Wojna w Ukrainie. USA reaguje na decyzję polskiego rządu ws. przekazania samolotów Ukrainie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w miniony wtorek o możliwości przekazania samolotów MIG-29 do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych. Rzecznik Pentagonu John Kirby wyraził jednak swoje obawy w sprawie zaskakującej oferty polskiego rządu.
– Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki – przekazano w specjalnym komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Wojna w Ukrainie. Polska zadeklarowała chęć przekazania myśliwców na rzecz Ukrainy
Oświadczenie Polski związane jest ze wcześniejszym ogłoszeniem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który dał "zielone światło" dla przekazania myśliwców należących do państw NATO na rzecz Ukrainy. John Kirby zapewnił, że władze Pentagonu pozostają obecnie w kontakcie z polskim rządem. – Jak już powiedzieliśmy, decyzja o tym, czy przekazać Ukrainie samoloty będące własnością Polski, należy ostatecznie do polskiego rządu. Będziemy kontynuować konsultacje z naszymi sojusznikami i partnerami na temat naszej bieżącej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, ponieważ w rzeczywistości propozycja Polski pokazuje tylko niektóre ze złożoności tej kwestii – wskazał rzecznik Pentagonu.
Jednocześnie John Kirby podkreślił, że "oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego". Pentagon nie widzi bowiem "rzeczowego uzasadnienia" dla takiej decyzji i nie sądzi, by "propozycja Polski była możliwa do utrzymania", jednak będzie się w tej sprawie dalej konsultował z państwami Sojuszu.
– Perspektywa odrzutowców "będących do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki", wylatujących z bazy USA/NATO w Niemczech, aby wlecieć w przestrzeń powietrzną, która jest kwestionowana przez Rosję nad Ukrainą, budzi poważne obawy całego sojuszu NATO. Po prostu nie jest dla nas jasne, czy istnieje ku temu merytoryczne uzasadnienie – dodał Kirby.
Premier Mateusz Morawiecki: "Nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków"
Choć Polska wyraziła gotowość przekazania swoich samolotów na rzecz walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy, na razie nie wiadomo, czy faktycznie do tego dojdzie. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "decyzje o dostawie broni ofensywnej muszą być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie".
– Nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków, ponieważ nie jesteśmy stroną tej wojny – wskazał szef polskiego rządu.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Rosjanie chcieli przekupić merów Irpienia i Charkowa. "Darowanie życia i poprawa sytuacji"
Mocny wpis Tuska. Uderza w Johnsona mówiącego o pomocy uchodźcom
Wojna w Ukrainie. USA ma ogłosić zakaz importu energii z Rosji
Źródło: Goniec.pl