Goniec.pl > Polska > Czas tylko do jutra. Zapomnisz o deklaracji i w kwietniu dostaniesz mniejszą wypłatę
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.02.2023 15:46

Czas tylko do jutra. Zapomnisz o deklaracji i w kwietniu dostaniesz mniejszą wypłatę

28 lutego mija termin złożenia rezygnacji z PPK
materiały własne Iberion

Ostatni moment na złożenie rezygnacji z PPK. Tylko do 28 lutego można wypisać się z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeśli nie dopilnujesz tego terminu, to kwietniowa pensja będzie niższa. Wyjaśniamy, o co chodzi i czy stracisz pieniądze, jeśli zapomnisz dopełnić formalności.

PPK: termin na decyzję mija 28 lutego

PPK to obecnie jeden z najgorętszych tematów na rynku pracy. Wszystko przez to, że już jutro, we wtorek 28 lutego mija termin dostarczenia deklaracji o rezygnacji z PPK.

8 milionów osób, które w tym roku objęte są autozapisem, musi zdecydować, czy chce odkładać pieniądze z wynagrodzenia na Pracowniczych Planach Kapitałowych. W przypadku braku chęci i braku oficjalnego zgłoszenia tego do kadr należy liczyć się z tym, że następna pensja będzie mniejsza.

W poniedziałek rano do Biedronki ustawią się długie kolejki. Tego jeszcze nie było

Nie złożysz dekomnotów ws. PPK? Autozapis zdecyduje za ciebie

28 lutego wygasają dotychczasowe deklaracje PPK. Zbiega się to z obowiązującym w 2023 r. tzw. autozapisem do pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeśli pracownik, który dotychczas nie wpłacał pieniędzy do PPK, nie zadba o poinformowaniu o niejako ponownym braku chęci uczestnictwa w systemie oszczędzania na jesień życia: pracodawca zgodnie z przepisami zacznie wpłacać w jego imieniu pieniądze.

Wiąże się to z faktem, iż kwietniowa pensja pracownika, który nie złoży rezygnacji z PPK, będzie mniejsza. Do PPK dokłada się bowiem zarówno pracodawca, jak i pracownik.

8 milionów Polaków ma czas tylko do jutra

Przepisy dotyczące PPK są jednoznaczne. Ustawa z 4 października 2018 r. jasno wskazuje, że co cztery lata dochodzi do autozapisu niebiorących udziału w programie oszczędzania na jesień życia. 

Co więcej, pracodawca nie musi posiadać zgody pracownika do zapisania go do PPK w przypadku braku złożenia rezygnacji. Wszyscy pracownicy w przedziale od 18. do 55. roku życia, którzy do 28 lutego nie dostarczą stosownych dokumentów do kadr, muszą przygotować się na to, że pieniądze przelewane na konto będą od 1 kwietnia mniejsze. Teoretycznie jednak, będą oni mogli wspomagać się nimi w późniejszym okresie życia.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.