Goniec.pl
Rzecznik Pentagonu John Kirby

ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. USA reaguje na decyzję polskiego rządu ws. przekazania samolotów Ukrainie

9 Marca 2022

Autor tekstu:

Monika Majko

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w miniony wtorek o możliwości przekazania samolotów MIG-29 do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych. Rzecznik Pentagonu John Kirby wyraził jednak swoje obawy w sprawie zaskakującej oferty polskiego rządu.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki – przekazano w specjalnym komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wojna w Ukrainie. Polska zadeklarowała chęć przekazania myśliwców na rzecz Ukrainy

Oświadczenie Polski związane jest ze wcześniejszym ogłoszeniem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który dał "zielone światło" dla przekazania myśliwców należących do państw NATO na rzecz Ukrainy. John Kirby zapewnił, że władze Pentagonu pozostają obecnie w kontakcie z polskim rządem.

– Jak już powiedzieliśmy, decyzja o tym, czy przekazać Ukrainie samoloty będące własnością Polski, należy ostatecznie do polskiego rządu. Będziemy kontynuować konsultacje z naszymi sojusznikami i partnerami na temat naszej bieżącej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, ponieważ w rzeczywistości propozycja Polski pokazuje tylko niektóre ze złożoności tej kwestii – wskazał rzecznik Pentagonu.

Doradca prezydenta Ukrainy ujawnił, że zamachów na życie Wołodymyra Zełenskiego było już kilkanaście

Doradca prezydenta Ukrainy ujawnia liczbę zamachów na jego życie

CZYTAJ DALEJ

Jednocześnie John Kirby podkreślił, że "oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego". Pentagon nie widzi bowiem "rzeczowego uzasadnienia" dla takiej decyzji i nie sądzi, by "propozycja Polski była możliwa do utrzymania", jednak będzie się w tej sprawie dalej konsultował z państwami Sojuszu.

Perspektywa odrzutowców "będących do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki", wylatujących z bazy USA/NATO w Niemczech, aby wlecieć w przestrzeń powietrzną, która jest kwestionowana przez Rosję nad Ukrainą, budzi poważne obawy całego sojuszu NATO. Po prostu nie jest dla nas jasne, czy istnieje ku temu merytoryczne uzasadnienie – dodał Kirby.

Premier Mateusz Morawiecki: "Nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków"

Choć Polska wyraziła gotowość przekazania swoich samolotów na rzecz walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy, na razie nie wiadomo, czy faktycznie do tego dojdzie. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "decyzje o dostawie broni ofensywnej muszą być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie".

Nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków, ponieważ nie jesteśmy stroną tej wojny – wskazał szef polskiego rządu.

tiktok @valerisssh

Wojna w Ukrainie. Pokazuje, jak wygląda życie w schronie. Ma wiadomość specjalnie dla Putina

Ukraińska tiktokerka o pseudonimie Valerisssh publikuje za pomocą platformy filmiki, na których dzieli się z internautami tym, jak wygląda codzienne życie jej rodziny chroniącej się w bunkrze. Publikuje także obrazy zniszczeń poczynionych przez rosyjskie wojska.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Monika MajkoAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >