Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zatory na cmentarzach. Rodziny zmarłych muszą płacić za chłodnie
Irmina Jach
Irmina Jach 02.01.2022 21:52

Zatory na cmentarzach. Rodziny zmarłych muszą płacić za chłodnie

Cmentarz
fot. Bartłomiej Cieślak

W 2021 roku zmarło w Polsce ponad pół miliona osób - to najtragiczniejszy wynik od zakończenia II wojny światowej. 69 tysięcy denatów chorowało na COVID-19. Na cmentarzach tworzą się zatory. W dużych miastach rodziny muszą czekać na pochówek bliskich nawet dwa tygodnie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Sytuacja jest szczególnie trudna na trójmiejskich cmentarzach. W Gdyni czas na oczekiwania na pochówek sięga kilku dni. Jak podaje portal trojmiasto.pl, w przypadku kremacji okres ten może wydłużyć się nawet do dwóch tygodni.

Zatory na cmentarzach. Bliscy zmarłych zapłacą majątek

Tragiczny trend raczej nie odwróci się w najbliższym czasie. Polska wciąż zmaga się z czwartą falą pandemii koronawirusa, a codzienne raporty publikowane przez Ministerstwo Zdrowia są wyjątkowo niekorzystne - jeszcze w grudniu każdego dnia życie traciły setki osób.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Pani Wioletta, rozmówczyni portalu trojmiasto.pl, pod koniec ubiegłego roku straciła teściową. Kobieta była pacjentką oddziału covidowego. Bliscy, którzy zdecydowali się na kremację ciała denatki usłyszeli, że będą musieli poczekać dwa tygodnie.

Krewni muszą zapłacić 750 złotych za przetrzymanie zwłok w chłodni i uiścić dodatkową opłatę w wysokości 130 złotych za "przełożenie ciała". Pani Wioletta zwróciła uwagę, że suma kosztów będzie znacznie wyższa niż kwota zasiłku pogrzebowego.

Zasiłek pogrzebowy. Potrzebna rewaloryzacja?

Wielu Polaków uważa, że zasiłek pogrzebowy powinien zostać zrewaloryzowany. Na zbyt niską kwotę świadczenia zwracają uwagę również przedstawiciele branży funeralnej. Realny koszt pogrzebu w Warszawie sięga około 8-9 tysięcy złotych.

Z informacji, do których dotarli dziennikarze portalu Money.pl wynika, że rząd ma w najbliższych miesiącach pracować nad zwiększeniem kwoty zasiłku. Należy przypomnieć, że wypłata świadczenia nie wynika z Konstytucji RP, lecz ze "swobody ustawodawcy" do tworzenia systemu ubezpieczeń społecznych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: trojmiasto.pl/money.pl