Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Synoptycy: Polaków czeka słoneczne lato
Irmina Jach
Irmina Jach 06.05.2021 14:45

Synoptycy: Polaków czeka słoneczne lato

logo tekst
goniec.pl

Z komunikatu opublikowanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że pierwszą falę upałów przyniesie czerwiec. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Taką sytuację odnotujemy prawdopodobnie we wszystkich miastach wojewódzkich.

Synoptycy zapowiadają upalne lato

Suma opadów atmosferycznych - zdaniem synoptyków - „na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na wschodnich krańcach możliwa suma opadów powyżej normy, a na północno-zachodnich poniżej normy”.

Więcej deszczu spadnie na wschodzie kraju. Na Pomorzu Zachodnim będzie bardziej sucho niż w ubiegłych latach. To wspaniała wiadomość dla osób, które planują urlop nad morzem. Czerwiec z pewnością pozwoli na relaks na plaży i kąpiele w Morzu Bałtyckim.

Lipiec również będzie wyjątkowo upalny. Podobnie jak w czerwcu, temperatury przekroczą normę wieloletnią z lat 1981-2010. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w normie. Synoptycy nie przewidują gwałtownych ulew w żadnym regionie kraju.

W lipcu najcieplej będzie w Poznaniu i Warszawie. W tych regionach słupki rtęci pokażą średnio 20 stopni Celsjusza. Najzimniej będzie w rejonach gór wysokich. Termometry w Zakopanem będą wskazywać średnio 14,5 stopni Celsjusza.

W sierpniu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010. Również w tym miesiącu synoptycy nie prognozują gwałtownych opadów deszczu.

Wspaniała pogoda utrzyma się także we wrześniu. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, Polacy będą mogli cieszyć się upragnionymi wyjazdami urlopowymi. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie ukrywa, że rząd ma nadzieję na osiągnięcie odporności populacyjnej w miesiącach letnich.

Również minister zdrowia Adam Niedzielski utrzymuje, że istnieje możliwość, że w wakacje będziemy wracać do normalnego funkcjonowania. Wszystko zależy jednak od tego, jak będzie przebiegał Narodowy Program Szczepień i czy poziom zakażeń koronawirusem spadnie na tyle, by znieść obostrzenia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: