Nie zdążysz do jutra - zapłacisz 500 złotych kary. Chodzi o obowiązkowe szczepienia zwierząt
Dziś mija termin na zaszczepienie swoich pupili przez wszystkich właścicieli kotów zamieszkujących na terenach zagrożonych wystąpieniem wścieklizny. Obowiązek ten nałożył w grudniu wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł z powodu wzrastającej liczby przypadków tej groźnej choroby wśród zwierząt. Za niezaszczepienie kota grozić będzie od jutra kara w wysokości 500 złotych.
Obowiązek zaszczepienia kota do końca stycznia 2022 roku oznacza, że dziś jest ostatni dzień, by udać się ze swoim zwierzakiem do lekarza weterynarii, aby podać pupilowi preparat przeciwko wściekliźnie. Jeśli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z surowymi karami.
Koniec terminu na zaszczepienie kota przeciwko wściekliźnie
Prowadzona obecnie akcja jest wynikiem rozporządzenia, jakie wojewoda mazowiecki wydał w grudniu wobec właścicieli kotów zamieszkujących strefę zagrożoną.
Obowiązkowo zaszczepić więc trzeba kocie czworonogi z warszawskich dzielnic, takich jak Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów i Praga-Południe i Wilanów. Do tego w dokumencie wskazano gminy w powiecie mińskim, a także całe powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
– Dotyczy to wszystkich kotów z objętych obowiązkiem miejscowości i dzielnic. Również tych domowych, niewychodzących. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane do trzeciego miesiąca życia, a następne raz na rok – wyjaśnia rzecznik wojewody Ewa Filipowicz.
Surowe konsekwencje bagatelizowania zagrożenia
Spod rygoru wyjęte są tylko nieliczne osoby, które mają koty młodsze niż 3 miesiące. Wszyscy inni muszą spodziewać się, że czekać ich mogą surowe kary za niedopełnienie obowiązku.
– Przepisy przewidują grzywnę w wysokości do 500 złotych. Warto też przypomnieć, że na obszarze zagrożonym na zewnątrz zwierzęta muszą być trzymane na smyczy – dodaje Filipowicz.
Oczywiście, poza kwestiami finansowymi, istnieje także duże niebezpieczeństwo, że nasz pupil zarazi się niezwykle groźną wścieklizną. Oznacza to wielkie kłopoty nie tylko dla kudłatego czworonoga, ale także dla właściciela, gdyż wścieklizna to realne zagrożenie dla ludzkiego życia.
CHCESZ Z NAMI WESPRZEĆ WOŚP? TUTAJ MOŻESZ TO ZROBIĆ
Szczepienie przeciwko wściekliźnie w Warszawie nie jest zbyt kosztowne. Za pojedynczy zastrzyk zapłacimy około 50 złotych, a za komplet szczepień około 140. Wszystkie szczepienia muszą być udokumentowane w książeczce zdrowia.
Przypominamy jednocześnie, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia przez ugryzienie lub kontakt śliny z naruszoną powierzchnią skóry lub błon śluzowych. Choroba wylęga się od 1 do 3 miesięcy i jest śmiertelna.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
"Wydarzenia" Polsatu opowiedziały o finale WOŚP w zaledwie 2,5 minuty
Prawicowe media zaatakowały Jerzego Owsiaka. Sprawę skomentował polityk PiS
Większość Polaków już spała, kiedy Jurek Owsiak przekazał wiadomość na koniec finału WOŚP
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: gov.pl, Radio Plus