Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > TVP upomniane przez KRRiT. Czy ich poczynania trafią do prokuratury?
Maria Hędrzak
Maria Hędrzak 19.05.2022 21:55

TVP upomniane przez KRRiT. Czy ich poczynania trafią do prokuratury?

TVP Info
Jakub Kaminski/East News

Członek rady programowej TVP Krzysztof Luft regularnie składa skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odpowiadając w ten sposób na treść niektórych materiałów oraz pasków prezentowanych przez telewizję publiczną. Jak przekazał, w ostatnim czasie otrzymał dwie odpowiedzi, które zawierały napomnienia wobec TVP oraz TVP Info. Jako że, mimo podobnej reakcji instytucji, w stacji niewiele się zmienia, Luft jest przekonany, iż do sprawy powinna się włączyć prokuratura.

Krzysztof Luft zdecydował się na złożenie skarg na działania TVP między innymi po wyświetleniu widzom paska o treści: "Nuklearny atak Putina na Ukrainę", z którego stacja tłumaczyła się na Twitterze. Interweniował również przy powtarzającym się emitowaniu słynnego już "für Deutschland" Donalda Tuska w "Wiadomościach".

W obu przypadkach KRRiT przyznała Luftowi rację. W drugiej z wymienionych sytuacji stwierdzono naruszenie art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, a w pierwszej - "nieodpowiedzialne działania nadawcy publicznego, które – w obliczu trwającej w Ukrainie wojny – mogły wywołać poczucie zagrożenia, chaos, a nawet panikę wśród obywateli". Mimo tego autor skarg jest zawiedziony, gdyż napomnienia kierowane do TVP nie przynoszą pożądanych przez niego skutków.

TVP Info z poważnym problemem

- Odpowiedzi KRRiT w przypadku wielu ostatnich moich interwencji brzmią niemal jednakowo: członkowie Rady stwierdzają naruszenie art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, lecz nie mają narzędzi, by nałożyć na nadawcę jakąkolwiek karę, więc ograniczają się do napomnienia TVP - powiedział w rozmowie z Wirtualnymi Mediami.

Krzysztof Luft jest więc przekonany, że przy podobnej niemocy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do sprawy powinna włączyć się prokuratura. Tylko ona, jego zdaniem, może bowiem cokolwiek realnie zmienić.

- Skoro [...] ustawa nie daje przewodniczącemu narzędzi do nałożenia kary na nadawców naruszających ten art. 21, to ma on obowiązek zawiadomić inne organy odpowiedzialne za przestrzeganie prawa w Polsce. Jeżeli organ państwa, który ma stać na straży przepisów Ustawy o RiTV, stwierdza notoryczne łamanie obowiązującego prawa przez nadawcę, ale nie ma wystarczających narzędzi, aby to prawo wyegzekwować, to powinien o tym zawiadomić prokuraturę. Zwrócę się do przewodniczącego KRRiT z takim wnioskiem - przekazał.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Wirtualne Media, Goniec.pl