Goniec.pl
Paweł Kukiz

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

5G wpłynie na wynik wyborów? Pilny apel partii Kukiza

2 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Rząd, po prawie dwóch latach procedowania, chce przyjąć projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i ogłosić aukcję na wprowadzenie sieci 5G. Polityk Kukiz'15 Jarosław Sachajko jest przeciwny temu pomysłowi. Uważa, że rząd powinien zastanowić się, czy wdrożenie tej technologii nie wpłynie na rozchwianie nastrojów społecznych" przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.

Jarosław Kaczyński

Polityk PiS o wsparciu dla TVP: "Stoi za tym cała nasza grupa"

CZYTAJ DALEJ

Kukiz'15 boi się sieci 5G?

W piśmie, do którego dotarła Wirtualna Polska, Jarosław Sachajko powołuje się na badanie opinii zlecone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wynika z niego, że wizja wprowadzenia sieci 5G wywołuje w Polakach obawy związane ze zdrowiem. - Podziela je blisko sześciu na dziesięciu badanych, a ok. 29 proc. zaprzecza, by nadajniki stanowiły zagrożenie - czytamy w badaniu cytowanym przez wp.pl.

- Te obawy są całkowicie uzasadnione. Ludzie na pewno będą się aktywizować i protestować. Szczególnie na poziomie lokalnym, gdy w ich sąsiedztwie zaczną się pojawiać nadajniki 5G  - mówi poseł Kukiz'15 w rozmowie z portalem Wirtualna Polska. dodając, że jako obywatel czuje się w tej dziedzinie niedoinformowany przez rząd.

Jarosław Sachajko, mając zapewne na względzie przyszłoroczne wybory parlamentarne, zwrócił się do szefa UKE z listą pytań: "Czy planując swoje działania zakresie rozwoju sieci 5G, bierze pan pod uwagę skalę obaw społecznych związanych z tą kwestią?", "Czy jest pan przekonany, że ogłoszenie aukcji i budowa nowych nadajników sieci 5G nie doprowadzić do rozchwiania nastrojów społecznych?". Na ten moment poseł nie doczekał się odpowiedzi.

Jarosław Kaczyński i Danuta Holecka

Nowogrodzka "zaprogramuje" Polakom piloty? Rząd przyjął kontrowersyjny projekt

CZYTAJ DALEJ

PiS: "Walczymy o dosłownie każdy głos"

Do słów Jarosława Sachajko odniósł się z rozmowie z wp.pl polityk PiS. - Oczywiście nie jest to nasze największe zmartwienie, ale walczymy o dosłownie każdy głos. Każdy problem społeczny może mieć wpływ na wynik. Tyle że partia nie ma prostego przełożenia na prezesa UKE, który ma ogłosić aukcję 5G. To człowiek spoza polityki. Mamy nadzieję, że wie, co robi - ocenił, prosząc dziennikarzy o anonimowość.

Warto zaznaczyć, że według Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Komisji Badań nad Rakiem nie ma żadnych badań, które jednoznacznie wskazywałyby na negatywny wpływ 5G na ludzkie zdrowie. - Nie są znane żadne bezsprzecznie potwierdzone mechanizmy bezpośredniego, nietermicznego wpływu mikrofal na rozwój choroby nowotworowej - argumentuje rządowy Instytut Łączności.

Jarosław Sachajko w piśmie skierowanym do szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, powołując się na badania UKE, podkreśla, że obawy Polaków dotyczą przede wszystkim promieniowania pola elektromagnetycznego.

- Jeżeli chodzi o kwestie oddziaływania pól elektromagnetycznych od stacji bazowych na zdrowie i życie człowieka, to nie ma żadnych naukowo potwierdzonych i uznanych badań, które wskazywałyby jednoznacznie na taki negatywny wpływ. Jest to stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia i będącej jej częścią Międzynarodowej Komisji Badań nad Rakiem - informuje rzecznik UKE Witold Tomaszewski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Maciej Orłoś mówi wprost o swoim powrocie do TVP. Dziennikarz zdradził, co musiałoby się wydarzyć

Maciej Orłoś mówi wprost o swoim powrocie do TVP. Dziennikarz zdradził, co musiałoby się wydarzyć

CZYTAJ DALEJ

Poseł Kukiz'15 nie wierzy w zapewnienia rządu

Poseł Kukiz'15, mimo że wspiera PiS w głosowaniach, nie wierzy w zapewnienia rządu, jakoby "rozporządzenie wyrównało dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych do tych obowiązujących w kilkunastu krajach UE i nie istnieją przesłanki wskazujące na zagrożenie zdrowia ludności przy tak ustalonych poziomach pól elektromagnetycznych". Mowa tu o rozporządzeniu z 2019 roku, które stukrotnie zwiększyło dopuszczalny poziomu PEM.

Zarówno Jarosław Rybarczyk z resortu zdrowia, jak i prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu, w rozmowie z Wirtualną Polską uspokajają, że Polacy nie mają powodów do niepokoju.

- Z punktu widzenia człowieka technologia 5G nie różni się niczym od poprzednich generacji telefonii komórkowych. Mimo tego, że anteny będą bliżej siebie ustawione, to moc, jaką odczuje odbiorca, pozostaje identyczna, jak ta z wielkich stacji bazowych. Anteny w sieci 5G są wielowiązkowe, a każda z wiązek promieniowania trafia do konkretnego odbiorcy, zatem osoba stojąca obok danego odbiorcy nie odbierze tego sygnału. To jest sytuacja nawet zdecydowanie korzystniejsza niż w poprzednich generacjach. Bez obaw. Sieć 5G w żaden sposób nie jest groźna dla naszego zdrowia - czytamy w wp.pl

"Fakty" TVN

"Fakty" TVN w dosadny sposób uderzyły w TVP. "Fabryka hejtu i politycznej propagandy"

CZYTAJ DALEJ

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Kolejna awantura w polskim Sejmie. Między Markiem Suskim i Klaudią Jachirą doszło do przepychanek

  • Alaksandr Łukaszenka wystawi Putina? Nie chce wysyłać wojsk na Ukrainę, znalazł sprytną wymówkę

  • PiS przegrało ważne głosowanie w Sejmie. Poseł Kaczyńskiego przeciwny projektowi Zbigniewa Ziobry

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

zost

Wiadomości

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, założyciel kultowego zespołu Vader

Czytaj więcej >

Wiadomości

24-letnia Natalia wyszła na spacer i ślad po niej zaginął. Rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Wiadomości

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie: Próba uprowadzenia ucznia ze szkoły pod Grudziądzem

Czytaj więcej >