Goniec.pl
TVP Info

Jakub Kaminski/East News

TVP upomniane przez KRRiT. Czy ich poczynania trafią do prokuratury?

19 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Członek rady programowej TVP Krzysztof Luft regularnie składa skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odpowiadając w ten sposób na treść niektórych materiałów oraz pasków prezentowanych przez telewizję publiczną. Jak przekazał, w ostatnim czasie otrzymał dwie odpowiedzi, które zawierały napomnienia wobec TVP oraz TVP Info. Jako że, mimo podobnej reakcji instytucji, w stacji niewiele się zmienia, Luft jest przekonany, iż do sprawy powinna się włączyć prokuratura.

Krzysztof Luft zdecydował się na złożenie skarg na działania TVP między innymi po wyświetleniu widzom paska o treści: "Nuklearny atak Putina na Ukrainę", z którego stacja tłumaczyła się na Twitterze. Interweniował również przy powtarzającym się emitowaniu słynnego już "für Deutschland" Donalda Tuska w "Wiadomościach".

nie żyje świeczka Iberion 1

Marnie Schulenberg nie żyje. Gwiazda miała zaledwie 37 lat, fani pogrążyli się w rozpaczy

CZYTAJ DALEJ

W obu przypadkach KRRiT przyznała Luftowi rację. W drugiej z wymienionych sytuacji stwierdzono naruszenie art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, a w pierwszej - "nieodpowiedzialne działania nadawcy publicznego, które – w obliczu trwającej w Ukrainie wojny – mogły wywołać poczucie zagrożenia, chaos, a nawet panikę wśród obywateli". Mimo tego autor skarg jest zawiedziony, gdyż napomnienia kierowane do TVP nie przynoszą pożądanych przez niego skutków.

TVP Info z poważnym problemem

- Odpowiedzi KRRiT w przypadku wielu ostatnich moich interwencji brzmią niemal jednakowo: członkowie Rady stwierdzają naruszenie art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, lecz nie mają narzędzi, by nałożyć na nadawcę jakąkolwiek karę, więc ograniczają się do napomnienia TVP - powiedział w rozmowie z Wirtualnymi Mediami.

Krzysztof Luft jest więc przekonany, że przy podobnej niemocy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do sprawy powinna włączyć się prokuratura. Tylko ona, jego zdaniem, może bowiem cokolwiek realnie zmienić.

- Skoro [...] ustawa nie daje przewodniczącemu narzędzi do nałożenia kary na nadawców naruszających ten art. 21, to ma on obowiązek zawiadomić inne organy odpowiedzialne za przestrzeganie prawa w Polsce. Jeżeli organ państwa, który ma stać na straży przepisów Ustawy o RiTV, stwierdza notoryczne łamanie obowiązującego prawa przez nadawcę, ale nie ma wystarczających narzędzi, aby to prawo wyegzekwować, to powinien o tym zawiadomić prokuraturę. Zwrócę się do przewodniczącego KRRiT z takim wnioskiem - przekazał.

Najbardziej żenujące paski z "Wiadomości TVP". Numer 10 przechodzi ludzkie pojęcie, brak słów

Paski z "Wiadomości TVP" są prawdziwym hitem internetu. Przedstawiamy subiektywny ranking najbardziej pamiętliwych tytułów.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Wirtualne Media, Goniec.pl

Tagi:

Maria HędrzakAutor

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim i studentką specjalizacji Afryka i Bliski Wschód. Pasjonuje się polityką i dobrym reportażem. Badam wpływ mediów społecznościowych na współczesne stosunki międzynarodowe oraz społeczeństwo irańskie. Po godzinach prowadzę autorski podcast "Jeszcze Bliższy Wschód".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.hedrzak@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Trwa niezbędna zbiórka dla Ukrainy. Każdy może ocalić ludzkie życie. Jak wpłacić datek?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie zdawała sobie sprawy z warunków pożyczki. Straciła dom, a wszystko zgodnie z prawem

Czytaj więcej >
14. emerytura / Pixabay/PhotoMIX-Company

Wiadomości

Emeryci będą mieli się z czego cieszyć - rząd szykuje dla nich niespodziankę. Chodzi o czternastą emeryturę

Czytaj więcej >
Na wniosek Ministerstwa Zdrowia GIF wycofało wadliwą partię leku na znieczulenie (Iberion).

Wiadomości

GIF podjął pilną decyzję, wycofuje ważny lek. Chodzi o popularny środek na znieczulenie

Czytaj więcej >
Ponad 154 mln zł zebrano podczas 31. finału WOŚP (Pawel Wodzynski/East News).

Wiadomości

WOŚP 2023. Tyle zebrano podczas 31. finału. Astronomiczna kwota, Jurek Owsiak idzie na rekord

Czytaj więcej >
Lawina zabrała ze sobą trzech wspinaczy w Tatrach. Dwóch z nich straciło życie (GOPR/zdjęcie ilustracyjne).

Wiadomości

Dramat w Tatrach. Nie żyje dwóch polskich wspinaczy. Porwała ich lawina

Czytaj więcej >