Czego nie można robić w Wielki Piątek? Pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego zakazu

Zaledwie kilka dni dzieli wiernych od Wielkanocy, czyli jednego z najważniejszych dla nich świąt. To właśnie w tym czasie przygotowują się do celebrowania zmartwychwstania Jezusa, które poprzedzone było męczeńską śmiercią na krzyżu, przypadającą na Wielki Piątek. A czego nie wolno robić w tym szczególnym dniu? Zapewne nie wszyscy o tym wiedzieli.
Zbliżają się Święta Wielkanocne
Święta Wielkanocne, w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, nie mają stałej daty - ta jest ruchoma. W tym roku przypadają dość późno, bowiem wierni celebrować je będą 20 i 21 kwietnia. Ta jedna z najważniejszych okoliczności jest hucznie obchodzona i co ważne, zawiera kilka szczególnych dni, zupełnie różniących się od siebie.
Oczekiwanie na Wielkanoc, które rozpoczyna się od Wielkiego Postu, zaczyna się w Środę Popielcową. To właśnie wtedy duchowni podczas sprawowanej mszy świętej posypują głowy wiernych popiołem, jako znak przemijania.
Ponadto obowiązuje wtedy ścisły post, co oznacza, że tego dnia nie powinno się spożywać mięsa i należy zjeść wyłącznie trzy posiłki, w tym jeden do syta - obowiązuje on wiernych w wieku od 18 do 60 lat. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa powinny zachować wówczas osoby powyżej 14. roku życia.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Wielki Piątek - istotny dzień dla wiernych
Wiele dni, podczas których wierni przygotowują się do Wielkanocy, przepełnione są konkretną symboliką i różnego rodzaju nakazami oraz zakazami. Jak już wspominaliśmy, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, a za to w Wielką Sobotę wierni ruszają tłumnie do kościołów oraz do specjalnie przygotowanych miejsc, gdzie kapłan może poświęcić koszyczki wypełnione jedzeniem. Produkty te również mają konkretne znaczenie, np. baranek jest symbolem zmartwychwstania, jajko oznacza nowe życie, a chleb jest znakiem ciała Chrystusa oraz zwiastuje pomyślność.
ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak. Miała 74 lata. Świat polskiego kina w żałobie
A co zatem z Wielkim Piątkiem? Dla wiernych dzień ten jest szczególny i niesie ze sobą zadumę nad męczeńską śmiercią Jezusa na krzyżu. W tym czasie rozpamiętują jego odejście jako ofiarę dla zbawienia ludzkości, pogrążając się w rozważaniach dotyczących wiary.
Wierni jednak nie ograniczają się wyłącznie do tych czynności, lecz chcąc upamiętnić ten wyjątkowy, a zarazem pełen smutku dzień, trzymają się kilku ważnych zasad. Czego zatem nie wolno robić w Wielki Piątek?
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Czego nie robić w Wielki Piątek?
Jest kilka istotnych kwestii, o których pamiętają wierni, chcący w pełni celebrować Wielki Piątek. Nie tylko rozmyślają o śmierci Jezusa, ale również, stosując się do przepisów Kodeksu Prawa kanonicznego, decydują się na wprowadzenie postu ścisłego.
Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post ścisły obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa - czytamy.
Nie jest to jedyna rzecz, o której warto pamiętać tego dnia, bowiem jest kilka również istotnych kwestii, upamiętniających śmierć Jezusa na Krzyżu. Otóż w Wielki Piątek należy wystrzegać się spożywania wszelakiego alkoholu oraz jedzenia słodyczy. Ponadto warto wówczas zrezygnować z udziału w hucznych zabawach, oraz mniejszych imprezach, nie należy także słuchać głośnej muzyki.
Co ciekawe, są również pewne zakazy, które dotyczą kapłanów. Jakie? Otóż księża w Wielki Piątek nie mogą sprawować wszystkich sakramentów, z wyjątkiem namaszczenia chorych. Oznacza to, że księża w tym dniu nie odprawiają mszy świętych, lecz mogą poprowadzić drogę krzyżową, w której uczestnictwo jest dobrowolne.






































