Goniec.pl Fakty Żaryn: migranci "podejmują akcje atakowania naszej linii granicznej"
fot. Kanclelaria Premiera

Żaryn: migranci "podejmują akcje atakowania naszej linii granicznej"

23 listopada 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Kolejne doniesienia z granicy polsko-białoruskiej. - W ostatnim czasie dochodzi do coraz większej agresywności cudzoziemców - przekazał Stanisław Żaryn. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych opisał codzienność funkcjonariuszy obecnych na granicy. Nie brakło oskarżeń pod adresem reżimu Łukaszenki.

Migranci " podejmują akcje atakowania naszej linii granicznej ". Stanisław Żaryn jednoznacznie ocenia sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

Nie bez znaczenia są nieustanne działania funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki. - Oni dysponują sprzętem i wyposażeniem, które jest im dostarczane przez służby białoruskie - wprost stwierdza Stanisław Żaryn.

Coraz większa agresja na grancy polsko-białoruskiej

Kryzys migracyjny przybiera na sile i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie dojdzie do jego wygaszenia. Nie tylko dlatego, iż Aleksandr Łukaszenka zadeklarował, iż wciąż czeka na odpowiedź UE ws. 2 tys. migrantów (więcej na ten temat przeczytasz > pod tym adresem <).

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Oficer polskiego wywiadu w rozmowie z dziennikarzami wp.pl stwierdził, że ściąganie na granicę z Polską coraz większych sił specjalistycznie wyszkolonych żołnierzy jest widoczne gołym okiem . - W najbliższym czasie czeka nas dalsza militaryzacja granicy przez białoruskie służby - przekazał wojskowy.

O tym, że agresji na granicy polsko-białoruskiej jest coraz więcej mówi również Stanisław Żaryn . Rzecznik przekazuje, że migranci wyposażani są przez białoruskie służby i niektórzy decydują się na skorzystanie z dostępnego sprzętu.

- Atakują oni naszych ludzi, używają gazu łzawiącego, kamieniu, rzucają gałęziami, podejmują działania bezpośrednio zagrażające naszym żołnierzom i funkcjonariuszom - zrelacjonował Stanisław Żaryn.

Cały czas trwają prace, nie tylko po polskiej stronie

Polskie władze oraz żołnierze, pogranicznicy i policjanci obecni na granicy nieustannie monitorują to, co dzieje się po białoruskiej stronie płotu. Ministerstwo Obrony Narodowej i Straż Graniczna na bieżąco publikują nagrania pokazujące, jak funkcjonariusze białoruskiego reżimu zastraszają uchodźców, m.in. oddając przy nich strzały i stosując przemoc .

Do końca 2021 roku na wschodniej granicy Polski powstanie płot mający pomóc w jej uszczelnieniu. - Budowa zapory na granicy rozpocznie się jeszcze w tym roku. Prace będą prowadzone równolegle przez różne firmy na czterech odcinkach, 24 godziny na dobę w trybie trzyzmianowym - przekazał minister Mariusz Kamiński (więcej na ten temat dowiesz się > pod tym linkiem <).

W podobnym tonie wypowiedział się również Stanisław Żaryn. - Spodziewamy się próby osłabienia czujności - przekazał rzecznik.

Dodał, że ruchy ze strony Białorusi, w tym stworzenie zaplecza gastronomicznego, to znak, że kryzys migracyjny nie skończy się szybko. Uchodźcy nadal będą kartą przetargową (więcej na ten temat przeczytasz > pod tym linkiem <)?

- Przygotowywana jest infrastruktura na to, aby tych ludzi trzymać tam przez długi czas - poinformował Stanisław Żaryn.

- Spodziewamy się, że wiosną to może być duże wyzwanie dla państw Europy. Nie mamy zatem żadnych sygnałów świadczących o tym, żeby ten kryzys i cyniczna gra ludźmi została zakończona - dodał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: polsatnews.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport