Goniec.pl Wiadomości Wchodzą w życie poważne zmiany w Kodeksie pracy. To trzeba wiedzieć
Pixabay/Pexels (zdjęcie ilustracyjne)

Wchodzą w życie poważne zmiany w Kodeksie pracy. To trzeba wiedzieć

1 kwietnia 2023
Autor tekstu: Zuzanna Ptaszyńska

Wchodzi w życie największa od lat zmiana Kodeksu pracy obejmująca m.in. korzystne dla zatrudnionych zasady wypowiadania umów na okres próbny i czas określony, które zaczną obowiązywać już pod koniec kwietnia. Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach?

Co przewiduje nowelizacja Kodeksu Pracy?

Wyjątkowo szeroka nowela zmienia nie tylko przepisy o urlopach czy uprawnieniach rodzicielskich , ale też modyfikuje reguły wypowiadania umów o pracę. Jeśli firma nie będzie przestrzegała wszystkich nowych zasad, powinna się liczyć z kosztownym sporem sądowym.

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje, że raz w roku pracownik będzie mógł wnioskować do firmy np. o umowę na czas nieokreślony lub o cały etat (jeśli jest zatrudniony odpowiednio na czas określony lub na część etatu). Takie zawnioskowanie nie będzie mogło być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie z nowymi przepisami powodem zwolnienia pracownika nie będzie mogło być też:

  • domaganie się przez pracownika informacji o warunkach zatrudnienia, np. o dobowym wymiarze pracy i przysługujących przerwach;
  • domaganie się obowiązkowych szkoleń i zaliczania ich do czasu pracy;
  • jednoczesne, równoległe zatrudnienie w innej firmie (nadal możliwe będzie jednak zawieranie umów o zakazie konkurencji).
Nie wypłacisz pieniędzy, nie zapłacisz kartą. Lepiej wypłacić gotówkę

Zakazane zwolnienie

Co istotne, zakazane nie będzie tylko zwolnienie z takich przyczyn, ale też podejmowanie innych działań, które mają taki sam skutek. To firma, która chce zwolnić pracownika, będzie musiała udowodnić, że rozwiązuje umowę lub jej nie przedłuża z powodów innych niż te niedozwolone.

Wymienione niedozwolone przyczyny zwolnienia nie będą mogły też uzasadniać przygotowań do wypowiedzenia lub zwolnienia dyscyplinarnego. Zasada ta na podobnych warunkach będzie dotyczyć też zatrudnienia rodziców. Firma nie będzie mogła przygotowywać się do zwolnienia pracownicy w ciąży oraz zatrudnionych korzystających z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich (od momentu złożenia wniosku).

Nowelizacja Kodeksu pracy zobowiązuje też firmy do uzasadniania wypowiedzeń umów na czas określony i konsultowania ich z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym. Dzięki nowym przepisom etat będzie więc bardziej stabilny, bo firma będzie musiała wskazać przyczynę zwolnienia i ew. udowodnić, że podany powód jest prawdziwy, konkretny i uzasadniony.

Co oznaczają nowe przepisy?

Nowe przepisy przewidują też ważne zmiany dotyczące wypowiedzeń dla zatrudnionych rodziców. Zgodnie z nowelizacją będą oni chronieni przed zwolnieniem już od momentu złożenia wniosku o dany urlop na dziecko, ale nie wcześniej niż:

  1. 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu macierzyńskiego;
  2. 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego (albo jego części);
  3. 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego (albo jego części).

W praktyce oznacza to, że jeśli pracownik np. podzieli swój urlop rodzicielski na pięć części (tyle dopuszcza Kodeks pracy), to zyska dodatkowe 3,5 miesiąca ochrony przed zwolnieniem (21 dni ochrony przed rozpoczęciem urlopu x 5 części urlopu = 105 dni dodatkowej ochrony). W okresie ochrony zatrudnionego nie można zwolnić, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające dyscyplinarkę i reprezentujący pracownika związek zawodowy wyrazi na to zgodę.

Źródło: businessinsider.pl

Afera w "Sprawie dla reportera". Poszło o majtki, mecenas Kaszewiak nie wytrzymał
Piotr Żyła zdeklasował konkurentów. Fantastyczny występ w Planicy
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Ptaszyńska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport