Wzrasta zagrożenie pożarowe, IMGW ostrzega. Strażacy wyjaśniają, jak nie zaprószyć w lesie ognia
IMGW nie ukrywa, że w praktycznie całej Polsce zagrożenie pożarowe jest duże. Miejscami stopień ryzyka pojawienia się ognia został ustanowiony na "ekstremalnie wysoki". - To człowiek odpowiada za ponad 90 procent pożarów lasów - podkreśla Komenda Główna PSP.
Nie tylko burze i ulewy znajdują się pod lupą IMGW. Eksperci wraz z Lasami Państwowymi ostrzegają przed ogniem, który może się w ekspresowym tempie rozprzestrzenić na ogromne połacie.
Jeśli człowiek może coś zniszczyć, to najprawdopodobniej to zrobi. Okrutne zdanie obrazujące relację ludzi z naturą ma swoje odzwierciedlenie w danych na temat pożarów lasów. Wysokie temperatury po raz kolejny przyniosły ze sobą zagrożenie pożarowe dla zwierząt, drzew, a ostatecznie nawet dla pól i infrastruktury.
- Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego - czytamy w specjalnym komunikacie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Mapa IMGW udowadnia, że obecnie o tragedię w niemal całej Polsce wyjątkowo łatwo.
IMGW: zagrożenie pożarowe wysokie lub bardzo wysokie niemal w całym kraju
IMGW na specjalnej mapie modelowania zagrożenia pożarowego pokazuje, jak w ciągu zaledwie jednej doby pełnej opadów deszczu zmienia się ryzyko pojawienie się ognia na terenach leśnych.
Pierwsza prawdziwa fala upałów w sezonie letnim przyniosła ze sobą drastyczny skok zagrożenia pożarowego i nawet ulewy nie zmniejszyły wysuszenia ściółki leśnej. Nieroztropni turyści w zaledwie kilka sekund mogą - i przeważnie to robią - doprowadzić do pojawienia się ognia.
We wtorek 21 czerwca o godzinie 14 ryzyko pojawienia się pożarów lasu obejmowało zaledwie połowę kraju: od południa do centrum. W regionie Tarnów, Nowy Sącz i Rzeszów było ono "ekstremalnie wysokie".
Na linii Zielona Góra, Poznań, Włocławek, Warszawa, Brześć było ono mniejsze, ale nadal realnie prognozowano łatwe zaprószenie ognia. W ciągu 24 godzin sytuacja ta zmieni się diametralnie.
Wiejący wiatr, weekendowe wysokie temperatury oraz powracające po burzach ciepło przyczynia się do zwiększenia ryzyka pożaru. W środę będzie więcej miejsc, gdzie szansa na pojawienie się groźnego pożaru będzie średnia, wysoka, lub ekstremalnie wysoka.
Strażacy pozostają w pełnej gotowości. Od wiosny mają sporo pracy z racji wcześniejszego wypalania traw, w których czasie ogień rozprzestrzenia się na tereny łąk, lasy, a nawet budynki mieszkalne i gospodarcze. Komenda Główna PSP przygotowała specjalny poradnik.
Nieświadomie możesz wywołać pożar lasu, uważaj
Wiele osób nie wie, że nawet przejeżdżając autem po wysuszonej leśnej ścieżce, można zaprószyć ogień, który strawi nawet hektary połaci leśnych. Strażacy nieustannie apelują o uważność, a w przypadku zauważenia płomieni jak najszybszego poinformowania służb.
- Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów - wyjaśnia KG PSP bazując na latach doświadczeń w kwestii pożarów lasów.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Robotnik w zginął w Wielkopolsce. Osunęła się ziemia, a wraz z nią betonowy element
Tadeusz Rydzyk miał wspólnika, dziś nikt o nim nie pamięta. Razem stworzyli Radio Maryja
Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. Polacy: "I tak będzie rządził z tylnego fotela"
Źródło: goniec.pl, imgw, psp