Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda nie oszczędza. Rekordowy budżet Kancelarii Prezydenta na 2023 r.

26 Października 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Andrzej Duda ma rozmach i utrzymanie Kancelarii Prezydenta, kosztuje coraz więcej. Tylko na ordery w 2023 r. z kieszeni podatników zniknie skromne 7 mln złotych. Przyszłoroczny budżet kancelarii jest historycznie wysoki. Do oszczędności zachęca się zwykłych Polaków, ale prezydenta już to nie obowiązuje.

Andrzej Duda nie chce być przykładem dla Polaków i nie zamierza ciąć kosztów utrzymania Kancelarii Prezydenta. 2023 r. upłynie pod znakiem rekordowego budżetu kancelarii.

Wszystko drożeje i Polacy dobrze o tym wiedzą. Idąc na zakupy i płacąc rachunki z portfeli oraz kont znikają coraz większe pieniądze. Niestety Andrzej Duda nie chce odciążyć podatników i także przykręca im śrubę. Wyliczenia kosztów utrzymania Kancelarii Prezydenta z 2023 r. zapiszą się na kartach historii. Najpierw jednak wszyscy odczujemy sięgnięcie po nasze ciężko zarobione pieniądze.

Andrzej Duda nie tnie kosztów, oto budżet Kancelarii Prezydenta w 2023 r.

W ostatnich miesiącach Andrzej Duda skupia się na tym, by przekonać Polaków, iż robi co w jego mocy, by szalejąca inflacja nie stała się gwoździem do trumny domowych budżetów. Podpisanie ustawy zamrażającej ceny prądu oraz przedłużenie obowiązywania tarczy antyinflacyjnej było jedynie zasłoną dymną?

"Fakt" dotarł do planu budżetu Kancelarii Prezydenta na przyszły rok i pewne jest, że wyliczenia wywołają furię o oszczędzających na każdym kroku Polaków. Koszt, jaki poniosą podatnicy, będzie wyższy niemal o 20 proc.

Budżet kancelarii Andrzeja Dudy przekroczy kosmiczne 250 milionów złotych. Oszczędności nie są czymś, co znalazło miejsce w sercu prezydenta. Pieniądze pochodzą z naszych podatków, więc mamy prawo być oburzeni faktem, iż mimo kryzysu nikt nie zreflektował się nad zawieszeniem części wydatków i ulżeniu nadwyrężonemu budżetowi państwa. Na co pójdą te pieniądze?

Duda więcej zapłaci pracownikom i nie będzie oszczędzał na remontach

- Proszę, żebyście trochę zacisnęli zęby i byli optymistami. Nikt z nas się nie spodziewał, że to do nas przyjdzie - mówił w lipcu Andrzej Duda. Prezydenta "zaciskanie zębów" zdecydowanie nie obowiązuje.

Budżet Kancelarii Prezydenta zwiększy się o 39 mln złotych. Jedynym plusem jest fakt, iż urzędnicy pracujący dla Andrzeja Dudy dostaną podwyżki. Mowa o wzroście wynagrodzeń o 7,8 proc. Podwyżka ta wynika jednak nie z dobrego serca głowy państwa a faktu, że cała sfera budżetowa otrzyma większe wynagrodzenia. Tylko na pensje w Kancelarii Prezydenta wydamy 50 mln zł.

Zrozumiałe jest także to, iż wzrosną kwoty za rachunki. - Wzrost wydatków na dostawę energii elektryczną, cieplnej oraz gazu w Kancelarii RP wynika, ze wzrostu cen oraz kosztów nowej umowy na dostawę energii elektrycznej - napisano w projekcie budżetu, do którego dotarł "Fakt". Podatnika będzie kosztować to o niemal 6,5 mln złotych więcej. Pozostaje mieć nadzieję, że żarówki są energooszczędne, a światło nie świeci się w pokojach, gdzie nikogo nie ma.

Kolejne 3,7 mln zł więcej wydamy w 2023 r. na prace inwestycyjne oraz remonty. - Obiekty zabytkowe, które są dobrami kultury narodowej, stanowią ponad połowę wszystkich obiektów administrowanych przez Kancelarię RP w tym obiekty o wyjątkowym charakterze, jak Pałac Prezydencki oraz Rezydencja RP Belweder - broni tych wydatków Kancelaria Prezydenta.

Ordery za 7 mln złotych

Zaszczyt otrzymania od prezydenta orderu za zasługi to marzenie każdego Polaka. Mało kto dostępuje jednak tego zaszczytu, niemniej nie jest to koszt nieodczuwalny w kieszeni podatnika.

W 2023 r. Kancelaria Prezydenta wyda na ordery o 540 tys. zł więcej niż w roku 2022. W nadchodzącym roku kwota przeznaczona na docenianie zasłużonych obywateli osiągnie niemal 7 mln złotych.

Ponad pół miliona złotych więcej na ordery jest związane nie tylko ze wzrostem kosztów surowców. Prezydent od 2023 r. będzie mógł odznaczać dwoma nowymi orderami: Krzyżem św. Floriana praz nową Gwiazdą dla Żołnierzy Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski zwrócił się do Andrzeja Dudy. "Nie wiadomo, co będzie dalej"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Spięcie z TVP na marszu w Warszawie. Padły mocne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk złożył ślubowanie podczas marszu 4 czerwca. "Będziemy bili się o wolną Polskę"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Awantura o marsz w TVN24. "Obraża pani setki tysięcy osób"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pół miliona Polaków wyszło na ulice Warszawy. TVP Info pokazało puste ulice
Czytaj więcej >

Polityka

Mateusz Morawiecki skomentował marsz 4 czerwca. "Śmieszy mnie trochę"
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polityka

Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >
Wiadomości

Karol Gąsienica

Marsz 4 czerwca sukcesem Donalda Tuska. PiS ma problem [KOMENTARZ]
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Jest najnowszy sondaż wyborczy. PiS ma powody do obaw
Czytaj więcej >