Wydano pilny alert RCB, wielu Polaków powinno uważać. Pojawił się kategoryczny zakaz
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa powiadomiło mieszkańców kilku polskich województw o kolejnym niebezpieczeństwie. Sprawa jest poważna, bowiem zagrożeni są zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe. O co chodzi? Już tłumaczymy.
Do Polaków trafił pilny alert RCB
Alert RCB to system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany w sytuacjach nadzwyczajnych - wtedy, gdy występuje prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze.
Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych, np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchamia Alert - czytamy na stronie polskiego rządu.
W środę, 26 marca powiadomienia na swoje telefony otrzymali mieszkańcy kilku polskich województw. Czego dotyczy zagrożenie?
Ostrzeżenie dotyczy ludzi i zwierząt
Alert RCB został rozesłany drogą SMS do mieszkańców t rzech polskich województw. Ostrzeżenie opublikowano także m.in. w mediach społecznościowych chwilę po godzinie 14:00. Zaznaczono w nim, że zagrożeniem objęci są zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe.
ZOBACZ: Strażacy nie poświęcili wozu. Ksiądz zrobił to w trakcie mszy, mocne słowa z ambony
Mieszkańcy tych województw powinni uważać
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia w środowe popołudnie w związku z akcją szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych chorób, na które mogą zachorować polskie lisy rude. “Mimo dużego postępu medycyny, wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Według danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce” - podkreślają eksperci.
Wścieklizna może dotknąć wszystkich ssaków, w tym ludzi. "Wirus przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów" - czytamy na stronie RCB. Choroba objawią się:
- gorączką, bólem głowy, nudnościami
- niepokojem, pobudzeniem
- nietypowym mrowieniem, kłuciem lub pieczeniem w miejscu rany
- wodowstrętem, światłowstrętem
- zaburzeniami świadomości
- ślinotokiem i trudnościami w połykaniu
- ostrym zapaleniem mózgu i rdzenia
Specjaliści podkreślają, że w przypadku kontaktu szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami lub oczami należy natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
ZOBACZ: Zaskakująca prognoza pogody na Wielkanoc. Synoptycy rozwiali wątpliwości, to może czekać Polaków
Ostrzeżenie wydane w środę przez RCB dotyczy trzech województw: l ubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego . "Uwaga! W dniach 27.03-02.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" – taki alert Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców tych regionów.
KONIECZNIE ZOBACZ: Pierwszy taki wywiad! Renata Pałys demaskuje legendę: „Marzena lubiła mitologizować"