Goniec.pl
ii-51

goniec.pl

Synoptycy: Polaków czeka słoneczne lato

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Synoptycy z IMGW opracowali długoterminową prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień bieżącego roku. Meteorolodzy przewidują, że czeka nas upalne lato - słupki rtęci wskażą temperatury powyżej normy z ostatnich lat. Załamanie pogody przyniesie dopier

Z komunikatu opublikowanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że pierwszą falę upałów przyniesie czerwiec. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Taką sytuację odnotujemy prawdopodobnie we wszystkich miastach wojewódzkich.

Synoptycy zapowiadają upalne lato

Suma opadów atmosferycznych - zdaniem synoptyków - „na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na wschodnich krańcach możliwa suma opadów powyżej normy, a na północno-zachodnich poniżej normy”.

Więcej deszczu spadnie na wschodzie kraju. Na Pomorzu Zachodnim będzie bardziej sucho niż w ubiegłych latach. To wspaniała wiadomość dla osób, które planują urlop nad morzem. Czerwiec z pewnością pozwoli na relaks na plaży i kąpiele w Morzu Bałtyckim.

Lipiec również będzie wyjątkowo upalny. Podobnie jak w czerwcu, temperatury przekroczą normę wieloletnią z lat 1981-2010. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w normie. Synoptycy nie przewidują gwałtownych ulew w żadnym regionie kraju.

W lipcu najcieplej będzie w Poznaniu i Warszawie. W tych regionach słupki rtęci pokażą średnio 20 stopni Celsjusza. Najzimniej będzie w rejonach gór wysokich. Termometry w Zakopanem będą wskazywać średnio 14,5 stopni Celsjusza.

W sierpniu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010. Również w tym miesiącu synoptycy nie prognozują gwałtownych opadów deszczu.

Wspaniała pogoda utrzyma się także we wrześniu. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, Polacy będą mogli cieszyć się upragnionymi wyjazdami urlopowymi. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie ukrywa, że rząd ma nadzieję na osiągnięcie odporności populacyjnej w miesiącach letnich.

Również minister zdrowia Adam Niedzielski utrzymuje, że istnieje możliwość, że w wakacje będziemy wracać do normalnego funkcjonowania. Wszystko zależy jednak od tego, jak będzie przebiegał Narodowy Program Szczepień i czy poziom zakażeń koronawirusem spadnie na tyle, by znieść obostrzenia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

zost

Wiadomości

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, założyciel kultowego zespołu Vader

Czytaj więcej >

Wiadomości

24-letnia Natalia wyszła na spacer i ślad po niej zaginął. Rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Wiadomości

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie: Próba uprowadzenia ucznia ze szkoły pod Grudziądzem

Czytaj więcej >