok mandatu za wycieraczką samochodu napawa niepokojem każdego kierowcę. Okazuje się, że oszuści sprytnie wykorzystują nasze emocje w takim momencie i mają nowy sposób na zabranie nam środków. Podpowiadamy, jak nie dać się nabrać na fałszywe wezwanie do zapłaty.

Fałszywy mandat

Mandat za szybą samochodu to widok, który z pewnością budzi zaniepokojenie u wielu z nas. Konieczne jest jednak, abyśmy zachowali spokój i poważnie się zastanowili, zanim zdecydujemy się go od razu opłacić. Istnieje szansa, że to nie prawdziwy mandat, a próba oszustwa.

ZOBACZ: Fatalne wiadomość ws. cen masła. Lepiej już teraz porzucić nadzieję

Duży bank przekazał pilny komunikat. Klienci nie będą mogli korzystać z konta

Uwaga na fałszywe mandaty

Oszuści nieustannie wpadają na nowe sposoby wykorzystywania naszej ufności. Nie inaczej jest również w przypadku mandatów. Przestępcy liczą, że pozostawiona za wycieraczką kartka skłoni niewinnego kierowcę do uiszczenia opłaty za wykroczenie . W tym celu nierzadko podszywają się pod służby.

ZOBACZ: Ulubiona drogeria wielu Polek znika z naszego kraju. Wyłączą nawet sklep internetowy

Po tym poznasz, że mandat jest fałszywy

Przestępcy wykorzystują nieuwagę kierowców i stosują coraz bardziej wymyślne metody oszustwa . Fałszywe mandaty mogą do złudzenia przypominać te wystawione przez policję lub straż miejską. W ostatnim czasie kierowcy informują o pozostawianiu za szybami ich samochodów fałszywych zawiadomień o wykroczeniach drogowych. Na “dokumencie” możemy znaleźć kod QR, który ma pozwolić na szybkie opłacenie mandatu. Niestety, w rzeczywistości link prowadzi do fałszywych stron, gdzie ofiary oszustów przelewają pieniądze. To jednak nie jedyne zagrożenie.

Na stronach, do których prowadzi fałszywy mandat, dane ofiar mogą zostać przechwycone . Ponadto serwis dobreprogramy.pl informuje, że zeskanowanie fałszywego kodu QR może wiązać się z konsekwencjami pokroju pobrania szkodliwego oprogramowania.

Oprócz kodu QR na ”mandacie” możemy znaleźć odniesienie do przepisu dotyczącego parkowania na chodniku oraz wezwania do uiszczenia opłaty w ciągu siedmiu dni od daty jego wystawienia. Na przykładowym zawiadomieniu, udostępnionym w sieci przez jednego z kierowców, nie widnieje konkretna data wystawienia mandatu.

Jak nie paść ofiarą oszustów? Konieczne jest zachowanie kilku zasad ostrożności. Po pierwsze, w sytuacji, gdy zobaczymy na swoim aucie mandat, nie panikujmy i dokładnie sprawdźmy zawiadomienie. Należy przede wszystkim pamiętać, że mandaty drogowe w Polsce są wystawiane osobiście przez funkcjonariuszy lub wysyłane listem poleconym. Kierowcom zaleca się, aby nie skanowali podejrzanych kodów QR, oraz dokładnie sprawdzili źródło informacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z policją lub strażą miejską.

Jeśli przez nieuwagę zapłacisz fałszywy mandat, jak najszybciej skontaktuj się z bankiem, aby spróbować zablokować transakcję. Następnie zgłoś sprawę na policję, podając wszystkie szczegóły dotyczące oszustwa. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest edukacja i ostrożność. Pamiętaj, że żadna instytucja publiczna w Polsce nie wymaga płatności mandatów za pośrednictwem kodów QR. Jeśli masz wątpliwości, zawsze skonsultuj się z odpowiednimi służbami lub osobami zaufanymi. Dzięki temu możesz uniknąć niepotrzebnych strat i ochronić swoje dane przed przestępcami – wyjaśniają śląscy policjanci.

wezwanie
Fot. Policja Śląska
Koszmarny wypadek. Młodzi ludzie zginęli w płonącym samochodzie
Potężny pożar w polskim mieście, w akcji 19 zastępów straży. "Ogień nie został opanowany"
Obserwuj nas w
autor
Laura Młodochowska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Ukończyłam politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a już niedługo stanę się także magistrem dziennikarstwa. Poza polityką pasjonują mnie także zagadnienia komunikacji międzykulturowej i moda w wersji haute couture. W wolnym czasie oglądam wideoeseje na YouTubie oraz nadrabiam klasyki literatury.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport