Goniec.pl
Minister zdrowia przekazał informacje

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Będzie nowy program 500 plus. Szczegóły zdradził Minister Zdrowia

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał Polakom informacje o planach wprowadzenia nowego programu socjalnego, skierowanego do wszystkich obywateli po 40. roku życia. Szczegóły "zdrowotnego 500 plus" mają zostać zaprezentowane już w czerwcu.

„Zdrowotne 500 plus” to pomysł rządu na to, by pomóc Polakom w identyfikacji problemów zdrowotnych. Jak przekazał minister zdrowia, program zakłada pokrycie kosztów badań diagnostycznych dla każdego obywatela, który ukończył 40 lat.

Minister zdrowia zapowiedział nowy program wsparcia

Adam Niedzielski ujawnił szczegóły dotyczące nowego pomysłu rządu w rozmowie z redakcją „Dziennika Gazeta Prawna”. Okazuje się, że resort zdrowia pracuje nad nowym programem socjalnym, mającym na celu poprawienie warunków opieki medycznej w kraju i umożliwienie obywatelom dostępu do pełnej i bezpłatnej diagnostyki.

„500 plus na zdrowie” ma być skierowane do obywateli, którzy ukończyli 40. rok życia. Program ma umożliwić bezpłatnego przeprowadzenia badań diagnostycznych, również w placówkach prywatnych, które nie mają podpisanego kontraktu z NFZ.

Koszty tych badań ma pokryć przyznany przez Ministerstwo Zdrowia specjalny bon, a ich zakres ma być dobrany indywidualnie, na podstawie wieku, płci oraz historii medycznej danego pacjenta. Bon ze skierowaniem na proponowane działania diagnostyczne ma pojawić się do odebrania na Internetowym Koncie Pacjenta każdego objętego programem Polaka.

- Ma on polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po COVID-19 mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia – wszystkie wskaźniki, które są dość istotne przy szeregu chorób, w tym m.in. nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych, tak, żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo - przekazał minister Niedzielski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Wśród zlecanych badań mają znaleźć się m.in. mammografia i cytologia, badanie prostaty, sprawdzanie poziomu cholesterolu, pomiar ciśnienia oraz tworzenie lipidogramu. Szczegółowa prezentacja programu ma odbyć się już w czerwcu.

„Zdrowotne 500 plus” to odpowiedź rządu na obecne problemy w służbie zdrowia, spowodowane przez pandemię koronawirusa. Przez częściowy paraliż placówek medycznych, wielu pacjentów nie było w stanie na bieżąco kontrolować swojego stanu zdrowia lub uzyskać wymaganej pomocy medycznej. 

Nowy program ma pomóc w identyfikacji kłopotów ze zdrowiem w polskim społeczeństwie i ukierunkować krajowy system ochrony zdrowia po pandemii. Jest to również jedno z działań strategii podwyższenia wieku emerytalnego, zawartej w Krajowym Planie Odbudowy.

W ramach programu resort zdrowia chciałby również znieść limity przyjęć do specjalistów, żeby „ułatwić dalszą opiekę nad osobami, u których badania potwierdziłyby nieprawidłowości i zaburzenia zdrowotne”.

  • Nie żyje były prezydent Gdańska

  • Aleksandrów Łódzki: dwie osoby nie żyją, dwie trafiły do szpitala po wypadku

  • Chińska rakieta spadła do Oceanu Indyjskiego

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >