Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > W dzieciństwie Agata Kornhauser-Duda była świadkiem aresztowania ojca
Maria Glinka
Maria Glinka 10.10.2021 18:58

W dzieciństwie Agata Kornhauser-Duda była świadkiem aresztowania ojca

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Agata Kornhauser-Duda rzadko wspomina o swoim życiu prywatnym. Jednak za sprawą publikacji książkowej na jaw wyszły zaskakujące fakty z dzieciństwa Pierwszej Damy. Okazuje się, że Agata Kornhauser-Duda była świadkiem aresztowania ojca.

Żona Andrzeja Duda pilnie strzeże swojej prywatności. Rzadko zabiera głos publicznie i nie komentuje spraw osobistych. Tym razem jednak historia z jej dzieciństwa wyszła na jaw dzięki książce, która pojawiła się na rynku.

Co wydarzyło się w domu Agaty Kornhauser-Dudy?

Jedno z wydarzeń z dzieciństwa Pierwszej Damy ujawniła Anna Nowak w książce “Agata Kornhauser-Duda - Pierwsza Dama Rzeczypospolitej”. Wydarzenie, które dla młodej wówczas dziewczynki, było wstrząsające.

Autorka opisała w publikacji wizytę funkcjonariuszy milicji w mieszkaniu Kornhauserów w czasie stanu wojennego. Drzwi otworzyła im Agata. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Okazało się, że milicja domagała się rozmowy z jej ojcem. Julian Kornhauser był poetą i wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim.

"Tato! Tato…! Milicja do ciebie!", zawołało skonsternowane dziecko, które stanęło jak skamieniałe w progu, przez co funkcjonariusze nie wiedzieli, czy przestawiać dziewczynkę i wejść, czy może czekać, aż samo ustąpi, dlatego stali cały czas w progu”, czytamy w opisie tego wydarzenia w książce Anny Nowak.

Ojciec Agaty Kornhauser-Dudy aresztowany

Ojciec Agaty został aresztowany z powodu domniemanej działalności przeciwko władzy PRL. Nowe światło na tę sprawę rzucają dane udostępnione Biuletynie Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (IPN).

Okazuje się, że Julian Kornhauser był internowany w dniach 15-24 grudnia 1981 roku. Dlaczego? Władze ludowe zaczęły mu się przyglądać już w 1975 roku, kiedy podpisał się pod “Listem 59”, będącym wyrazem sprzeciwu polskich intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL z 1952 roku, które dotyczyły m.in. dodania zapisów o wieczystym sojuszu z ZSRR i kierowniczej roli PZPR.

Julian Kornhauser utrzymywał również kontakty z KOR. W związku z tym Służba Bezpieczeństwa utrudniała mu publikowanie treści i starała się zablokować awanse na uczelni.

Publikacja Anny Nowak to pierwszy szczegółowy opis zatrzymania ojca Pierwszej Damy. Wcześniej główna zainteresowana nie wypowiadała się publicznie na temat prywatnych spraw. Mimo że od sześciu lat pełni funkcje reprezentacyjne u boku męża Andrzeja Dudy, to wiadomo jedynie, że przez wiele lat pracowała jako germanistka w liceum ogólnokształcącym w Krakowie.

Zobacz też

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Wirtualna Polska

Tagi: Agata Duda