Goniec.pl

Marek BAZAK/East News

Eksperci już wiedzą, jaka zima czeka Polaków w tym roku. Wielu będzie niepocieszonych

24 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Po w miarę udanym, słonecznym lecie przyszedł czas na jesienną słotę. Ta nie jest naszą ulubioną, więc z utęsknieniem upatrujemy raczej śnieżnej, malowniczej zimy z białym szaleństwem. Jak co roku, o prognozę na ten długo wyczekiwany czas pokusili się Amerykanie. Czy w tym roku spełnią się nasze życzenia?

Choć w kalendarzu jesień dopiero co się zaczęła, szare i ponure, pełne chłodu, porywistego wiatru i mżawki dni nawiedzają nas już od jakiegoś czasu. Taki stan rzeczy mało komu sprawia przyjemność i większość chciałaby, by szaruga szybko przeminęła.

Mimo kryzysu energetycznego i obaw o to, jak w tym roku uda się ogrzać nasze domy oraz mieszkania, nie wyobrażamy sobie, by choć przez chwilę nie doświadczyć szczypiącego w uszy mrozu, a także nie ujrzeć pokrytych czapami śnieżnymi pól i ulic miast.

Niestety, w ostatnich latach takie widoki były rzadkością, a Boże Narodzenie zamiast białe, było szare i ponure. Czy w tym sezonie szczęście się do nas uśmiechnie? To sprawdzili naukowcy zza oceanu.

Zima może nas zaskoczyć

Jak podaje Narodowa Służba Oceaniczna (NOAA), zima 2022/2023 nie będzie standardowa. Jeszcze późna jesienią temperatury ukształtują się powyżej normy wieloletniej, zaś grudzień i styczeń mają być wyjątkowo ciepłe.

- W listopadzie jesteśmy już jednak solidnie powyżej średniej wieloletniej, a w grudniu to jesteśmy bardzo, bardzo powyżej tej średniej - zdradził prezenter tvnmeteo.pl, Tomasz Wasilewski.

Amerykańscy badacze twierdzą, że zarówno ostatni miesiąc tego roku, jak i pierwszy miesiąc nowego będą bardzo podobne. Oznaczać to może koniec marzeń o białym puchu, który zastąpi raczej błoto i chlapa.

Będą białe święta?

Tak wybiegające w przyszłość prognozy obarczone są dużym marginesem błędu, ale w tym przypadku niezbyt dobre wiadomości potwierdza także polski IMGW.

Zdaniem ośrodka, który w swoich przewidywaniach wykorzystuje własne modele oraz te zagraniczne, również nie ma co liczyć na białe święta Bożego Narodzenia. O wiele bardziej prawdopodobny jest deszczowy grudzień z temperaturami niedającymi szans na utrzymanie się ewentualnego śniegu.

Dla wyjątkowo złaknionych bajkowych scenerii jest jednak pewna nadzieja. IMGW przewiduje, że w tym sezonie znów nie zawiedzie zimowa stolica Polski, czyli Zakopane oraz okolice. Synoptycy wskazują przy tym, że ich prognoza jest orientacyjna i może ulec zmianom.

I choć na ogół wolimy znać fakty z wyprzedzeniem, tym razem lepiej by było, gdyby przewidywania nie do końca się sprawdziły. Kolejny rok bez sanek, nart i białej Wigilii byłby wielkim niepocieszeniem nie tylko dla dzieci, ale też tęskniących za dawnymi zimami dorosłych.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Śmiertelnie potrącił pieszego i uciekł z miejsca zdarzenia. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego

  • "Wiadomości" TVP prezentują "tajemniczy" list Donalda Tuska do Władimira Putina. Były premier nie ma taryfy ulgowej

  • Zawiercie: Kupiła trzy tony węgla. Gdy spadł deszcz okazało się, że dostała kamienie pomalowane na czarno

Źródło: o2.pl, IMGW

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]