Goniec.pl Wiadomości Te pieniądze wkrótce stracą ważność. Jest tylko jedno wyjście
fot. materiały własne

Te pieniądze wkrótce stracą ważność. Jest tylko jedno wyjście

27 czerwca 2024
Autor tekstu: Wojciech Mulik

Pieniądze, które są porwane, zabrudzone lub uszkodzone, powinny być wymienione, ponieważ tracą swoją wartość. Procedura wymiany została określona w zarządzeniu Prezesa NBP nr 31/2013 z dnia 17 grudnia 2013 roku. Jeśli posiadasz w domu zniszczone pieniądze, które nie nadają się do obrotu, wymień je, ponieważ kasjer może odmówić przyjęcia uszkodzonej gotówki.

Pieniądze: jak szybko wymienić uszkodzone banknoty i monety

Uszkodzone pieniądze powinny być wymienione jak najszybciej, ponieważ sklepy nie muszą przyjmować zniszczonej gotówki. Chociaż porwany banknot czy uszkodzona moneta teoretycznie nie tracą swojej wartości, w praktyce uznanie ich ważności zależy od kasjera. Jeśli w jednym sklepie odmówią przyjęcia, można spróbować w innym, ale lepiej od razu wymienić zniszczony banknot czy monetę.

ZUS wypłaci dodatkowe 324 zł bez wniosku. Warunkiem jedynie wiek
Ruszają masowe kontrole. Policjanci sprawdzają szczególnie jedną rzecz, kierowcy muszą wiedzieć

Gdzie można wymienić zniszczone pieniądze?

Zużyte pieniądze można teoretycznie wymienić w dowolnym banku w Polsce, ale najlepszym miejscem do tego jest oddział terenowy Narodowego Banku Polskiego. Przy niewielkich uszkodzeniach wymiana odbywa się podczas jednej wizyty. W przypadku, kiedy banknoty są bardzo zniszczone, konieczne może być wypełnienie wniosku i przesłanie egzemplarzy do centrali NBP.

Uszkodzone pieniądze nie zawsze są wymieniane na pełną wartość. Jeśli posiadasz tylko część banknotu, możesz otrzymać jedynie 50 proc. jego pierwotnej wartości, a czasami nawet nic. Bank wypłaci 100 proc. wartości, jeśli zachowa się ponad 75 proc. powierzchni banknotu w jednym fragmencie, banknot jest podzielony na maksymalnie dziewięć części, które razem tworzą całość, lub moneta jest w jednym kawałku, lub podzielona na dwa elementy.

Wymiana pieniędzy nie zawsze jest możliwa

Przesłanie pieniędzy na wymianę do NBP nie zawsze oznacza, że dostaniesz nowe środki. Jeśli zachowało się mniej niż 45 proc. powierzchni banknotu lub tylko fragment monety, nie otrzymasz nic. NBP może zniszczyć takie uszkodzone pieniądze. Wnioskodawca ma sześć miesięcy na odbiór przesłanych monet i banknotów. Jeśli się nie zgłosi, NBP zniszczy je.

Ruszają masowe kontrole. Policjanci sprawdzają szczególnie jedną rzecz, kierowcy muszą wiedzieć
ZUS wysyła ważne listy do emerytów. W środku dwie kluczowe informacje
Obserwuj nas w
autor
Wojciech Mulik

Dziennikarz portalu Goniec.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport