Goniec.pl

Iberion materiały własne

Czym ogrzewasz swoją nieruchomość? Ostatni miesiąc na złożenie ważnej deklaracji

31 Maja 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Jeszcze nie zgłosiłeś czym ogrzewasz dom? Możesz zapłacić karę nawet do 5 tys zł. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków wciąż oczekuje na deklaracje dotyczące źródła ciepła. Do 30 czerwca 2022 roku właściciele i zarządcy muszą określić, w jaki sposób ogrzewane są ich domy i budynki.

Projekt "Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków" prowadzony jest w ramach programu "Zintegrowany system ograniczania niskiej emisji (ZONE)". Założeniem ewidencji jest walka ze smogiem. Deklaracje i określenie, czym ogrzewane są polskie domostwa, mają pomóc wyeliminować tzw. "kopciuchy". Na złożenie dokumentów zostało niewiele czasu.

Kto musi złożyć deklarację CEEB?

Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na każdym właścicielu lub zarządcy budynku lub lokalu. Wszyscy są zobowiązani do złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw. Spis źródeł ciepła dotyczy zarówno domów mieszkalnych, jak i niemieszkalnych oraz budynków, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW.

Do kiedy można składać deklarację CEEB?

Na złożenie deklaracji mamy czas do 30 czerwca 2022. Dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021. Jeśli w domu po 1 lipca 2021 zostało zainstalowane i uruchomione nowe źródło ciepła to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

Deklaracja CEEB - jak i gdzie złożyć?

Najpopularniejszą formą składania deklaracji jest ta papierowa, składana w Urzędzie Miasta. Deklarację można też wypełnić on-line za pośrednictwem strony Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Jaka kara za niezłożenie w terminie deklaracji CEEB?

Za niezłożenie w wyznaczonym terminie, czyli do 30 czerwca 2022, deklaracji do ewidencji CEEB, można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to może ona wynieść nawet do 5 tys. zł.

- Aktualnie w CEEB mamy ponad 3,7 mln deklaracji, co stanowi blisko 75 proc. wypełnienia bazy - poinformowała szefowa Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

Tagi:

deklaracjaCEEBogrzewanie domu

Podobne artykuły

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już w środę wielka akcja policji w całej Polsce. Posypią się mandaty i punkty karne
Czytaj więcej >
Natalia Janus

Redaktor sekcji Warszawa. Jestem studentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów. Przez ostatnie lata pracowałam jako copywriter oraz content creator w branży marketingowej. Interesują mnie tematy społeczne, czyli w wielkim skrócie wszystko o ludziach, dla ludzi i związane z ludźmi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]