Goniec.pl > Wybory Parlamentarne 2023

Wybory Parlamentarne 2023

Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak
31.08.2023 16:09 Żona Jerzego Owsiaka niespodziewanie zaapelowała do kobiet. Padły mocne słowa

Jerzy Owsiak i jego małżonka odebrali Medal Wolności Słowa. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak zwróciła się do kobiet i nawiązała do zbliżających się wyborów parlamentarnych. Oberwało się m.in. ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi. 

Kaczyński
31.08.2023 10:47 Te osoby dostaną dodatkowe pieniądze już we wrześniu. Podano konkretne kwoty

Na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi rząd Prawa i Sprawiedliwości kolejny raz zamierza sięgnąć głębiej do budżetowej kieszeni. Po podwyższeniu świadczenia 500 plus oraz 14. emerytury, kolejne grupy społeczne będą mogły liczyć na dodatkowe pieniądze. O których grupach mowa?

Jacek Czapurtowicz
30.08.2023 16:47 Jacek Czaputowicz podejrzewa nieuczciwość wyborów. Szef PKW odpowiedział byłemu ministrowi

Były minister spraw zagranicznych w rządzie Zjednoczonej Prawicy Jacek Czaputowicz ma poważne obawy odnośnie do zachowania tajności i uczciwości nadchodzących wyborów parlamentarnych. Uznał, że Polska zbliża się w tym wymiarze do standardów białoruskich. Te słowa skrytykował szef Państwowej Komisji Wyborczej.

Sejm
30.08.2023 14:41 Kto wygra wybory parlamentarne? Polacy są przekonani o losie Zjednoczonej Prawicy

Z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że według Polaków Zjednoczona Prawica wygra wybory parlamentarne w 2023 roku. W ten sposób odpowiedziało 51,9 proc. badanych. Tylko 18,4 proc. uważa, że ta koalicja będzie w stanie samodzielnie rządzić.

Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński
30.08.2023 13:37 Mariusz Kamiński podpadł Jarosławowi Kaczyńskiemu. Prezes PiS-u ma specjalny plan na wybory

Minister spraw wewnętrznych i administracji może pożegnać się z marzeniami o “jedynce” na listach PiS-u w Warszawie. Mariusz Kamiński miał podpaść Jarosławowi Kaczyńskiemu, który wdraża specjalną strategię maksymalizującą zyski w wyborach do Sejmu.

Kosiniak-Kamysz, Zych
30.08.2023 12:45 Władysław Kosiniak-Kamysz stawia warunek kontrowersyjnej kandydatce do Senatu. Nie chciała potępić Putina

Startująca do Senatu z ramienia PSL-u Małgorzata Zych zszokowała dziennikarzy, nie chcąc przyznać, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym. Wcześniej deklarowała antyukraińskie poglądy. Władysław Kosiniak-Kamysz postawił jej jasny warunek.

Roman Giertych, Grzegorz Schetyna
30.08.2023 11:36 Grzegorz Schetyna skomentował kandydaturę Romana Giertycha z list KO. "Jest świetną osobą"

Nie milkną kontrowersje wokół startu mecenasa Romana Giertycha do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej. Głos w sprawie zabrał Grzegorz Schetyna, który poparł decyzją Donalda Tuska i wyjaśnił, dlaczego ta kandydatura się opłaca.

Opozycja
30.08.2023 10:45 Opublikowano najnowszy sondaż wyborczy. Wiadomo, co Polacy sądzą o podziale opozycji

Ugrupowania opozycyjne nie wystartują w wyborach parlamentarnych ze wspólnej listy. Pracownia IBRIS zapytała Polaków czy takie rozwiązanie pomoże, czy zaszkodzi Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drodze. Przeprowadziła też najnowszy sondaż wyborczy.

Małgorzata Zych
29.08.2023 18:17 Kandydatka PSL dostała proste pytanie o Putina. Odpowiedź zaskoczyła wszystkich

Trzecia Droga zaprezentowała swoich kandydatów do Senatu. Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia mają w swoich szeregach m.in. Małgorzatę Zych, która do niedawna nazywała się "kobietą Konfederacji" i głosiła antyukraińskie hasła. Kandydatka zszokowała dziennikarzy tym, nie chciała odpowiedzieć na pytanie czy Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym.

Jarosław Kaczyński
29.08.2023 15:56 Jarosław Kaczyński pomylił wysokość 14. emerytury. To będzie słono kosztować

Jarosław Kaczyński pomylił się, podając kwotę czternastej emeryturę netto, a nie brutto. Te słowa będą kosztować rząd 8 mld zł więcej, ponieważ… woli ponieść taki koszt niż podważyć nieomylność prezesa PiS-u.

Roman Giertych
29.08.2023 14:59 Roman Giertych tłumaczy, dlaczego jego kandydatura opłaca się KO. Chodzi o Jarosława Kaczyńskiego

Nie milkną echa kontrowersji związanych ze startem Romana Giertycha w wyborach do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej. Teraz sam zainteresowany tłumaczy, dlaczego kandyduje i co może dzięki temu osiągnąć obóz Donalda Tuska.

Lewica
29.08.2023 13:45 Lewica chce dodatkowych pieniędzy dla emerytów i kombatantów. Projekt trafił do Sejmu

Projekt zmian w dodatkach pielęgnacyjnych i innych świadczeniach autorstwa Lewicy trafił właśnie do Sejmu. Politycy domagają się m.in. dodatku pielęgnacyjnego dla wszystkich emerytów i podniesienia do 1000 złotych dodatku kombatanckiego. 

Donald Tusk
29.08.2023 12:24 "Donald Tusk blokuje pieniądze z KPO". Szef PO potwierdził zarzuty?

Polska nadal nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Donald Tusk obiecał zaś, że pierwszego dnia po wybranych wyborach uda się do Brukseli i odblokuje fundusze. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński twierdzi, że to potwierdza zarzut, jakoby Tusk sam blokował tę wypłatę.

Roman Giertych
29.08.2023 11:42 Kontrowersje wokół startu Romana Giertycha z list KO. Musi podpisać ważną deklarację

Obecność Romana Giertycha na listach Koalicji Obywatelskiej do Sejmu wywołała zamieszanie. Polityk niegdyś skrajnie konserwatywny jeszcze do niedawna twardo obstawał przy zakazie aborcji, zaś Borys Budka potwierdził, że każdy kandydat, który będzie startował z list KO, będzie musiał podpisać deklarację programową ugrupowania, które proponuje prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży. 

kościół w Giecznie
26.08.2023 10:07 Politycy PiS promują się w kościołach. Czeki rozdają nawet podczas mszy

Prawo i Sprawiedliwość znalazło kolejny sprytny sposób na prowadzenie kampanii wyborczej. To Rządowy Program Odbudowy Zabytków, w ramach którego samorządy otrzymują pieniądze na renowację i odbudowę chronionych obiektów. Sęk w tym, że niemałe środki trafiają głównie do kościołów i są rozdawane przez prominentnych polityków partii rządzącej. Co więcej, niektórzy z nich nie mają żadnych hamulców i czeki przekazują nawet podczas trwania mszy św.

Konfederacja, Natalia Jabłońska
25.08.2023 22:47 Działaczka Konfederacji poparła hodowlę psów na mięso. Straciła miejsce na liście wyborczej

Działaczka Konfederacji postanowiła w internecie wyrazić opinię, jakoby zakaz uboju psów był błędem, bowiem “mięso to mięso”, czym wywołała lawinę komentarzy. Właśnie straciła miejsce na liście wyborczej do Sejmu. Niektórzy politycy Konfederacji stanęli jednak w jej obronie.

Sejm
25.08.2023 19:47 Rewolucja w sondażu wyborczym. Jarosław Kaczyński czuje na plecach oddech Donalda Tuska

Według najnowszego sondażu wyborczego Instytutu Badań Pollster Koalicja Obywatelska zmniejszyła dystans do Zjednoczone Prawicy. Komitety dzieli już tylko pięć punktów procentowych. Uwagę przykuwa też zmiana na trzecim miejscu podium.

Jarosław Kaczyński
25.08.2023 15:30 Zaskakujące doniesienia o Jarosławie Kaczyńskim. Nie wystartuje do Sejmu z Warszawy?

Interesujące informacje odnośnie do startu Jarosława Kaczyńskiego w wyborach do Sejmu. Prezes PiS-u może nie być “jedynką” na liście w Warszawie, ale otwierać listę w zupełnie innym regionie Polski. Ma towarzyszyć temu silne umotywowanie.

Jadwiga Emilewicz
25.08.2023 11:51 Jechała na spotkanie z wyborcami. Wiceminister nie przewidziała jednej rzeczy

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Emilewicz ostro wzięła się za walkę o miejsce w przyszłym parlamencie. Polityczka zamierza promować swoją kandydaturę podczas “Emilewicz Tour”, czyli rowerowego objazdu po gminach powiatu poznańskiego. Inauguracja inicjatywy odbyła się w czwartek 24 sierpnia, ale, niestety dla pani wiceminister, nie wypadła najlepiej. Już na starcie okazało się bowiem, że pojawiły się pierwsze komplikacje ze środkiem lokomocji, a, jak twierdzi “Wyborcza”, to dopiero początek problemów parlamentarzystki.

Tusk i Kaczyński
25.08.2023 00:09 Jest wyrok sądu, PO wygrywa z PiS. Wymowny komentarz Donalda Tuska

Prawo i Sprawiedliwość przegrało batalię sądową z Platformą Obywatelską. Chodzi o spot reklamowy, który parta rządząca wyemitowała w poniedziałek 21 sierpnia. PiS sugerowało w nim, że za rządów Tuska bezrobocie w Polsce sięgało 15 proc. Sąd uznał, że "tej informacji nie można uznać za prawdziwą". Donald Tusk skomentował wyrok.

Michał Kobosko
23.08.2023 15:09 [TYLKO U NAS] Michał Kobosko zdradza plany Polski 2050. Rewolucja w emeryturach to zaledwie początek

Polska 2050 właśnie zaprezentowała liderów swoich wyborczych list w jesiennych wyborach parlamentarnych. Lokomotywą w Warszawie ma być I Wiceprzewodniczący partii Michał Kobosko, który zmierzy się m.in. z Donaldem Tuskiem i Jarosławem Kaczyńskim. Tylko nam kandydat do Sejmu powiedział, co myśli o wyższej 14. emeryturze i jakie są priorytety jego ugrupowania na pierwsze 100 dni w parlamencie. Zapowiada się ciekawa politycznie jesień.

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk
22.08.2023 09:07 Wielkie zmiany w najnowszym sondażu wyborczym. PiS znalazło się pod ścianą

Choć do wyborów parlamentarnych jeszcze długa droga, partie już dawno temu rozpoczęły wyścig po przychylność i głosy Polaków. Zacięta walka trwa w sieci i w terenie, co widać zwłaszcza po zmieniających się sondażach. Jeden z nich nie pozostawia złudzeń i pokazuje wprost, że nie wszystko jest jeszcze przesądzone. Pewne natomiast jest to, iż Jarosław Kaczyński ma poważne powody do niepokoju.

Mateusz Morawiecki
18.08.2023 22:04 Mateusz Morawiecki wygwizdany podczas spotkania z wyborcami. "Gdzie nasze 770 mld?"

Mateusz Morawiecki udał się dziś (18.08) do Gorlic, aby na tamtejszym rynku spotkać się z wyborcami. Z powodu niesprzyjającej pogody odwołano wiec na rynku i przeniesiono go do zamkniętego budynku. Szef rządu został wygwizdany, padły też niepochlebne sformułowania.

Sejm
17.08.2023 19:23 Sejm zadecydował ws. referendum Prawa i Sprawiedliwości. Potwierdzono datę

Wszystko stało się jasne, większościową decyzją posłów przyjęto uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego na 15 października. W dniu wyborów Polacy będą mogli dobrowolnie odpowiedzieć na pytania wybrane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. 

Wiadomości
17.08.2023 12:38 "Wiadomości" nie cofną się przed niczym. Atakują byłą gwiazdę TVP

Wczoraj (16.08) poznaliśmy nazwiska kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu, którzy wystartują z list Koalicji Obywatelskiej. Jednym z nich jest lubiany popularyzator historii Bogusław Wołoszański. “Wiadomości” TVP nie zostawiły na tym posunięciu suchej nitki.

Michał Kołodziejcza
17.08.2023 11:25 Michał Kołodziejczak ujawnia, co zaproponowało mu PiS. Wolał iść do Tuska

Michał Kołodziejczak z AgroUnii kandyduje do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej, co wzbudziło niemałe zdziwienie. Okazuje się, że działacz był wcześniej kuszony przez Prawo i Sprawiedliwość, choć wielokrotnie je krytykował.

urna wyborcza
16.08.2023 20:48 Nawet 2 lata więzienia za takie zachowanie w lokalu wyborczym. Ta jedna rzecz może nas słono kosztować

Za równo 60 dni Polacy ruszą do urn, by zagłosować w wyborach parlamentarnych. Bardzo prawdopodobne, że również tego dnia odbędzie się referendum, wokół którego już narosło wiele kontrowersji. W przestrzeni publicznej nie brakuje m.in. głosów, wprost nawołujących do bojkotu procederu, także poprzez podarcie otrzymanej od komisji karty. Teraz zaś okazuje się, że pomysł ten może nas bardzo wiele kosztować.

urna wyborcza
14.08.2023 20:33 Co zrobić, by nie brać udziału w referendum? Jednej rzeczy koniecznie trzeba dopilnować

15 października w Polsce najprawdopodobniej odbędą się nie tylko wybory parlamentarne, ale także referendum, którego przeprowadzenie postuluje partia rządząca. W ostatnich dniach poznaliśmy już cztery pytania, jakie zapewne zostaną nam zadane, ale wiele osób słusznie zastanawia się, czy głosując na posłów i senatorów będzie musiało pobrać też kartę referendalną. Wątpliwości w tej kwestii rozwiała na antenie TVN24 była sędzia TK prof. Ewa Łętowska. Okazuje się bowiem, że wrzucenie do urny czystej kartki nie wystarczy, by stwierdzić, że nie uczestniczyliśmy w procedurze.