Goniec.pl

Iberion

Zacznie się już w kwietniu. Nowy obowiązek i opłata dla właścicieli mieszkań

26 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Już od kwietnia wszyscy właściciele nieruchomości, którzy nie posiadają świadectwa energetycznego, będą musieli je sporządzić. W większości przypadków przygotowanie takiego dokumentu będzie należało zlecić podmiotom zewnętrznym. Według szacunkowych wyliczeń, koszt takiego aktu może wynieść nawet do tysiąca zł. Za brak jego wykonania grożą kary grzywny.

Świadectwo energetyczne. Nowa opłata już od kwietnia

Wśród wielu aktów prawnych zamykających ubiegły rok, rząd zajął się nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane. 2023 r. był wyjątkowo burzliwy w sektorze energetycznym, nie tylko za sprawą uchwalania limitów energetycznych dla gospodarstw domowych , lecz również za sprawą walki z wysokimi cenami produktów spożywczych , nierozerwanie związanych z energetyką.

7 października ubiegłego roku Andrzej Duda podpisał nowelizację wspomnianej ustawy, która nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek posiadania świadectwa energetycznego. Jej zapisy były wynikiem dyrektyw, jakie wystosował Parlament Europejski w zakresie charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej.

Choć same świadectwa obowiązywały w polskim systemie prawnym już wcześniej i dotyczyły budynków postawionych po 2009 r., to od teraz będą one dotyczyły wszystkich nieruchomości niezależnie od daty powstania.

Oznacza to, iż znaczna część właścicieli nieruchomości będzie musiała zlecić wykonanie takiego dokumentu podmiotom zewnętrznym. Opłata ta nie będzie miała stałego charakteru i będzie uwarunkowana m.in. wielkością samego budynku i jego przeznaczenia, stopnia skomplikowania jego bryły, konstrukcji, zastosowanych instalacji a nawet lokalizacji.

Dziennikarze portalu muratorplus.pl wyliczają, iż sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej w Warszawie dla domu jednorodzinnego wynosi ok. 500 zł, zaś koszt audytu to nawet 1000 zł, w zależności od budynku.

Z kolei popularna w mediach społecznościowych radca prawny Maria Kobryń, mówi wprost o opłatach rzędu tysiąca zł. Prawniczka zwróciła również uwagę na zapisy ustawowe, które przewidują wprowadzenie specjalnego rejestru, gromadzącego dane sporządzonych świadectw oraz nakładanie kar za brak ich sporządzenia.

Choć nowelizacja ustawy nie określa górnej granicy nałożonej kary grzywny za brak świadectwa energetycznego, to zważywszy cenę sporządzenia takiego dokumentu, można się spodziewać niemałego przebicia. Jak zwróciła również uwagę radczyni, przy ewentualnej sprzedaży nieruchomości nawet notariusz będzie musiał odnotować fakt posiadania takiego dokumentu w akcie notarialnym.

Oprócz obowiązku posiadania samego świadectwa, nowelizacja ustawy nakłada również obowiązek montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi oraz obowiązek kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, także tych o mocy ponad 70 kW.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: sejm.gov.pl/muratorplus.pl/TikTok/mecenas_od_biznesu

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie pomógł nawet śmigłowiec LPR. Nie żyje 88-latek, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nastolatek bez opamiętania bił i kopał szefa straży miejskiej. Nikt nie pomógł
Czytaj więcej >

Wiadomości

Z pojazdów prawie nic nie zostało. W środku były dzieci, wszystkie służby w akcji
Czytaj więcej >

Świat

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]