Goniec.pl
IMGW alarmuje

pixabay.com, autor: eyeonicimages

Alertami objęto 7 województw. Burze nie odpuszczają

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

IMGW ogłosiło alerty pogodowe dla 7 województw. Synoptycy prognozują możliwość wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych na terenach objętych ostrzeżeniami. Żywioł zaatakuje z ogromną siłą, warto zachować szczególną ostrożność w najbliższych godzinach.

Choć wielu Polaków cieszy się z pięknej pogody, mieszkańcy południowych terenów kraju liczą straty wywołane wczorajszymi nawałnicami. IMGW ponownie ostrzegło przed silnym atakiem żywiołu i wydało alerty pogodowe dla 7 województw.

IMGW ostrzega przed burzami z gradem

Wczoraj przez południowa Polskę przetoczyły się nawałnice, powodujące spore zniszczenia. W związku z obfitymi opadami i gwałtownym podniesienia się poziomu wód w zbiornikach doszło do podtopień i zalań wielu domostw oraz budynków użytkowych, a strażacy ze Śląska, Dolnego Śląska i Opolszczyzny interweniowali zeszłej nocy ponad 300 razy.

Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że sytuacja może się powtórzyć również dzisiaj. IMGW wydało alerty pogodowe dla 7 południowych województw, na których terenie mogą wystąpić gwałtowne burze z gradem.

Ostrzeżenia ponownie dotyczą mieszkańców: Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Śląska oraz Lubelszczyzny,  Małopolski, województwa świętokrzyskiego i części Podkarpacia. W tych regionach przewiduje się załamanie pogody już wczesnym popołudniem.

Pierwsze burze już pojawiły się w województwie dolnośląskim. Obfitym opadom towarzyszy również porywisty wiatr, osiągający do 70 km/h. Dodatkowo synoptycy IMGW ostrzegli, że „w ciągu najbliższych godzin wzdłuż linii zbieżności na Dolnym Śląsku mogą powstawać kolejne burze”.

Wczoraj w nocy strażacy z Dolnego Śląska interweniowali w sprawie usuwania skutków nawałnic około 150 razy. Najwięcej wyjazdów odnotowano na terenie powiatu kłodzkiego.

Tam też doszło do niebezpiecznego wypadku, w którym ucierpiał właściciel jednego z domów w miejscowości Szczytna. Budynek stanął w płomieniach po uderzeniu pioruna, a mężczyzna został dotkliwie poparzony.

Żywioł spowodował ogromne straty, a zrozpaczeni mieszkańcy wciąż walczą ze skutkami wczorajszych nawałnic. Rano służby kończyły odpompowywanie wody z zalanych piwnic i usuwanie połamanych drzew, jednak dzisiejsze prognozy wskazują, że znów będą mieli ręce pełne roboty.

- Najgroźniejsze burze będą występowały na południowym zachodzie i południu, z porywami wiatru do 70 km/h i opadami deszczu do 25 mm - wskazywała synoptyk IMGW-PIB Małgorzata Tomczuk, cytowana przez rmf24.pl.

[EMBED-761]

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >