Goniec.pl
500 plus - informacje

Iberion materiały własne

Termin składania wniosków o 500 plus mija 30 czerwca. Spóźnialscy mogą stracić pieniądze

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Od dzisiaj rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy popularnego świadczenia 500 plus. Opiekunowie dzieci, którzy chcą korzystać z rządowego wsparcia przez kolejny rok, muszą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia do końca czerwca, inaczej pieniądze przepadną.

500 plus to jedno z najpopularniejszych świadczeń socjalnych, wprowadzonych przez rząd prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie przyznawane jest opiekunom dzieci na rok i właśnie rozpoczyna się kolejny okres rozliczeniowy. By dalej korzystać z rządowego wsparcia, trzeba złożyć nowy wniosek.

Termin składania wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus mija wraz z końcem czerwca

Program 500 plus przeszedł niedawno drobne zmiany, a jego okres rozliczeniowy rozpoczyna się teraz od 1 czerwca. Rodzice, którzy nie chcą stracić należnych im wypłat, muszą się więc pośpieszyć z nowym wnioskiem o przyznanie świadczenia.

Termin składania wniosków mija wraz z końcem miesiąca. Niedotrzymanie tego terminu będzie oznaczać, że środki należne beneficjentom programu za ten miesiąc przepadną. Analogicznie, kolejne opóźnienia złożenia dokumentów będą skutkować utratą środków za następne miesiące.

Złożenie wniosku w wyznaczonym terminie nie gwarantuje jednak ciągłości wypłat. Pieniądze za czerwiec zostaną przekazane tym rodzicom później, jako wyrównanie. Środki jednak ostatecznie trafią do ich kieszeni, dlatego warto się pośpieszyć ze składaniem dokumentów.

Osoby, które chciały utrzymać ciągłość wypłat i otrzymywać świadczenie również w roku 2021 musiały złożyć wnioski o jego przedłużenie znacznie wcześniej. Drogą elektroniczną można było przesłać dokumenty w tej sprawie już w lutym, a ostateczną datą ich dostarczenia do urzędu był koniec kwietnia.

Nie wszyscy beneficjenci programu zdążyli to jednak zrobić. Z danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w tej sprawie wpłynęło 3,38 mln wniosków elektronicznych oraz 562 tys. podań tradycyjnych.

Z kolei wszystkich dzieci uprawnionych do pobierania świadczenia 500 plus jest 6,6 mln. W 2022 roku beneficjentów programu czekają kolejne zmiany w jego funkcjonowaniu. To efekt ustaleń, zawartych w Polskim Ładzie, czyli nowym programie społeczno-gospodarczym obecnego rządu.

Od przyszłego roku pieczę nad programem 500 plus sprawować ma ZUS, a nie samorządy, które do tej pory zajmowały się wypłatą pieniędzy. Zmianie mają ulec zasady przyznawania pomocy polskim rodzinom.

Środki wypłacane będą jedynie na konto, a wnioski o wsparcie będzie można składać tylko drogą elektroniczną. Dzięki tym zmianom w organizacji wypłat świadczenia rząd ma zaoszczędzić na programie 3,2 mld zł w ciągu dekady. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >
pieniądze rząd planuje

Pieniądze

Rząd planuje podwyżki. Właściciele samochodów zapłacą więcej

Czytaj więcej >
Ratownicy: dramatyczna sytuacja finansowa

Pieniądze

Dramatyczna sytuacja finansowa MOPR. Planują uruchomienie zbiórki, aby mogli dalej funkcjonować

Czytaj więcej >
PIT: termin mija jutro

Pieniądze

Tylko do jutra można rozliczać PIT. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara grzywny

Czytaj więcej >
Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >