Goniec.pl
Synoptycy zapowiadają upalne lato

Freepik/freepik

Synoptycy: Polaków czeka słoneczne lato

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Synoptycy z IMGW opracowali długoterminową prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień bieżącego roku. Meteorolodzy przewidują, że czeka nas upalne lato - słupki rtęci wskażą temperatury powyżej normy z ostatnich lat. Załamanie pogody przyniesie dopier

Z komunikatu opublikowanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że pierwszą falę upałów przyniesie czerwiec. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Taką sytuację odnotujemy prawdopodobnie we wszystkich miastach wojewódzkich.

Synoptycy zapowiadają upalne lato

Suma opadów atmosferycznych - zdaniem synoptyków - „na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na wschodnich krańcach możliwa suma opadów powyżej normy, a na północno-zachodnich poniżej normy”.

Więcej deszczu spadnie na wschodzie kraju. Na Pomorzu Zachodnim będzie bardziej sucho niż w ubiegłych latach. To wspaniała wiadomość dla osób, które planują urlop nad morzem. Czerwiec z pewnością pozwoli na relaks na plaży i kąpiele w Morzu Bałtyckim.

Lipiec również będzie wyjątkowo upalny. Podobnie jak w czerwcu, temperatury przekroczą normę wieloletnią z lat 1981-2010. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w normie. Synoptycy nie przewidują gwałtownych ulew w żadnym regionie kraju.

W lipcu najcieplej będzie w Poznaniu i Warszawie. W tych regionach słupki rtęci pokażą średnio 20 stopni Celsjusza. Najzimniej będzie w rejonach gór wysokich. Termometry w Zakopanem będą wskazywać średnio 14,5 stopni Celsjusza.

W sierpniu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010. Również w tym miesiącu synoptycy nie prognozują gwałtownych opadów deszczu.

Wspaniała pogoda utrzyma się także we wrześniu. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, Polacy będą mogli cieszyć się upragnionymi wyjazdami urlopowymi. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie ukrywa, że rząd ma nadzieję na osiągnięcie odporności populacyjnej w miesiącach letnich.

Również minister zdrowia Adam Niedzielski utrzymuje, że istnieje możliwość, że w wakacje będziemy wracać do normalnego funkcjonowania. Wszystko zależy jednak od tego, jak będzie przebiegał Narodowy Program Szczepień i czy poziom zakażeń koronawirusem spadnie na tyle, by znieść obostrzenia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >