Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Włochy przedłużyły restrykcje wjazdowe dla Polaków
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 14:02

Włochy przedłużyły restrykcje wjazdowe dla Polaków

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Goniec.pl

We Włoszech wciąż obowiązuje stan wyjątkowy i choć tamtejsze władze zdecydowały się w ostatnim czasie na złagodzenie niektórych obostrzeń, wciąż w mocy pozostają restrykcje dla osób przyjeżdżających do Włoch z krajów Unii Europejskiej.

Włochy przedłużyły restrykcje wjazdowe dla osób z krajów UE

26 kwietnia włoski rząd zdecydował o złagodzeniu części ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. W mocy pozostały jednak restrykcje wjazdowe dla osób z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski. Każdy turysta odwiedzający kraj na południu Europy zobowiązany jest przestrzegać tamtejszych przepisów.

Osoby przyjeżdżające do Włoch z Unii Europejskiej muszą przedstawić negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego, który został wykonany nie później, niż 48 godzin wcześniej oraz odbyć obowiązkową 5-dniową kwarantannę.

Po nakazanej izolacji konieczne jest ponowienie testu na COVID-19 i okazanie jego negatywnego wyniku. Restrykcje te zostały przedłużone co najmniej do 12 maja i obowiązują nie tylko turystów, ale także mieszkańców powracających z państw UE.

Włochy wciąż zmagają się z trudną sytuacją pandemiczną, a w kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Tamtejsze władze wprowadziły godzinę policyjną od 22:00, choć jej zniesienia domagają się m.in. przedsiębiorcy z branży gastronomicznej.

Decyzję w sprawie jej zniesienia rząd włoski ma rozważyć dopiero w połowie maja. Od 26 kwietnia złagodzono jednak część obostrzeń dotykających cały kraj, a 11 regionów zostało przeniesionych do tzw. strefy żółtej.

W regionach tych dozwolona jest m.in. stacjonarna działalność lokali gastronomicznych, które mogą przyjmować klientów w ogródkach restauracyjnych. Władze zezwoliły także na swobodne przemieszczanie się pomiędzy żółtymi strefami.

Zezwolono również na organizację spektakli teatralnych, projekcie filmowych czy koncertów, muszą one odbywać się jednak pod gołym niebem i z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz bezpiecznych dystansów pomiędzy uczestnikami.

Na terenie Włoch od początku pandemii koronawirusa potwierdzono ponad 4,01 mln zakażeń koronawirusem, a 121 tys. chorych na COVID-19 zmarło. Statystyki wskazują również, że we Włoszech odnotowano 3,45 mln ozdrowieńców.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio Zet

Tagi: