Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sejm przyjął ustawę o maksymalnej cenie węgla i prądu. Wiemy, ile zapłacą Polacy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 20.10.2022 22:31

Sejm przyjął ustawę o maksymalnej cenie węgla i prądu. Wiemy, ile zapłacą Polacy

Maksymalna cena węgla z zielonym światłem od Sejmu, wiemy ile zapłacą Polacy
Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki Creative Commons Attribution 2.0

Cena maksymalna węgla ustanowiona przez Sejm. Polacy kupią surowiec za nie więcej niż 2 tysiące złotych za tonę. Jacek Sasin nie kryje dumy z działań rządu PiS "pomimo bezmyślnego sprzeciwu opozycji". Posłowie pochylili się nad jeszcze innym projektem: maksymalną ceną prądu.

Cena węgla nie będzie większa niż 2 tys. złotych za tonę? Tak w czwartek zdecydował Sejm. Posłowie wzięli udział w ważnym dla wielu Polaków głosowaniu, gdzie na szali znalazły się ich szanse na kupno opału na zimę.

- Pomimo bezmyślnego sprzeciwu opozycji, błyskawicznie procedujemy ważne dla Polaków rozwiązania - poinformował Jacek Sasin na Twitterze.

Maksymalna cena węgla przyjęta przez Sejm

Cena węgla to temat, który od wielu tygodnie spędza sen z powiek wielu ludzi. Rząd PiS obiecuje, że to koniec cenowej samowoli i windowania cen. Chociaż górnicy już dawno alarmowali, że węgla nie wystarczy dla wszystkich, to politycy uważają, że przegłosowanie ustawy rozwiąże problem.

W czwartek przy ul. Wiejskiej w Warszawie odbyło się ważne głosowanie. Politycy zajęli się specjalną ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

Co to znaczy? Maksymalna cena węgla ma się stać faktem. Nowe przepisy mają zagwarantować, iż samorządu, spółki gminne oraz związki gminnego będą uprawnione do kupowania węgla od importerów po 1,5 tys. złotych za każdą tonę.

Ma to zaowocować tym, że cena węgla dla zwykłego Kowalskiego - kupującego surowiec od samorządów - nie będzie większa niż 2 tys. złotych za tonę. Potwierdził to Jacek Sasin, który zamieścił na Twitterze pełen entuzjazmu i dumy wpis.

Węgiel: politycy zdecydowali, oto nowe zasady

Nowe przepisy mają jednak istotny haczyk. Polacy planujący zrobić wielkie zapasy węgla korzystając z preferencyjnej ceny, będą zasmuceni słysząc o limitach. Posłowie przegłosowali, by węgiel w maksymalnej cenie 2 tys. zł za tonę obowiązywał jedynie na 1,5 tony w 2022 r.

Limit wyzeruje się w Sylwestra i Polacy ponownie będą mogli kupić węgiel w cenie maksymalnej ustalonej przez polityków. 1,5 tony węgla za maksymalnie 3 tys. złotych zostanie odblokowane po 1 stycznia 2023 r.

Jak będzie można dotrzeć do węgla, którego cena nie przekroczy 2 tys. złotych za tonę? Gminy będą miały lekką dowolność w dystrybucji surowca. Samorządowcy będą mogli sprzedawać go poprzez: umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą, własne jednostki organizacyjne, czy przez wybrane spółki.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, goniec.pl