Goniec.pl
Andrzej Duda

Pawel Wodzynski/East News

Andrzej Duda podpisał nowelę Kodeksu postępowania cywilnego. Nowelizacja ma chronić konsumentów

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Na tę zmianę czekały miliony Polaków. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Kodeksu postępowania cywilnego, która zakłada między innymi nowelizację przepisów dotyczących postępowania nakazowego z weksla w sporach przeciwko konsumentom.

Jak zaznaczono w informacji Kancelarii Prezydenta, uchwalone zmiany mają skutkować zmianą regulacji dotyczących wnoszenia pism procesowych, doprecyzowaniem regulacji dotyczących uprawnienia do ubiegania się o zwrot kosztów tłumaczenia dokumentów uzasadniających wniosek o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu prowadzonym na terenie RP oraz nowelizacją przepisów dotyczących postępowania nakazowego z weksla w sporach przeciwko konsumentom.

january bien

Nie żyje January Bień, były rektor Politechniki Częstochowskiej i senator

CZYTAJ DALEJ

Sąd zbada i weksel, i umowę

Dzięki ustawie, w sytuacji, w której konsument zostanie pozwany na podstawie weksla, który wystawił np. bankowi, sąd będzie zobowiązany z urzędu zbadać nie tylko weksel, ale i umowę, którą on zabezpiecza pod kątem nieuczciwych postanowień zanim wyda nakaz zapłaty.

Dzięki przedłożonym dokumentom: deklaracji wekslowej z załącznikami, sąd uzyska nieporównanie szerszy wgląd w sprawę, a pozwany konsument możliwość prezentacji argumentów przed wydaniem nakazu, czego zwykle nie mógł zrobić.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Projektodawca wskazuje w uzasadnieniu noweli na fakt, że dotychczasowe przepisy dotyczące wydawania nakazów zapłaty na podstawie weksla przeciwko konsumentowi zniechęcają go do podjęcia obrony w sporze zapoczątkowanym przez stronę silniejszą, np. przez bank.

Zaproponowane zmiany złagodzić mają wymagania w tym zakresie i zobowiązać sądy do weryfikacji umowy, której roszczenia zostały zabezpieczone wekslem pod kątem klauzul niedozwolonych.

Zgodnie z nowelą, w takim sporze klient będzie miał wydłużony termin do wniesienia zarzutów (do miesiąca na terenie Polski), a opłata sądowa od zarzutów konsumenta nie będzie mogła być wyższa niż 750 zł. Ma to zapewnić stronom procesu cywilnego korzystanie z porównywalnego w całej UE poziomu ochrony swoich praw.

Zmiany zgodne z wyrokiem TSUE

O konieczności stworzenia dla sądu możliwości dokonania kontroli treści umowy wraz z deklaracją wekslową - tak, aby wykluczyć, że zawiera ona nieuczciwe warunki umowne - mówi w swoich wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Głównym punktem nowelizacji w związku z wyrokami TSUE jest nałożenie na stronę powodową obowiązku dołączenia do pozwu umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem wraz z deklaracją wekslową i załącznikami, jeżeli dłużnikiem jest konsument - głosi uzasadnienie nowelizacji.

Z uwagi na fakt, że niedozwolone klauzule często znajdują się nie tylko w samej umowie, ale również w deklaracji wekslowej i załącznikach, nowela przewiduje obowiązek dołączenia również tych dokumentów.

Uchwalona ustawa wprowadza do Kodeksu postępowania cywilnego regulację uznającą, że skuteczne, tj. gwarantujące zachowanie terminu do dokonania czynności procesowej, jest nadanie przez stronę lub uczestnika postępowania pisma procesowego do sądu w polskiej placówce pocztowej każdego operatora pocztowego.

Zmiany przewidują też doprecyzowanie regulacji dotyczącej wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniach sądowych.

- Osoba ubiegająca się o pomoc prawną będzie mogła uzyskać zwrot poniesionych kosztów tłumaczenia dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o przyznanie prawa pomocy – wskazano.

Nowelizację kodeksu postępowania cywilnego przygotowało ministerstwo sprawiedliwości. Sejm przyjął ją, wraz z czterema poprawkami Senatu, na posiedzeniu 11 sierpnia. Prezydent podpisał nowelizację w środę. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: tvp.info

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

szokujące fakty morderstwa pedofila

Wiadomości

Pedofil musiał kopać własny grób. Ojciec wykorzystywanej 9-latki był bezlitosny

Czytaj więcej >
Edward Janiak

Wiadomości

Nie żyje biskup Edward Janiak

Czytaj więcej >
msza św.

Wiadomości

W najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce odbędzie się doroczne liczenie wiernych

Czytaj więcej >
Kulisy życia w seminarium

Wiadomości

Ksiądz pedofil Paweł Kania wyszedł z więzienia. Nie trafił do Gostynina z winy sądu

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Pijana 35-letnia olsztynianka opiekowała się czwórką dzieci. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Konferencja rzecznika rządu. Wśród spraw bieżących m.in. Rodzinne Kapitały Opiekuńcze

Czytaj więcej >