Ceny węgla poszybują w górę, znamy szczegóły. Fatalne wieści dla milionów Polaków
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić nowe normy jakościowe dla węgla, które zdaniem ekspertów mogą uderzyć w kopalnie oraz gospodarstwa domowe. Resort przemysłu w ocenie projektu zaznacza, że nowe normy mogą spowodować brak możliwości sprzedaży węgla przez krajowe kopalnie jak i wzrost importu. Wszystko to sprowadza się do wzrostu cen węgla dla tych, którzy ogrzewają nim swój dom.
Nowe normy jakościowe dla węgla. Ceny mogą pójść w górę
Ministerstwo Klimatu i Środowiska jeszcze w kwietniu przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jak wynika z danych, w Polsce ponad 1/3 obywateli w sezonie grzewczym używa w swoich gospodarstwach domowych do ocieplenia węgla. Nowe wymagania jakościowe, jakich chce resort klimatu może spowodować podwyżkę cen czarnego surowca i dotknąć wielu obywateli. Swoje uwagi do projektu ma Ministerstwo Przemysłu.
Śledztwo Gońca. Podróże, których nie było. Tak pracuje Krzysztof RutkowskiWejście w życie w dniu 1 września 2024 r. ograniczenia zawartości siarki do poziomu 1,2 proc. spowoduje niedobór węgla na ścianie wschodniej już w najbliższym sezonie grzewczym - ostrzega resort przemysłu cytowany przez PAP.
Resort przemysłu krytycznie ocenia projekt. Węgiel będzie droższy
Po doświadczeniach z sezonu grzewczego 2022/2023 gdzie dystrybucją węgla zajmowały się samorządy - zapotrzebowanie na węgle grube okazało się dużo wyższe niż szacowane przez resort klimatu i środowiska - zaznacza Ministerstwo Przemysłu.
Resort podkreśla, że taka sytuacja i wycofanie w tak szybkim czasie znaczących wolumenów węgli grubych może spowodować panikę wśród odbiorców i znaczny wzrost ceny węgla.
Przełoży się to wzrost importu węgla przez firmy prywatne - uważa MP.
Resort przemysłu wskazuje, że dodatkowy import węgla nie przełoży się na poprawę jakości powietrze, a może spowodować pogorszenie sytuacji finansowej i technicznej kopalń. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa przemysłu, odejście od węgla powinno odbywać się poprzez zachęcanie, a nie zakazy.
ZOBACZ: Nowa funkcja w mObywatel. Jesienią i zimą przyda się każdemu
Ceny węgla w górę
Ministerstwo przemysłu podkreśla, że projekt nie ma również wpływu proponowanych rozwiązań na sektor finansów publicznych. Spadek sprzedaży węgla z polskich kopalń obniży jego wydobycie, a co za tym idzie, spadną wpływy do budżetu z podatków, ale nie przyniesie to efektu ekologicznego - uważa resort przemysłu.
Zdaniem ekspertów, stosowanie do celów grzewczych odpowiedniej jakości paliw stałych węglowych w urządzeniach grzewczych odpowiednio do tego przystosowanych może znacznie przyczynić się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza.
Jak wynika z najnowszych badań, jakość powietrza w Polsce poprawia się bardzo powoli.