Ważny komunikat ZUS dla milionów Polaków. Termin mija dzisiaj
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina Polakom, że właśnie dziś, w poniedziałek 1 lipca mija termin składania korekt związanych ze składką zdrowotną za rok ubiegły. Odpowiednie dokumenty powinni złożyć ci podatnicy, którym w rocznym rozliczeniu składki wyszła nadpłata i nie złożyli wniosku o jej zwrot.
ZUS przypomina Polakom o ważnym terminie
Jak przekazał w komunikacie Grzegorz Dyjak z centrali ZUS, "płatnicy składek mają obowiązek składania co miesiąc dokumentów rozliczeniowych z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne".
Do 20 maja część płatników składek była też zobowiązana przekazać do ZUS-u roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. Chodzi o przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym - poinformował.
ZUS przypomina , że w poniedziałek 1 lipca mija termin składania korekt składki zdrowotnej za rok ubiegły.
ZUS przypomina - mija termin składania korekt składki zdrowotnej
W przypadku gdy płatnik nie miał żadnych zaległości w opłacaniu regularnych składek, a także nie pobierał nienależnych mu świadczeń z ubezpieczeń społecznych, a finalnie z rozliczenia wyszła nadpłata, to do 3 czerwca mógł złożyć wniosek o jej zwrot. Wówczas ZUS przeleje nadpłatę na odpowiedni rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie złożył wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę najpóźniej do końca bieżącego roku.
ZUS przypomina również o programie "Dobry Start"
Należy podkreślić, że przedsiębiorca ma prawo do skorygowania swego rozliczenia składki zdrowotnej do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaconej składki. Jeśli nie składał takiego wniosku, korekty składki zdrowotnej za ubiegły rok może przekazać do 1 lipca.
ZOBACZ: Bon energetyczny. Polacy dostaną nawet 1200 zł, proste warunki do spełnienia
ZUS przypomina również, że od dziś rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o dodatek w wysokości 300 zł z programu "Dobry Start".
Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność - to do ukończenia przez nie 24 lat - przypomina ZUS.