Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy o Marcinie Romanowskim: "Immunitet nie jest przywilejem"
“Nikt nie może się na niego powoływać w celu popełnienia przestępstwa, ale nikt też nie może go ignorować” - pisze o immunitecie Theodoros Rousopoulos, szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Chodzi o sprawę aresztowania byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.
Theodoros Rousopoulos pisze do Dariusza Korneluka
W ostatnich dniach głośna jest sprawa zatrzymania byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. W piątek 19 lipca Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos, wysłał do prokuratora krajowego Dariusza Korneluka pismo, w którym odniósł się do sprawy zatrzymania posła Marcina Romanowskiego.
Korzystam z okazji, aby podkreślić, że immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, lecz ma raczej na celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych. Nikt nie może się na niego powoływać w celu popełnienia przestępstwa, ale nikt też nie może go ignorować - czytamy.
Marcin Romanowski pozbawiony immmunitemu przez polski Sejm
Nieco ponad tydzień temu, 12 lipca 2024 roku, Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu poselskiego Marcinowi Romanowskiemu. Prokuratura wnioskowała wówczas o zgodę na zatrzymanie polityka, na co Sejm wyraził zgodę.
Myśmy mówili bardzo wyraźnie, że ten kto nielegalnie gospodarował pieniędzmi publicznymi, ten kto, przeznaczał je na cele niezwiązane z ich przeznaczeniem, a tym bardziej na jakieś cele polityczne, albo para polityczne, będzie ponosił odpowiedzialność . Przyszedł czas na pana Romanowskiego - mówił w rozmowie z Goniec.pl poseł Tomasz Trela.
Do zatrzymania Marcina Romanowskiego doszło trzy dni później, 15 lipca. Prokuratura Krajowa informowała o postawieniu 11 zarzutów, związanych ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości. Jednak już 17 lipca związany z Suwerenną Polską polityk wyszedł na wolność. Powodem okazał się jego immunitet, jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Polska została sprowadzona do statusu Białorusi. Nie tylko łamie się zasady prawa krajowego, ale i międzynarodowego. Polska jest traktowana jako kraj trzeciego świata przez takie sytuacje - komentował wówczas Marcin Romanowski.
"Muszą tego dokonać właściwe organy"
W odniesieniu do jakiegokolwiek dalszego badania ewentualnego uchylenia immunitetu przyznanego panu Romanowskiemu, zgodnie z przepisami naszego Regulaminu muszą tego dokonać właściwe organy Zgromadzenia. Istotnie, immunitet przyznany członkowi Zgromadzenia na mocy art. 15 Ogólnej umowy w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z 1949 r. (...) ma zastosowanie, chyba że 'Zgromadzenie uchyliło immunitet', a w celu jego uchylenia powinien zostać złożony odrębny, formalny wniosek przygotowany przez właściwy organ krajowy - informuje Rousopoulos.
Tym samym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zaznacza, że pomięta została odpowiednia ścieżka, zgodnie z którą należało starać się o uchylenie immunitetu polskiemu politykowi. Jednocześnie dodał, że po uzyskaniu odpowiedniego wniosku, niezwłocznie przystąpi do odpowiednich procedur.