Goniec.pl Fakty Już od 1 września istotne zmiany w polskich szkołach. Uczniowie i ich rodzice nie będą zadowoleni
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już od 1 września istotne zmiany w polskich szkołach. Uczniowie i ich rodzice nie będą zadowoleni

22 sierpnia 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Tradycyjnie 1 września zabrzmi dzwonek rozpoczynający rok szkolny 2022/2023. Uczniowie, rodzice i nauczyciele muszą przygotować się na "małą" rewolucję. Lista zmian wchodzących w życie nie jest krótka. Inaczej funkcjonować będzie zwalnianie z lekcji wychowania fizycznego, pojawi się nowy przedmiot: "Historia i Teraźniejszość", a dyrektorzy zyskali nową przesłankę do wprowadzenia nauki zdalnej.

Szkoła Przemysława Czarnka zapisze się na kartach polskiej edukacji. Obecny minister edukacji i nauki może nie być jednak zadowolony z oceny, jaką wystawią mu przyszłe pokolenia.

1 września zbliża się wielkimi krokami . Uczniowie kupują już zeszyty i długopisy, ale mogą nie być gotowi na to, co przywita ich w nowym roku szkolnym 2022/2023 . Lista zmian wchodzących w życie jest bardzo długa.

Rok szkolny 2022/2023: zmiany w szkołach od 1 września

Dwa miesiące wakacji się kończą i wrzesień stoi już za rogiem, a wraz z nim powrót dzieci i młodzieży do szkoły . Rok szkolny 2022/2023 będzie wyjątkowy.

Jakie zmiany czekają uczniów, rodziców oraz nauczycieli w nowym roku szkolnym? Jest ich kilka, ale niektóre dość znacząco wpłyną na to, jak będzie wyglądała nauka w nadchodzących miesiącach.

Wśród nowych przedmiotów pojawi się słynna już "Historia i Teraźniejszość" . Oczko w głowie Przemysława Czarnka zyskało rozgłos (i przede wszystkim opinię przedmiotu służącego do indoktrynowania uczniów) jeszcze zanim na dobre rozgościło się w szkołach.

To jednak nie koniec zmian w planie lekcji. W roku szkolny 2022/2023 zmieniają się również wytyczne dotyczące przedmiotu "edukacja dla bezpieczeństwa" . Co więcej, Ministerstwo Sportu zaingerowało w lekcje wychowania fizycznego . Trwają także prace nad nowym przedmiotem: biznes i zrządzanie .

Zmiany w szkole od 1 września obejmą także samą strukturę organizacyjną placówek. Chodzi o obiady serwowane w szkole, zatrudnienie dodatkowego pedagoga specjalnego i możliwość powrotu nauki zdalnej w roku szkolnym 2022/2023 . Jedną z najważniejszych zmian jest fakt, że w 2023 r. odbędzie się zupełnie nowa matura . Poniżej wyjaśniamy szczegóły każdej z tych modyfikacji.

HiT, EDB i WF: zmiany w przedmiotach od roku szkolnego

Przedmiot " Historia i Teraźniejszość " zyskał w ostatnim czasie rekordową rozpoznawalność w związku z oburzającymi tezami na temat in-vitro i poniżaniu dzieci urodzonych dzięki tej metodzie .

Niewiele uczniów jednak wie, że od 1 września w ich planie lekcji zajdą również inne zmiany. Przedmiot "edukacja dla bezpieczeństwa" ma zyskać nową podstawę programową . MEiN chce, by uczniowie uczyli się więcej na temat przysposobienia obronnego .

Wśród planów obejmującym zmiany w EDB wspomina się o umiejętności: składania i rozkładania broni, wykorzystywania broni kulkowej i pneumatycznej oraz wdrożenie znajomości reagowania w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi . Co więcej, w szkołach uczniowie mieliby w ramach nowego EDB uczyć się także o terenoznawstwie , cyberbezpieczeństwie i odbywać część lekcji na strzelnicy .

Zmiany czekają również WF. Rządzący nie chcą, by dzieci unikały ćwiczenia na lekcjach wychowania fizycznego . Od 1 września trudniejsze ma być zwolnienie się z ćwiczeń. Długoterminowe zwolnienia z WF będzie mógł wystawić tylko lekarz specjalista . Więcej na temat stanowiska resortu w tej sprawie przeczytasz > pod tym linkiem <

Obiad dla dziecka w każdej szkole i możliwość powrotu nauki zdalnej

Szkoły postawione zostały przed sporym wyzwaniem. Znika możliwość dobrowolnego przygotowania zaplecza do karmienia uczniów na terenie szkoły . Od 1 września 2022 r. szkoła ma obowiązek zapewnienia uczniowi posiłku . Co więcej, rządzący w zmianach na rok szkolny 2022/2023 zaznaczyli, że placówki mają także obowiązek stworzenia możliwości spożycia obiadu .

Jedną z najbardziej wyczekiwanych informacji jest również ta, czy uczniowie 1 września w ogóle wrócą do szkół. Na razie nic nie wskazuje, by koronawirus ponownie przeszkodził dzieciom i młodzieży w zapełnieniu szkolnych ław. Pojawił się jednak kolejny problem.

Rządzący rozszerzyli listę przesłanek pozwalających na wprowadzenie nauczania zdalnego . Poza zagrożeniem związanym z sytuacją epidemiczną, innym nadzwyczajnym wydarzeniem, czy organizacją imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, wśród przepisów znalazł się wiele mówiący zapis.

Nauka zdalna od 1 września 2022 r. może zostać wprowadzona również w przypadku " nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów ". O co chodzi? To sposób rządzących na rozwiązanie problemu ewentualnego niedoboru węgla i innego opału .

Nowa matura 2023 i pedagog specjalny w każdej szkole

Lista zmian w szkole od 1 września się nie kończy. 19 sierpnia CKE opublikowało daty i wytyczne na temat egzaminów przeprowadzanych w roku szkolnym 2022/2023 . W maju do matury po raz pierwszy przystąpią wychowankowie ośmioletnich szkół podstawowych i czteroletnich szkół ponadpodstawowych.

Nowa matura 2023 będzie wyzwaniem logistycznym dla szkół. Czy egzamin maturalny będzie w roku szkolny 2022/2023 łatwiejszy? Co prawda podchodzący do nowej matury będą mieli więcej czasu , by rozwiązać zadania, ale jednocześnie sam arkusz będzie miał więcej zadań .

Co jeszcze zmieni się w szkołach od 1 września ? Na uwagę zasługuje zupełnie nowy etat: pedagog specjalny . Zamiast podwyższyć pensje nauczycieli i zadbać, by wakaty w szkołach zostały zapełnione, rządzący stwierdzili, że lepiej jest stworzyć posadę "pedagoga specjalnego". Zadaniem pedagoga specjalnego będzie zapewnienie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej .

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gov, strefaedukacji.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport