Rekordowe waloryzacje emerytur to niejedyne zmiany jakich doświadczą seniorzy wraz z pierwszym dniem marca. Oprócz wysokich stawek kwotowo-procentowych zaczną obowiązywać nowe limity "dorabiania" do rent i wcześniejszych świadczeń. Choć stawki te zostały podwyższone, to w dalszym ciągu należy uważać, by ich nie przekroczyć. W razie przewyższenia wymaganych progów, ZUS może pomniejszyć lub nawet zaświecić pobieranie świadczenie.
Waloryzacja emerytur zbliża się wielkimi krokami. Magdalena Maląg, ministra rodziny i polityki społecznej, ogłasiła przybliżony termin i wysokość, o jakie zostaną podniesione świadczenia. Czekamy już tylko na ostatni wskaźnik GUS.
2023 rok niesie ze sobą istotne zmiany związane z systemem ubezpieczeń społecznych. Rosną emerytury i renty, podobnie jak i obowiązkowe składki do ZUS-u. Pojawiają się również nowe obowiązki dla płatników.
Senat przyjął nowelizację ustawy dotyczącą waloryzacji rent i emerytur w 2023 r. Wprowadzane zmiany oznaczają, iż seniorzy pobierający świadczenie w wysokości do 1811,60 zł, otrzymają gwarantowane 250 zł podwyżki. Wszyscy pozostali zaś będą mieli naliczony 13,8-procentowy wzrost.
Przy okazji Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, porozmawialiśmy z jednym z prelegentów, ekspertem ds. ubezpieczeń społecznych, emerytur, podatków, dr Antonim Kolkiem, prezesem Zarządu Instytutu Emerytalnego. Nasz rozmówca szczerze wyraził swoją opinię między innymi na temat tzw. "trzynastki", "czternastki", rządowych planów waloryzacji emerytur oraz tzw "wdowiego dodatku.
Znamy już wskaźnik waloryzacji kont i subkont w ZUS. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że stan kont ubezpieczonych w ZUS wzrośnie o 9,33 proc. – Przełoży się to bezpośrednio na wysokość przyszłej emerytury – wskazała.Co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje stan kont i subkont ok. 24 mln osób ubezpieczonych. Zapisane kwoty są podstawą do obliczenia emerytury, a więc wprost przekładają się na wysokość przyszłego świadczenia.
Waloryzacja emerytur 2023 r. Rząd podjął decyzję w sprawie podwyżek świadczeń emerytalnych dla seniorów w przyszłym roku. Pieniądze otrzymywane od ZUS i KRUS będą wyższe co najmniej o 13,8 proc. - Gdy jest trudniej, to pomagamy jeszcze bardziej. To nasza dewiza - oświadczył dumny Mateusz Morawiecki.Waloryzacja emerytur 2023 r. coraz mniejszą niewiadomą. We wtorek rząd podjął decyzję, która dla wielu seniorów będzie światełkiem w tunelu niekończących się podwyżek cen.- Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku wyniesie 13,8 proc. - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Kancelarię Premiera. Ważnych dla najstarszych Polaków wiadomości jest jednak więcej.🔊 👴👵 Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku wyniesie 13,8 % ❗ #WspieramySeniorów pic.twitter.com/AZcsD56PZh— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 18, 2022
Waloryzacja 2023. Rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej do końca roku. Rozwiązanie, które wpływa na wysokość cen, odbije się prawdopodobnie negatywnie na przyszłorocznej waloryzacji emerytur i rent.Pierwsza tarcza antyinflacyjna została wprowadzona pod koniec ubiegłego roku. Od tej pory Polacy mogli skorzystać z kilku jej odsłon. W ramach rozwiązania wprowadzono zerowy VAT na żywność, a także zmniejszono opłaty oraz podatki od paliw, gazu i prądu. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pomysł rządu zostanie utrzymany w mocy do końca roku. Eksperci nie wykluczają, że tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywała jeszcze dłużej.
Szykuje się rekordowa waloryzacja emerytur. Według sygnałów przekazywanych od rządu, emeryci będą mogli liczyć nawet na kilkanaście procent podwyżki swoich świadczeń. Nic w tym dziwnego - waloryzacja idzie za inflacją, a ta szybuje również na poziomie kilkunastu procent. W rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed, przekazał, że podwyżki mogą oscylować nawet wokół 14 proc. Czy nie będą jednak jeszcze wyższe, jeśli inflacja znów pójdzie do góry?