Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega. "Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 03.02.2023 22:46

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega. "Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu"

alert
JAKUB ORZECHOWSKI/East News/ RCB

Ze względu na intensywny atak zimy w naszym kraju, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców kilku województw o trudnych warunkach pogodowych. "Jeśli możesz, zostań w domu" apeluje RCB. Jest też alert lawinowy w obszarze tatrzańskim.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega

W piątek, 3 lutego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa miało dużo pracy. Ze względu na szturmujący nasz kraj Cyklon Piotr, pogoda uległa znacznemu pogorszeniu niemal w całym kraju. Sporą cześć Polski przykrył kolejny raz śnieg, a w wielu miejscach towarzyszą temu silne podmuchy wiatru. Jak informuje RCB, kilka województw w nadchodzących godzinach jest wyjątkowo narażona na negatywne skutki zimowej aury.

Najtrudniej ma być w województwach kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim oraz w części małopolskiego i śląskiego. Mieszkańcy powyższych obszarów mogli dzisiaj przeczytać SMS-a o treści: "Uwaga! Dziś i jutro (3 i 4 lutego) intensywne opady śniegu. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Trudne warunki na drogach. Jeśli możesz, zostań w domu" - alarmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Piątek i sobota to także wyjątkowo niebezpieczny pogodowo czas na obszarze powiatu tatrzańskiego (woj. małopolskie). Jak informuje RCB, istnieje duże ryzyko lawinowe na powyższym terenie. "Jeżeli jesteś w górach lub rejonie podgórskim, zwróć uwagę na komunikaty lawinowe. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj plany do warunków pogodowych oraz swoich umiejętności i doświadczenia zimowego" - apeluje do wszystkich podróżnych rządowa instytucja.

Na domiar złego, trudna sytuacja ze względu na pogodę zapowiadan jest także na części obszarów województwa pomorskiego. Mieszkańcy północnej Polski otrzymali dzisiaj SMS-owe ostrzeżenie o "opadach marznących, powodujących oblodzenie dróg i chodników otrzymały osoby przebywające w części woj. pomorskiego" - ostrzega RCB i kolejny raz prosi o pozostanie w domu.

Sytuacja może być niezwykle trudna dla kierowców podróżujących przez powyższe rejony Polski. Warto pamiętać o bezpieczeństwie swoim, swoich bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego i sprawy mniej pilne przełożyć na inny moment.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RCB/ Twitter