Żaden kierowca się nie wywinie. Konieczna wizyta w urzędzie, 15 milionów osób z obowiązkiem
Przepisy dotyczące prawa jazdy zostały rozszerzone o nowy obowiązek. Każdy kierowca po pewnym czasie zostanie zobowiązany do stawienia się w urzędzie celem dopełnienia formalności. Takich osób jest w Polsce nawet 15 mln. Podane zostały już terminy przymusowej wizyty w urzędach.
Nowe zasady dotyczące prawa jazdy
Prawo jazdy wydawane jest obecnie z terminem ważności wynoszącym maksymalnie 15 lat. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami dotyczy to kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Przepisy dotyczące prawa jazdy uległy pewnej zmianie. Dzięki nowelizacji aż 15 mln osób będzie musiało stawić się w urzędzie , znane są już dokładne terminy.
ZOBACZ: Takie przelewy mogą zainteresować "skarbówkę". Lepiej na nie uważać
Prawo jazdy w 2024 roku. Zmiany dotkną 15 mln kierowców
Od powyższej zasady istnieje wyjątek w przypadku kierujących pojazdami kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, jeśli z orzeczenia lekarskiego wynika, że kierowca ma np. wadę wzroku. Wtedy jego prawo jazdy zostaje oznakowane odpowiednim kodem w rubryce nr 12, a jego ważność upływa po 5 latach. W przypadku prawa jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E sytuacja jest nieco inna. Blankiet wydawany jest na maksymalnie 5 lat , jednak nie na dłużej, niż wynika to z orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.
ZOBACZ: ZUS wypłaci emeryturę po zmarłym. Takie warunki należy spełnić
Wielkie zmiany w prawach jazdy
Prawo jazdy wydawane jest na nowych zasadach w związku z nowelizacją ustawy. Pojawiły się w niej bowiem zapisy o obowiązkowej wymianie dokumentów. Przepisy o kierowcach zmieniły się dla osób, które otrzymały bezterminowe prawo jazdy. Przed nowelizacją nie istniała konieczność wymiany blankietu, a zgodnie z nowym prawem w urzędzie będzie musiało stawić się nawet 15 mln osób.
Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy wynikają z konieczności dostosowania do unijnych regulacji . Na ich podstawie wprowadzono obowiązek stawienia się w urzędzie po nowy dokument, nawet jeśli na starym nie widnieje termin ważności.
Od 19 stycznia 2013 r. każdy nowo wydany dokument prawa jazdy zawiera administracyjny okres ważności, stosownie do kategorii prawa jazdy. Ustawa o kierujących pojazdami (art. 124) przewiduje, że prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. (tzw. bezterminowe) będą podlegać obowiązkowej wymianie w latach 2028-2033. Szacowana liczba dokumentów podlegających wymianie to ok. 15 mln sztuk – powiedziała w rozmowie z portalem dziennik.pl Anna Szumańska z Ministerstwa Infrastruktury.
Kto będzie musiał w najbliższym czasie wymienić prawo jazdy? Opisuje to rozdział 19 ustawy, art. 124, który w punkcie 1 głosi:
Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1. Prawo jazdy zgodne z nowym wzorem wydaje się od dnia 19 stycznia 2013 r.
Z zapisu ustawy wynika, że pierwsi kierowcy swoje prawo jazdy ważne na 15 lat będą musieli wymienić w styczniu 2028 roku . W przypadku bezterminowego prawa jazdy blankiet podlega obowiązkowej wymianie od 2028 do 2033 roku. W punkcie 4. wyżej wspomnianej ustawy umieszczono daty obowiązkowej wymiany dokumentu. Prawo jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlega wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r., a dokładne terminy mają być ”określone przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy”.
Nowe prawo jazdy zawiera w rubryce nr 11 datę ważności, która upływa maksymalnie po 15 latach.
Po upływie okresu, na jaki został wydany dokument prawa jazdy, konieczna jest jego wymiana. Jednak uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają – informuje Anna Szumańska.
W przypadku prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie będzie konieczne ponowne zdanie egzaminu czy przechodzenie dodatkowych badań lekarskich. Odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku uprawnień do kierowania pojazdami kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. Okres ważności ich przedłużany jest każdorazowo po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdu, wraz z pozytywnym orzeczeniem psychologicznym.