Goniec.pl
Nawałnica w Warszawie

Pixabay.com Schäferle2

Awarie sygnalizacji, zalany teatr, podtopione domy. Poważne skutki nawałnic w Lublinie i Krakowie

24 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Awarie sygnalizacji świetlnej, podtopienia posesji i dróg, połamane drzewa - to bilans gwałtownych nawałnic, które przeszły dziś nad Lublinem i Krakowem. Jedna ze scen Teatru Ludowego została zalana, odwołano najbliższe spektakle.

Załamanie pogody skończyło się dla mieszkańców Lublina i Krakowa ogromnymi stratami. Służby ratunkowe od wielu godzin usuwają skutki nawałnic. Ryzyko podtopień wciąż jest realne, dlatego sztaby kryzysowe przygotowują worki z piaskiem.

krolowe

Nie żyje gwiazda "Królowych życia". Pani Basia odeszła w wieku 60 lat

CZYTAJ DALEJ

Wizja podtopień wciąż realna

Wczoraj mieszkańcy wielu regionów Polski otrzymali pilne alerty RCB, które ostrzegały przed intensywnymi opadami deszczu, które mogą prowadzić do wezbrania rzek, a - co za tym idzie - do podtopień budynków i posesji.

- Po dwóch dniach intensywnych deszczy na terenie miasta występują liczne podtopienia. W kilkunastu miejscach trzeba wypompowywać wodę, a tam, gdzie istnieje ryzyko zalania, dostarczamy worki z piaskiem. Działamy na bieżąco i koordynujemy pracę w terenie - przekazał dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie Jerzy Ostrowski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Przedstawiciel sztabu kryzysowego poinformował, że z analizy najnowszych danych meteorologicznych wynika, że opady słabną. W ciągu najbliższych godzin sytuacja pogodowa w województwie lubelskim powinna się ustabilizować.

Jak podał lubelski ratusz, na terenie miasta występują podtopienia posesji oraz dróg. Do akcji ruszyli nie tylko strażacy, ale także członkowie brygady Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, którzy udrażniają zapchane studzienki i kanalizację burzową.

Do godziny 15:00 strażacy z Lublina i powiatu lubelskiego otrzymali ponad 120 zgłoszeń związanych z intensywnymi opadami deszczu. Większość z nich dotyczy wypompowywania wody z zalanych budynków lub posesji, a także usuwania powalonych drzew. 45 zastępów działa aktualnie w 41 lokalizacjach.

Teatr odwołuje przestawienia

Intensywny deszcz spowodował również zalanie krakowskiego Teatru Ludowego. Ucierpiała przede wszystkim Scena pod Ratuszem, która znajduje się na Rynku Głównym. Z tego powodu odwołano m.in. konferencję prasową i premierę jednego ze spektaklów.

- Przeciek idzie od góry. Nie wiemy dokładnie, w którym miejscu się zaczyna, ale pojawił się nad widownią i nad sceną. Mamy też reflektory, sprzęt akustyczny - musimy dość szybko zadziałać, żeby nie dopuścić do zwarcia czy innej niebezpiecznej sytuacji - tłumaczył Jerzy Maciej Fedorowicz, wicedyrektor teatru, w rozmowie z Radiem ZET.

Scena nie będzie funkcjonowała przynajmniej do 6 września. Skala szkód, które wyrządziła nawałnica, wciąż nie została określona. Można podejrzewać, że mieszkańcy Krakowa i Lublina odnieśli poważne straty materialne.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >