Goniec.pl

Marco Fattorini, David Allegranti/Twitter (zrzut ekranu)

Aktywiści niszczyli zabytkowy pałac. Burmistrz wkroczył do akcji

18 Marca 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Burmistrz Florencji Dario Nardella chciał pokazać piękno swojego miasta, a skończyło się na akcji schwytania wandala. Gdy włodarz zorientował się, że za jego plecami jest niszczony XIV-wieczny pałac, obezwładnił osobę podającą się za aktywistę klimatycznego. Mężczyzna rozbryzgiwał farbę po fasadzie budynku.

Aktywiści niszczyli zabytkowy pałac

Burmistrz Florencji Dario Nardella wyszedł w piątek (17.03) na Piazza della Signoria. Tam nagrywał materiał, na którym chciał pokazać piękno swojego miejsca. Jak widzimy na filmiku, włodarz w pewnym momencie zorientował się, że ktoś niszczy fasadę znajdującego się za nim XIV-wiecznego Palazzo Vecchio. Burmistrz bez wahania podbiegł do miejsca zdarzenia, aby ratować bezcenny pomnik historii.

Kolejne nagrania udostępnione na Twitterze ukazują, jak Dario Nardella obezwładnia jednego z wandali rozpylających farbę na fasadzie pałacu. Widać także dwóch funkcjonariusz Straży Miejskiej. Burmistrz w ostrych słowach skrytykował aktywistów .

Lidl

Lidl rozbił bank, takich okazji dawno nie było. Polacy będą walić drzwiami i oknami

CZYTAJ DALEJ

Burmistrz Florencji bez wahania obezwładnił wandali i pomógł w zmywaniu farby

Funkcjonariusze służb zatrzymali dwie osoby, 32-latka i 23-latkę, z ruchu Last Generation, który przeprowadza podobne akcje, by rzekomo zwrócić uwagę na kwestie klimatyczne.  - To barbarzyńcy. Tak się nie protestuje - orzekł Nardella.

Burmistrz Florencji osobiście zaangażował się w prace porządkowe, które rozpoczęły się zaraz po akcji “aktywistów ”. Nardella wspiął się na rusztowanie i pomagał zmywać farbę z elewacji zabytkowego budynku. Zwrócił uwagę, że do zmycia farby trzeba było zużyć 5 tys. litrów wody, a to chyba wbrew ideałom walki o naszą planetę…

Dzieła sztuki i pomniki historii stają się celem radykalnego odłamu aktywistów

Takie akcje to już jednak nie precedens. Podobne sceny mogliśmy oglądać m.in. w Galerii Narodowej w Londynie, gdzie osoby podające się za aktywistów klimatycznych oblały zupą pomidorową obraz Van Gogha z serii “Słoneczniki”.

- Czy sztuka jest warta więcej niż życie? Więcej niż jedzenie? Więcej niż sprawiedliwość? - napisano we wpisie organizacji, w którym zaznaczono, że wysokie koszty życia i kryzys klimatyczny są napędzane przez gaz i ropę. Co miało do tego bezcenne dzieło mistrza malarstwa namalowane 135 lat temu? Na razie nie udało się połączyć tych wątków…

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .

Źródło: Marco Fattorini, David Allegranti/Twitter

Nie żyje aktor Lance Reddick. Zagrał w wielu słynnych serialach

Nie żyje aktor Lance Reddick. Zagrał w wielu słynnych serialach

CZYTAJ DALEJ
pogrzeb

Nie mogli uwierzyć, w jakim stanie ksiądz przyjechał na pogrzeb. "Czerwony na buzi, spuchnięty"

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Kosił trawę, gdy nagle zobaczył swojego 3-letniego synka we krwi. Dziecko nie żyje
Czytaj więcej >

Świat

Tragedia za naszą zachodnią granicą. 12-latka wyszła od przyjaciółki i zaginęła. Ustalono smutne fakty
Czytaj więcej >

Świat

Jak wypada warszawski transport publiczny na tle innych metropolii? Zestawienie z Los Angeles, Canberrą, Melbourne i Wellington [OPINIA]
Czytaj więcej >

Świat

Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o jedzeniu robaków. Skrajne opinie to mało powiedziane
Czytaj więcej >

Świat

Papież wypowiedział się o kobietach. Zaskakujące słowa Franciszka
Czytaj więcej >

Świat

Łukaszenka ma poważny problem, drży o swoje życie. Wiadomo, czego najbardziej się obawia
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]