Goniec.pl
Duda

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda leci do Pekinu. Protest działaczy na rzecz praw człowieka przed Pałacem Prezydenckim

24 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Protest przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Grupa demonstrantów spotkała się w sobotę, by zamanifestować swój sprzeciw wobec wizyty Andrzeja Dudy w Pekinie na ceremonii otwarcia igrzysk na początku lutego. - Tam są obozy koncentracyjne, gdzie mordowani są polityczni więźniowie - wskazywali uczestnicy zgromadzenia.

Czwartego lutego w Pekinie rozpoczną się zimowe igrzyska olimpijskie. Wielkie święto sportu od dawna budzi kontrowersje z uwagi na fakt, gdzie jest organizowane. Nie od dziś wiadomo, że Chiny mają problem z przestrzeganiem praw człowieka, a ich polityka choćby wobec ludności Kirgizów w Sinkiangu uznawana jest za "ludobójstwo".

kammel

Wpadka Tomasza Kammela w "Pytaniu na śniadanie". Ida Nowakowska musiała zareagować

CZYTAJ DALEJ

Podobne działania mają miejsce także w Tybecie, Hongkongu i na Tajwanie. Stąd sprzeciw, jaki wśród aktywistów i działaczy budzi legitymizowanie rządu chińskiego przez przywódców innych państw, np. właśnie poprzez obecność w Pekinie za niecałe dwa tygodnie.

Protest przed Pałacem Prezydenckim

Jednym z ważnych polityków wybierających się do stolicy Chin jest Andrzej Duda. To nie podoba się wielu walczącym o prawa człowieka, którzy w sobotę zorganizowali protest przed Pałacem Prezydenckim.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Demonstranci przynieśli ze sobą liczne transparent z napisami "nie dla igrzysk ludobójstwa", "free Uyghurs" czy "#boycottBeijing2022". W tłumie pojawiły się także flagi Hongkongu, którego autonomia jest ograniczana przez chińskie władze, często za pomocą brutalnych metod.

Pokaźna grupa osób, których nie zraził nawet srogi mróz za oknem, nie kryła swojego rozczarowania decyzją Andrzeja Dudy, by pojechać do stolicy Państwa Środka.

Tam są obozy koncentracyjne, gdzie mordowani są polityczni więźniowie. Dlatego uważamy, że nie wypada, aby prezydent demokratycznego kraju jechał na taką olimpiadę. Uważamy, że jest to hańba - mówił jeden z manifestujących reporterom "Gazety Wyborczej".

Inna z demonstrujących dodawała, iż ma nadzieję, że ludzie w końcu zainteresują się łamaniem podstawowych praw człowieka w Chinach. Jak wskazywała, jesteśmy w NATO i Unii Europejskiej i jako demokratyczny kraj powinniśmy podjąć metody takie jak bojkot igrzysk, aby wyrazić znaczny sprzeciw wobec zbrodni na ludzkości.

Prezydent Duda leci do Pekinu

O tym, że prezydent Andrzej Duda wybiera się do Pekinu, dowiedzieliśmy się we wtorek od prezydenckiego ministra Jakuba Kumocha.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

- Jeżeli oczywiście nie zmieni się w żaden sposób sytuacja epidemiczna albo sytuacja bezpieczeństwa u naszych granic, prezydent planuje wziąć udział w otwarciu igrzysk olimpijskich w Chinach i wesprzeć w ten sposób polskich sportowców - poinformował Kumoch.

Polityk tłumaczył, że udział głowy państwa w igrzyskach to tradycja. Podzielił się również zaskakującą informacją, że podczas wizyty prezydent spotka się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, z którym stosunki są aktualnie bardzo dobre. Sam Andrzej Duda nie odniósł się do postulatów protestujących.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Duda przesadził, Polacy nigdy mu tego nie wybaczą. Czarnek nie był lepszy, afera za aferą

Miniony rok nie należał do najłatwiejszych. Polacy usiłowali poradzić sobie z trudami codzienności i kolejnymi problemami, nierzadko pomstując polityków zasiadających w rządzie. Nie zabrakło jednak momentów, kiedy włodarze naszego kraju popełniali gafy, które wywoływały łzy rozbawienia. Zapraszamy do obejrzenia galerii i przypomnienia sobie najbardziej kultowych sytuacji. / fot. Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje prof. Jacek Trznadel. Krytyk literacki miał 91 lat

  • Nowe wieści ws. kwarantanny. Ważne zmiany, padła data

  • Wrzuciła do sieci sprawdzian dziecka z dysleksją. "Nie wierzę w to, co widzę"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wyborcza.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Miller Morawiecki

Wiadomości

Były premier o decyzji Morawieckiego. "Powinien przeprosić"

Czytaj więcej >
Krzysztof Jackowski

Wiadomości

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Krzysztof Jackowski nie ma wątpliwości: "Znalezienie ciała nierealne"

Czytaj więcej >
Leszek Miller

Wiadomości

Leszek Miller: Nie mamy rządu, w którym premier jest premierem

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Beata Szydło za Andrzeja Dudę? Ryszard Czarnecki: "Jest naturalną kandydatką"

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. PiS prowadzi, ale traci poparcie

Czytaj więcej >
Wypadek

Wiadomości

Opolskie. Tragiczny wypadek w Brzegu. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >